Branża Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w ostatnich latach notuje ogromny wzrost zainteresowania, a firmy tego sektora odgrywają kluczową rolę w realizowaniu polityki proekologicznej w Polsce.
Handlowcy w branży OZE z zaangażowaniem promują produkty i usługi, które mają na celu przekształcanie struktury energetycznej dla gospodarstw domowych. Ich praca stanowi nie tylko wyzwanie sprzedażowe, ale również przyczynia się do budowania świadomości ekologicznej wśród obywateli. Większość z tych osób swoje wynagrodzenie rozlicza poprzez kontrakt B2B, a dokładnie na podstawie prowizji od zrealizowanej sprzedaży.
W niniejszym artykule przeanalizujemy, kto z branży OZE może rozliczać się na ryczałcie o stawce 8,5%, a także omówimy przykładowe rozliczenie księgowe handlowca z branży OZE.
Stawka 8,5% ryczałtu
Wielu podatników uważa, że ustawa o podatku zryczałtowanym prezentuje w skomplikowany sposób usługi, które mogą skorzystać ze stawki opodatkowania w wysokości 8,5%.
To stwierdzenie ma w sobie wiele prawdy, ponieważ katalog usług objętych wspomnianą stawką jest bardzo obszerny. Oprócz konkretnych usług znajdują się tutaj także te, które nie podlegają innym stawkom podatkowym, co znacząco komplikuje wybranie odpowiedniej stawki. Kto zatem z branży OZE może skorzystać z 8,5% podatku?
Ryczałt 8,5% dla handlowca OZE
Stawka 8,5% jest rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać handlowcy w branży Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Stanowisko to potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który wprost stwierdził, że “przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej – usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 74.90.12.0 – może opodatkować 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.
Powyższe stanowisko zostało zamieszczone w interpretacji indywidualnej z dnia 19 sierpnia 2022 r., Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygnaturze 0114-KDIP3-2.4011.639.2022.2.MJ. Przytoczone powyżej stanowisko jednoznacznie stwierdza, że osoby, które podlegają pod powyższy kod PKWiU, mogą skorzystać z 8,5% podatku zryczałtowanego.
PKWiU 74.90.12.0 – kto może skorzystać z tego kodu w branży OZE?
Specjaliści OZE – inne stawki ryczałtu
W branży OZE prace wykonują nie tylko handlowcy, którzy pozyskują klientów zainteresowanych wykorzystaniem ekologicznych źródeł energii. W skład tej branży wchodzą również inni specjaliści, których usługi podlegają różnym stawkom ryczałtu.
Na przykład osoby zarządzające zespołem i projektem mogą opodatkować swoje przychody podatkiem w wysokości 15%, a osoby zajmujące się badaniami i analizami technicznymi – podatkiem w wysokości 14%. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w innym artykule na naszym blogu.
Symulacja podatku dla handlowca branży OZE
Osoba, która zdecydowała się na założenie własnej działalności gospodarczej, już na samym starcie musi zdecydować, w jaki sposób chce rozliczać swoje podatki. W Polsce możliwe to jest aż na trzy sposoby!
Zdajemy sobie sprawę, że wybór optymalnego rozwiązania nie jest łatwy, dlatego chcemy podzielić się historią Pana Tomasza. Dla jasności — zbieżność imion w naszych publikacjach jest przypadkowa!
Pan Tomasz zdecydował się na otworzenie własnej działalności gospodarczej, a na co dzień świadczy usługi handlowca w branży OZE. W swojej pracy zajmuje się pozyskiwaniem klientów, którzy w swoich gospodarstwach domowych chcą wdrożyć np. pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne.
Według szacunków Pan Tomasz miesięcznie poniesie koszty ok. 4 000 PLN, a jego przychody wyniosą około 16 000 PLN miesięcznie.
Poniższa tabela przedstawia orientacyjne sumy zobowiązań podatkowych Pana Tomasza.
Jak wynika z powyższej kalkulacji ryczałt, który uniemożliwia odliczenie kosztów i tak jest najmniejszym podatkiem do zapłaty.
Jeśli zastanawiasz się nad samodzielnym rozliczaniem firmy na ryczałcie, to polecamy zapoznać się z naszym artykułem, który pomoże Ci w rozważeniu czy potrzebujesz księgowości.
Bezpłatna konsultacja księgowa dla handlowca OZE
Założenie własnej działalności to poważna decyzja, która niesie ze sobą wiele obowiązków, w tym wybór odpowiedniego opodatkowania. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Nasz zespół chętnie Ci pomoże – umów się już dziś na bezpłatną i niezobowiązującą konsultację, podczas której przeanalizujemy Twoją sytuację i omówimy możliwe rozwiązania. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda taka rozmowa i czy warto skorzystać z naszej pomocy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Podsumowanie – formy opodatkowania dla przedstawiciela handlowego OZE
W branży Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) to handlowcy odgrywają znaczącą rolę w zdobywaniu nowych klientów, a także w dopasowywaniu i wdrażaniu ekologicznych rozwiązań dla gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Dzięki możliwości skorzystania z preferencyjnej 8,5% stawki ryczałtu, zatrudnienie przez kontrakt B2B może być korzystnym rozwiązaniem. Nie czekaj i już dziś umów się na bezpłatną rozmowę z naszym specjalistą i poprowadź swój biznes z SOVA Księgowość!
Masz pytania? Napisz do nas!
Biuro Rachunkowe
SOVA Księgowość
Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy