.et-social-linkedin a.icon:before { content: "\E09D"; }

Podatek od towarów i usług VAT jest jednym z głównych dochodów budżetowych polskiego państwa. Jego prawidłowe rozliczanie przez przedsiębiorców zdecydowanie nie należy do najprostszych zadań. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że status podatnika VAT może przynieść pewne korzyści. O jakich benefitach jest mowa? Pewne wskazówki na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu. Zapraszamy do lektury!

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Podatek VAT – co to takiego?

Zanim przejdziemy do opisu „za i przeciw”, warto przytoczyć kilka podstawowych informacji na temat VAT. Podatek od towarów i usług (ang. VAT, czyli Value Added Tax – podatek od wartości dodanej) to zobowiązanie wobec państwa, które nakłada się m.in. w przypadku sprzedaży towaru/usługi.

Czasem można spotkać się z krytyką VAT ze strony przedsiębiorców. Nierzadko twierdzą oni, że obowiązek regulowania zobowiązań vatowskich to poważne obciążenie dla prowadzonej działalności biznesowej. Z drugiej jednak strony nie należy zapominać, że ostatecznym płatnikiem VAT jest nabywca finalny, tj. klient detaliczny, podczas gdy przedsiębiorcy mogą od VAT należnego (od sprzedaży) odliczyć kwotę podatku naliczonego ustalaną na podstawie wysokości poniesionych kosztów. W rzeczywistości Value Added Tax to obciążenie publicznoprawne, które jest neutralne dla przedsiębiorcy.

Kiedy nie trzeba rejestrować się do VAT?

Ustawa z dnia 21 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług przewiduje sytuacje, w których możliwe jest uniknięcie obowiązku podatkowego w zakresie VAT. Zasadniczo, przewiduje się:

  • zwolnienie przedmiotowe – dotyczy ono wybranych branż działalności gospodarczej. Do kategorii tej zaliczają się np. zawody medyczne, w tym w szczególności pielęgniarki, stomatolodzy, położne itp. Pełen katalog branż objętych zwolnieniem przedmiotowym został wyszczególniony w art. 43 ustawy,
  • zwolnienie podmiotowe – kryterium pozwalającym na wyłączenie z obowiązku podatkowego VAT jest wysokość osiąganych przychodów. Jeśli w ujęciu rocznym nie przekraczają one równowartości dwustu tysięcy złotych, przedsiębiorca ma prawo (ale nie obowiązek!) zdecydować się na skorzystanie ze zwolnienia.

złotych wynosi limit przychodów, do którego przysługuje zwolnienie z rejestracji do VAT

Rejestracja do VAT – zalety i wady

Czy rejestracja do VAT to dobry pomysł? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Warto zwrócić uwagę na różne kwestie.

Rejestracja do VAT – zalety

Wśród korzyści wynikających z rejestracji na cele związane z podatkiem VAT wymienia się m.in. następujące kwestie:

  • możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu poniesionych kosztów. Takie rozwiązanie zachęca przedsiębiorstwa do wdrażania projektów inwestycyjnych,
  • większa szansa na nawiązanie relacji biznesowych z kontrahentami. Skąd to wynika? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: jeśli dana firma ma status czynnego podatnika VAT, oznacza to dla odbiorcy możliwość odliczenia podatku naliczonego od dostarczonych przez Ciebie towarów i usług.

Rejestracja do VAT – wady

Oczywiście, trzeba pamiętać również o drugiej stronie medalu. Do słabości takiego rozwiązania zalicza się między innymi poniższe czynniki:

  • obowiązki sprawozdawcze. Niezależnie od tego, ile transakcji gospodarczych objętych VAT-em wykona czynny podatnik w danym okresie, konieczne jest regularne i terminowe składanie dokumentów rozliczeniowych, w tym w szczególności JPK – Jednolitego Pliku Kontrolnego,
  • konieczność terminowego regulowania zobowiązań z tytułu podatku VAT należnego. Jest to ważne, ponieważ – zgodnie z ogólną zasadą – VAT należny należy opłacić nie później niż 25. dnia następnego miesiąca. Sytuacja może stać się problematyczna, jeśli w danym okresie dokonano dostaw na wysokie kwoty, ale faktury z tego tytułu nie zostały jeszcze uregulowane,
  • wymóg uważnego śledzenia przepisów w zakresie podatku od towarów i usług. Nie jest to łatwe szczególnie w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes na małą skalę i nie zatrudniają doradców podatkowych itp. Sytuację dodatkowo komplikują częste nowelizacje prawa w zakresie VAT.

Pamiętaj, że nie zawsze masz możliwość wyboru. Świadcząc np. usługi doradcze, musisz zostać czynnym podatnikiem VAT niezależnie od wysokości sprzedaży. Aby dowiedzieć się, kiedy rejestracja do VAT jest wymagana skorzystaj z przygotowanego artykułu Rejestracja do VAT – kiedy to konieczne?

VAT wady i zalety rejestracji

Plusy i minusy rejestracji do VAT – Podsumowanie

Decyzja o przystąpieniu do podatku VAT nie powinna być podejmowana pochopnie. Wręcz przeciwnie: należy rzetelnie przemyśleć wszelkie „za i przeciw” każdego wariantu. Warto, by wsparciem w tym zakresie zajął się doświadczony specjalista w zakresie podatków, w tym np. pracownik renomowanej kancelarii.

Niniejszy tekst nie stanowi formy doradztwa podatkowego w świetle obowiązujących przepisów prawnych. Jest to jedynie zbiór wskazówek odnośnie tego, o jakich kwestiach należy pamiętać podczas rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej. Rzeczywistość pod tym względem jest jednak bardziej skomplikowana, a to, który wariant okaże się korzystniejszy, zależy w dużej mierze od specyfiki danego biznesu.

Masz pytania? Napisz do nas!

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Biuro Rachunkowe

SOVA Księgowość

4/5 - (4 votes)