.et-social-linkedin a.icon:before { content: "\E09D"; }

Jesteś przedstawicielem handlowym i planujesz otworzyć własną działalność gospodarczą? Bardzo często wybieraną formą opodatkowania przez handlowców jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W tym artykule przedstawimy Ci wszystkie najważniejsze informacje, które są niezbędne do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.

Handlowiec a ryczałt – jaka stawka i co decyduje o jej wyborze?

Handlowcy z reguły nie generują wielu kosztów, więc ryczałt jest dla nich najbardziej opłacalny. Największą zaletą wyboru ryczałtu są stosunkowo niskie stawki opodatkowania. Na ryczałcie podatek płaci się od przychodu, którego nie możesz pomniejszyć o poniesione koszty – w odróżnieniu od skali podatkowej oraz podatku liniowego. 

W przypadku przedstawiciela handlowego na ryczałcie, najczęstsze stawki ryczałtu wynoszą 8,5% oraz 15%.

Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym 8,5% stawka ryczałtu odnosi się do działalności usługowej. Praca handlowca przeważnie ma właśnie charakter usługowy i związana jest z branżą detaliczną, co sprawia, że często jest on objęty 8,5% ryczałtem (np. przedstawiciel handlowy odpowiedzialny za promowanie i sprzedaż instalacji fotowoltaicznych).

Jeśli natomiast działalność przedstawiciela handlowego związana jest z pośrednictwem w sprzedaży hurtowej (np. odpowiada on za hurtową sprzedaż produktów spożywczych do sklepów), wówczas zgodnie ze wspomnianą powyżej ustawą, odpowiednią dla niego stawką ryczałtu, najprawdopodobniej będzie stawka 15%.

O wyborze właściwej dla Twojej działalności stawki ryczałtu decydują kody PKWiU – Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Zakładając firmę, we wniosku CEIDG musisz wskazać kody PKD – Polskiej Klasyfikacji Działalności, które określają rodzaj prowadzonej przez Ciebie działalności. Natomiast kody PKWiU to nic innego jak rozszerzenie kodów PKD. Klasyfikacja PKWiU wskazuje na konkretne usługi oraz towary, które będziesz sprzedawał prowadząc działalność. Więcej na temat kodów PKWiU przeczytasz w dalszej części artykułu.

Usługi świadczone przez przedstawiciela handlowego prowadzącego własną działalność na ryczałcie – pod jaki kod PKWiU mogą podlegać i w jaki sposób prawidłowo wybrać taki kod?

Przedstawiciel handlowy może odpowiadać za promocję oraz sprzedaż produktów, czy też usług w różnych branżach, między innymi:

  • w branży spożywczej,
  • w branży technicznej (związanej m.in. z odnawialnymi źródłami energii, rozwiązaniami IT, motoryzacją, czy też elektroniką),
  • w branży farmaceutycznej oraz medycznej,
  • w branży budowlanej,
  • w branży kosmetycznej.

W zależności od branży, w której się pracuje, kod PKWiU będzie różny.

Często wybieranym kodem przez przedstawicieli handlowych (m.in. pracujących w branży odnawialnych źródeł energii), jest kod 74.90.12 – Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń.

Przedstawiciel handlowy nie dokonuje sprzedaży towarów stanowiących jego własność (towary stanowią własność firmy, z którą zawarł umowę). Zatem osiągnięte przez niego przychody powinny zostać opodatkowane jako przychody z działalności usługowej – stawką 8,5%. Dla handlowca w branży detalicznej odpowiednie mogą okazać się kody z grupy 47. W zależności od rodzaju sprzedawanych produktów, będzie to np. kod:

  • 47.00.2 – Sprzedaż detaliczna pozostałej żywności, napojów oraz wyrobów tytoniowych,
  • 47.00.3 – Sprzedaż detaliczna narzędzi technologii informacyjnej i komunikacyjnej,
  • 47.00.4 – Sprzedaż detaliczna materiałów budowlanych i wyrobów metalowych,
  • 47.00.54 – Sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego,
  • 47.00.76 – Sprzedaż detaliczna wyrobów kosmetycznych i toaletowych.

Natomiast przedstawiciele handlowi zajmujący się sprzedażą hurtową powinni zwrócić uwagę na kody z grupy 46. Do ich działalności może pasować np. kod:

  • 46.18.11 – Usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej wyrobów farmaceutycznych i medycznych, perfumeryjnych, kosmetycznych i toaletowych oraz środków czyszczących,
  • 46.17.1 – Usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej żywności, napojów i wyrobów tytoniowych,
  • 46.14.11 – Usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej komputerów, oprogramowania, sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego oraz pozostałych urządzeń biurowych,
  • 46.13.12 – Usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej materiałów budowlanych.

