Jesteś psychologiem lub psychoterapeutą i rozważasz założenie własnej działalności gospodarczej? Z uwagi na stosunkowo niskie koszty ponoszone przez osoby z tej branży, często wybieraną przez nich formą opodatkowania jest właśnie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
W tym artykule przekażemy Ci najważniejsze informacje dla psychologa i psychoterapeuty na ryczałcie, a także przedstawimy symulację podatku dochodowego PIT, jaki będziesz płacił, wybierając za formę opodatkowania ryczałt i porównamy ją z dwoma pozostałymi – skalą podatkową oraz podatkiem liniowym.
Warto też dodać, że psycholodzy i psychoterapeuci często świadczą także usługi związane ze szkoleniami oraz coachingiem. W ramach jednej działalności gospodarczej mogą oni oferować różnorodne usługi, podlegające pod różne kody PKWiU (Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług) i tym samym różne stawki ryczałtu.
Jaka stawka ryczałtu będzie odpowiednia dla psychologa i psychoterapeuty?
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, wysokość stawki ryczałtu zależna jest od kodów PKWiU, które określają rodzaj usług czy też towarów, które będziesz oferować, prowadząc firmę.
Krótko mówiąc, stawka ryczałtu zależy od tego, czym się zajmujesz.
Do działalności psychologów oraz psychoterapeutów odnosi się kod 86.90.18 – Usługi w zakresie zdrowia psychicznego świadczone przez psychologów i psychoterapeutów.
Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku, przychody uzyskiwane ze świadczenia usług dotyczących opieki zdrowotnej, podlegają pod 14% stawkę ryczałtu.
Zatem jako psycholog lub psychoterapeuta prowadzący własną działalność opodatkowaną ryczałtem, od swoich przychodów zapłacisz 14% podatek PIT.
Jeśli zastanawiasz się, czy będziesz zobowiązany także do opłacania podatku VAT – podatku od towarów i usług, już spieszymy z odpowiedzią.
Ustawa o podatku VAT głosi, że zwalnia się z odprowadzania podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Zatem podstawowe usługi, jakie świadczą psychologowie, polegające na prowadzeniu sesji terapeutycznych jak najbardziej służą zachowaniu zdrowia psychicznego i są zwolnione z VAT.
Jednakże jak wiadomo, psychologowie, a także psychoterapeuci często oferują także usługi, które nie mają bezpośredniego związku z leczeniem i ratowaniem zdrowia (np. szkolenia, czy usługi coachingowe). Tutaj sytuacja wygląda nieco inaczej.
Usługi szkoleniowe i coachingowe – 8,5% ryczałt.
Standardowe usługi, jakie świadczą psychologowie i psychoterapeuci polegają na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych, a także pomagają klientom przepracować problemy z przeszłości. Coraz bardziej popularne stają się także usługi coachingowe. Coaching skupia się bardziej na życiu osobistym lub zawodowym klientów. Pomaga im w osiągnięciu konkretnych, wyznaczonych celów.
Wielu psychologów i psychoterapeutów ukończyło odpowiednie szkolenia i zdobyło specjalistyczne certyfikaty w zakresie coachingu, co pozwala im efektywnie łączyć obie role – terapeuty i coacha.
Dla usług szkoleniowych i coachingowych często wybierany jest kod 85.59.1 – USŁUGI W ZAKRESIE POZOSTAŁYCH POZASZKOLNYCH FORM EDUKACJI, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE. W ustawie o zryczałtowanym podatku można znaleźć zapis, że przychody ze świadczenia usług dotyczących edukacji objęte są 8,5% stawką ryczałtu.
A więc będąc psychologiem/psychoterapeutą na ryczałcie, od przychodów z usług coachingowych będziesz musiał odprowadzić 8,5% podatek PIT.
Jeśli chodzi o podatek VAT, to nie musisz go opłacać, jeżeli przychody ze sprzedaży usług coachingowych w Twojej działalności nie przekroczą kwoty 200 tys. zł w ciągu roku (jest to tzw. zwolnienie podmiotowe).
Jeśli natomiast przychody przekroczą tę wartość, wówczas musisz zarejestrować się do VAT i odprowadzić 23% podatek z tytułu sprzedaży
Pamiętaj, że:
Jako przedsiębiorca musisz samodzielnie ustalić odpowiedni kod pasujący do świadczonych przez Ciebie usług. Jeśli nie masz pewności, czy masz prawo do zastosowania w swojej działalności danej stawki ryczałtu, możesz złożyć wniosek do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) o interpretację indywidualną.
Symulacja podatku dla psychologa i psychoterapeuty prowadzącego własną działalność gospodarczą
Jeśli zastanawiasz się jaki podatek dochodowy (PIT) zapłacisz w zależności od wybranej formy opodatkowania – zapoznaj się z poniższą tabelą, która przedstawia symulację podatku dla Pana Krzysztofa – zbieżność imion jest oczywiście przypadkowa!
Pan Krzysztof jest z wykształcenia psychoterapeutą. Dodatkowo ukończył kurs dający mu uprawnienia do świadczenia usług coachingowych. Pan Krzysztof po wieloletniej pracy na etacie, postanowił otworzyć własną, jednoosobową firmę opodatkowaną 14% stawką ryczałtu dla usług terapeutycznych i 8,5% stawką dla usług coachingowych.
Według szacunków, Pan Krzysztof w ciągu miesiąca poniesie koszty w wysokości ok. 2 000 PLN, a jego przychody wyniosą:
- około 10 000 PLN miesięcznie z działalności terapeutycznej,
- około 5 000 PLN miesięcznie z działalności coachingowej.
Poniższa tabela przedstawia orientacyjne sumy zobowiązań podatkowych Pana Krzysztofa.
Jak możesz zauważyć z powyższej kalkulacji, ryczałt, który nie pozwala na odliczanie kosztów i tak stanowi najniższy podatek do zapłaty.
Bezpłatna konsultacja księgowa dla psychologa i psychoterapeuty
Założenie własnej działalności to poważna decyzja, która niesie ze sobą wiele obowiązków, w tym wybór odpowiedniego opodatkowania. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Nasz zespół chętnie Ci pomoże – umów się już dziś na bezpłatną i niezobowiązującą konsultację, podczas której przeanalizujemy Twoją sytuację i omówimy możliwe rozwiązania. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda taka rozmowa i czy warto skorzystać z naszej pomocy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Podsumowanie
Jeśli przewidujesz, że wydatki w Twojej firmie będą niskie, ryczałt może być dla Ciebie idealną opcją opodatkowania.
Natomiast jeśli jako psycholog/psychoterapeuta/coach zamierzasz odliczać od przychodu poniesione koszty, wówczas warto, abyś zastanowił się nad inną formą opodatkowania – skalą podatkową lub podatkiem liniowym. Opisaliśmy je szerzej w naszym artykule: Działalność gospodarcza – podatek PIT.
Jeśli chcesz założyć własną jednoosobową działalność gospodarczą, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w dopełnieniu wszelkich formalności i zapewnimy Twojej firmie profesjonalną obsługę księgową.
Masz pytania? Napisz do nas!
Biuro Rachunkowe
SOVA Księgowość
Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy