Jesteś grafikiem i planujesz otworzyć własną jednoosobową działalność gospodarczą (JDG)? Bardzo często wybieraną przez tych specjalistów formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tym artykule przekażemy Ci najważniejsze informacje dla grafika na ryczałcie, a także przedstawimy symulację podatku dochodowego PIT, jaki będziesz płacił, wybierając za formę opodatkowania ryczałt i porównamy ją z dwoma pozostałymi – skalą podatkową oraz podatkiem liniowym.
Grafik na ryczałcie – co decyduje o wyborze odpowiedniej stawki?
Graficy często decydują się na ryczałt jako formę opodatkowania swojej działalności ze względu na korzyści wynikające ze stosunkowo niskich stawek podatkowych. Podstawę opodatkowania (tzn. kwotę, od której jesteś zobowiązany zapłacić podatek), w tym przypadku stanowi przychód, którego nie możesz pomniejszyć o poniesione w działalności koszty. Dlatego też, jeśli nie będziesz dokonywał wielu zakupów firmowych, to ryczałt może okazać się najkorzystniejszą opcją dla Ciebie. Jeśli natomiast przewidujesz wysokie wydatki w prowadzonej działalności i zamierzasz zaliczać je w koszty, wówczas warto rozważyć inną formę opodatkowania – skalę podatkową lub podatek liniowy. Opisaliśmy je szerzej w naszym artykule: Działalność gospodarcza – podatek PIT.
Stawki ryczałtu są przypisane do odpowiednich kodów PKWiU (Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług), które określają rodzaj usług lub towarów, które będziesz oferować, prowadząc działalność.
Zatem wysokość stawki ryczałtu zależy od tego, czym się zajmujesz.
Usługi świadczone przez grafika na ryczałcie – pod jaki kod PKWiU oraz stawkę ryczałtu mogą podlegać?
Jako przedsiębiorca masz obowiązek samodzielnego ustalenia właściwego kodu PKWiU. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu: Kody PKWiU – czym są i jak wybrać odpowiedni kod dla własnej firmy? w którym omówiliśmy ten proces krok po kroku.
Graficy komputerowi oferowane w ramach swojej działalności usługi bardzo często opisują kodem 74.1 – usługi w zakresie specjalistycznego projektowania. W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne widnieje zapis, że stosując ten kod, będziesz podlegał pod 14% podatek zryczałtowany.
Jeśli uznasz, że do charakteru Twojej działalności bardziej pasuje kod 62.01.11.0 – usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, to zgodnie z interpretacją indywidualną z dnia 28 kwietnia 2023 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygnaturze 0113-KDIPT2-1.4011.188.2023.1.MZ, możesz skorzystać z 12% podatku zryczałtowanego.
Przykładowo, ta stawka może przysługiwać grafikowi, który poza projektowaniem samego wyglądu strony internetowej będzie zajmował się także programowaniem układu strony, czy jej elementów wizualnych.
Zgodnie z informacjami zawartymi w indywidualnej interpretacji z dnia 31 października 2023 r. o sygnaturze 0114-KDIP3-1.4011.777.2023.2.BS, dla usług projektowania animacji zastosowanie może mieć 8,5% stawka ryczałtu.
Pamiętaj, że:
Wybór właściwego kodu PKWiU i pasującej do niego stawki ryczałtu to dość indywidualna kwestia, która jak już wspomnieliśmy, zależy od rodzaju świadczonych przez Ciebie usług lub sprzedawanych towarów.
Interpretacje indywidualne nie są uniwersalne, dotyczą tylko przedstawionego we wniosku o nią stanu faktycznego lub opisanego w nim zdarzenia przyszłego. Zatem jeśli nie masz pewności, czy możesz zastosować w swojej działalności daną stawkę ryczałtu – złóż wniosek do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) o własną interpretację.
Symulacja podatku dla grafika prowadzącego własną działalność gospodarczą
Jeśli zastanawiasz się jaki podatek dochodowy zapłacisz w zależności od wybranej formy opodatkowania – zapoznaj się z poniższą tabelą, która przedstawia symulację podatku dla Pani Ewy – zbieżność imion jest oczywiście przypadkowa!
Pani Ewa jest grafikiem komputerowym i postanowiła otworzyć własną, jednoosobową firmę opodatkowaną według 14% stawki ryczałtu.
Według szacunków, Pani Ewa w ciągu miesiąca poniesie koszty w wysokości ok. 3 000 PLN, a jej przychody wyniosą około 18 000 PLN miesięcznie.
Poniższa tabela przedstawia orientacyjne sumy zobowiązań podatkowych Pani Ewy.
Jeżeli rozważasz założenie własnego biznesu, mogą zainteresować Cię również nasze inne publikacje
Wybór odpowiedniego dla Twojej działalności kodu PKWiU, to jeden z pierwszych kroków do podjęcia.
Jako grafik planujący rozpoczęcie działalności gospodarczej, powinieneś mieć także na uwadze inne kwestie.
- Jednym z obowiązków jest opłacanie składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aby dowiedzieć się, jakie są to składki i ile one aktualnie wynoszą, zapraszamy do lektury naszego artykułu: Jaką kwotę składki ZUS należy opłacać przy danej formie opodatkowania i jakie daje ona korzyści?.
- Inną kwestią jest konieczność zarejestrowania się jako podatnik VAT (podatku od towarów i usług) – ten temat został omówiony w artykule: Rejestracja do VAT – kiedy to konieczne?.
Bezpłatna konsultacja księgowa dla grafika
Założenie własnej działalności to poważna decyzja, która niesie ze sobą wiele obowiązków, w tym wybór odpowiedniego opodatkowania. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Nasz zespół chętnie Ci pomoże – umów się już dziś na bezpłatną i niezobowiązującą konsultację, podczas której przeanalizujemy Twoją sytuację i omówimy możliwe rozwiązania. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda taka rozmowa i czy warto skorzystać z naszej pomocy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Podsumowanie
Zakładając własną działalność, musisz precyzyjnie określić zakres oferowanych przez Ciebie usług, wybierając odpowiedni kod PKWiU. To właśnie od niego zależy wysokość stawki ryczałtu, którą będziesz zobowiązany opłacać od swojego przychodu. Pamiętaj także, że obok ryczałtu istnieją jeszcze dwie inne formy opodatkowania – skala podatkowa (zwana także zasadami ogólnymi) oraz podatek liniowy. Jeśli zamierzasz odliczać od przychodu koszty związane z działalnością, to właśnie jedna z nich będzie dla Ciebie korzystniejsza.
Przy zakładaniu działalności gospodarczej warto zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć popełnienia potencjalnych błędów z tym związanych. W tej sytuacji warto skorzystać z usług odpowiedniego biura księgowego, które przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy tworzenia firmy, co pozwoli zaoszczędzić Twój cenny czas i uniknąć zbędnego stresu.
Jeśli zastanawiasz się nad założeniem jednoosobowej działalność gospodarczej, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w dopełnieniu wszelkich formalności i zapewnimy Twojej firmie profesjonalną obsługę księgową.
Masz pytania? Napisz do nas!
Biuro Rachunkowe
SOVA Księgowość
Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy