.et-social-linkedin a.icon:before { content: "\E09D"; }

Już na początkowym etapie zakładania firmy – w momencie wypełniania wniosku CEIDG, musisz określić czym będziesz zajmował się w swojej działalności. Na wniosku o zarejestrowanie firmy, musisz wpisać odpowiednie kody PKD – Polskiej Klasyfikacji Działalności, które określają rodzaj prowadzonej przez Ciebie firmy.

Natomiast kody PKWiU – Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług to nic innego jak rozszerzenie kodów PKD. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jakim celu została wprowadzona ta klasyfikacja, a także jak ustalić odpowiedni kod dla Twojej firmy, przeczytaj ten artykuł.

Czym jest PKWiU?

PKWiU- to system klasyfikacji wyrobów i usług, które znajdują się w obiegu gospodarczym.

Są to kategorie towarów i usług, które można sprzedać lub kupić w Polsce.

Klasyfikacja PKWiU wskazuje na konkretne usługi oraz towary, które będziesz sprzedawał prowadząc własną działalność gospodarczą.

W jakim celu wprowadzono PKWiU?

Obowiązująca aktualnie Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług została wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 roku. Zgodnie z jego treścią systemowa klasyfikacja wyrobów i usług znajduje zastosowanie w:

  • statystyce (ustalanie ilości firm działających w ramach danej branży),
  • ewidencji i dokumentacji,
  • rachunkowości,
  • urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych.
  • kwestiach związanych z opodatkowaniem:
    – podatkiem od towarów i usług (VAT),
    – podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT),
    – podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT),
    – zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych,
    – kartą podatkową.

    Jak zbudowane są kody PKWiU?

    Jest to struktura składająca się z 7 poziomów:

    1. sekcja,
    2. dział,
    3. grupa,
    4. klasa,
    5. kategoria,
    6. podkategoria,
    7. pozycja.

      Przykładowe kody PKWiU

      • Dla osoby prowadzącej działalność związaną z programowaniem, odpowiedni może okazać się kod 62.01.11 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.
      • Dla osoby prowadzącej działalność związaną z budową domów, odpowiedni może okazać się kod 41.00.31.0 – Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
      • Dla osoby prowadzącej działalność związaną z udzielaniem korepetycji, odpowiedni może okazać się kod 85.59.14 – Korepetycje udzielane w domu.
      • Dla księgowego prowadzącego własną działalność, odpowiedni może okazać się kod 69.20.23 – Usługi w zakresie księgowości.
      • Dla kosmetyczki prowadzącej własną działalność odpowiedni może okazać się kod 96.02.13 – Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.
        r

        Pamiętaj, że:

        Jako przedsiębiorca masz obowiązek samodzielnego ustalenia odpowiedniego dla Twojej działalności kodu PKWiU. Bowiem to Ty najlepiej wiesz jakie usługi świadczysz, czy też jakie towary sprzedajesz.

        Jak ustalić odpowiedni kod PKWiU dla własnej działalności?

        1. Wystarczy, że przejrzysz klasyfikację PKWiU dostępną na stronie Głównego Urzędu Statystycznego i odszukasz właściwą dla prowadzonej przez Ciebie działalności sekcję, by w kolejnych krokach schodzić na coraz niższe poziomy i ustalić stosowny kod.

        2. Jeżeli jednak samodzielne dopasowanie kodu PKWiU sprawia Ci trudność, możesz skorzystać z wyszukiwarki PKWiU, którą znajdziesz także na stronie Głównego Urzędu Statystycznego w zakładce “PKWiU 2015” → “wyszukiwarka”.

        3. W przypadku, gdy pomimo zastosowania wyszukiwarki, ustalenie kodu będzie dla Ciebie problematyczne, może złożyć wniosek do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi i poprosić o pomoc w dopasowaniu właściwego kodu PKWiU.

        Wówczas należy wypełnić i przesłać odpowiedni formularz elektroniczny za pomocą strony

        • Czas oczekiwania na odpowiedź wynosi od 1 do 3 miesięcy.
        • Po wysłaniu formularza, należy uiścić opłatę w wysokości 50 zł netto. Wysokość opłaty za wydaną przez Urząd Statystyczny informację zależy od liczby określonych w niej symboli klasyfikacyjnych. W sprawie płatności GUS skontaktuje się z Tobą. 
        • Po wpłynięciu opłaty na konto, GUS wyśle listem poleconym przygotowaną informację (wraz z fakturą VAT) na podany przez Ciebie adres.

        4. Możesz również spróbować skontaktować się z GUS telefonicznie, na jeden ze wskazanych na stronie numerów. Jednak w przypadku kontaktu telefonicznego nie możemy zagwarantować powodzenia, gdyż nie jest to oficjalna droga kontaktu.

          Bezpłatna konsultacja księgowa na start

          Założenie własnej działalności to poważna decyzja, która niesie ze sobą wiele obowiązków, w tym wybór odpowiedniego opodatkowania. Co więcej, musisz także pamiętać o przemyślanym wyborze kodów PKD oraz PKWiU. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.

          Nasz zespół chętnie Ci pomoże – umów się już dziś na bezpłatną i niezobowiązującą konsultację, podczas której przeanalizujemy Twoją sytuację i omówimy możliwe rozwiązania. 

          Bezpłatna konsultacja

          Podsumowanie

          Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już wiesz, czym są kody PKWiU i w jaki sposób dokonać ich wyboru. Jeśli zastanawiasz się nad założeniem jednoosobowej działalność gospodarczej, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w dopełnieniu wszelkich formalności i chętnie poprowadzimy księgowość Twojej firmy.

            Masz pytania? Napisz do nas!

            Pole obowiązkowe
            Pole obowiązkowe
            Pole obowiązkowe

            Biuro Rachunkowe

            SOVA Księgowość

            Rate this post