Przedstawiciel handlowy jako przedsiębiorca ma obowiązek samodzielnie ustalić kod PKWiU pasujący do prowadzonej przez niego działalności.

Prawidłowe ustalenie kodu jest istotne, ponieważ to właśnie od niego zależy wysokość stawki ryczałtu. Warto więc zachować przy tym szczególną staranność.

Zastanawiasz się jak prawidłowo ustalić kod PKWiU? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiliśmy krok po kroku instrukcję wyboru kodów.

Wybór odpowiedniego kodu PKWiU, a co jest z tym powiązane, stawki ryczałtu, jest kwestią dość indywidualną. Zależne jest to od rodzaju świadczonych przez Ciebie usług, czy też sprzedawanych towarów. Jeśli więc nie masz pewności, czy Twoja działalność spełnia warunki do opodatkowania daną stawką ryczałtu – złóż wniosek do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) o indywidualną interpretację podatkową.

Tutaj możesz zobaczyć jak wygląda przykładowa interpretacja.

    Przedstawiciel handlowy – najważniejsze różnice pomiędzy ryczałtem a innymi formami opodatkowania

    • Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, ryczałt jest często wybieraną formą opodatkowania przez handlowców z uwagi na niskie koszty w ich działalności. Jeśli jednak w Twojej działalności będziesz ponosił wiele wydatków i zamierzasz zaliczać je w koszty, wówczas korzystniejszą formą opodatkowania dla Ciebie będzie skala podatkowa lub podatek liniowy.

    • Będąc handlowcem opodatkowanym na zasadach ryczałtu, nie przysługuje Ci możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku (wynosi ona obecnie 30 000 zł) oraz wspólnego rozliczania z małżonkiem. Zatem jeśli chcesz skorzystać z tych przywilejów, wybierz skalę podatkową.

    • Opodatkowanie ryczałtem uniemożliwia także odliczenie części ulg, jak między innymi ulgi na dziecko, zwanej inaczej ulgą prorodzinną. Jeśli chciałbyś skorzystać z tej ulgi, to wybierz formę opodatkowania jaką jest skala podatkowa.

    To tylko kilka z najważniejszych różnic pomiędzy ryczałtem a innymi formami opodatkowania. Przeczytaj nasz artykuł: Działalność gospodarcza – podatek PIT i poznaj pozostałe wady i zalety ryczałtu, skali podatkowej oraz podatku liniowego.

      Jeżeli myślisz nad założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, mogą Cię zainteresować również nasze inne artykuły

      Wspomniany już dobór kodu PKWiU pasującego do Twojej działalności, to jedna z pierwszych czynności, jakie musisz wykonać.

      Jednak jako przedstawiciel handlowy planujący rozpoczęcie działalności gospodarczej, powinieneś mieć także na uwadze inne kwestie.

      Bezpłatna Konsultacja

      Nasze biuro oferuje bezpłatną konsultację, w trakcie której postaramy się pomóc i szczegółowo odpowiemy na Twoje pytania. Jeśli zatem masz więcej wątpliwości związanych z założeniem własnej działalności gospodarczej, nie wahaj się i skorzystaj z tej możliwości.

      Podsumowanie

      Rozpoczynając działalność gospodarczą jako przedstawiciel handlowy, musisz prawidłowo określić rodzaj świadczonych przez Ciebie usług. To od niego zależy klasyfikacja na gruncie PKWiU oraz wysokość stawki ryczałtu. Warto też, abyś zapoznał się z dwoma pozostałymi formami opodatkowania, ponieważ być może właśnie jedna z nich okaże się dla Ciebie korzystniejsza.

      Przy zakładaniu działalności gospodarczej warto zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć popełnienia potencjalnych błędów z tym związanych. W tej sytuacji pomocne może okazać się odpowiednie biuro księgowe, które przeprowadzi Cię przez cały proces zakładania firmy, co zaoszczędzi Twój cenny czas.

      Jeśli zastanawiasz się nad założeniem jednoosobowej działalność gospodarczej, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w dopełnieniu wszelkich formalności i zapewnimy Twojej firmie profesjonalną obsługę księgową.

        Masz pytania? Napisz do nas!

        Pole obowiązkowe
        Pole obowiązkowe
        Pole obowiązkowe

        Biuro Rachunkowe

        SOVA Księgowość

        Rate this post