.et-social-linkedin a.icon:before { content: "\E09D"; }

W związku ze zmianami podatkowymi, jakie wprowadził Nowy Ład, ryczałt stał się bardzo często wybieraną formą rozliczenia, w szczególności wśród project managerów i programistów, którzy mogą rozliczać się 12% stawką podatku.

Jak zatem wygląda sytuacja wśród innych specjalistów z branży IT? Czy pracując jako project manager ryczałt będzie dla Ciebie korzystny? Czy grafik może korzystać z ryczałtu?

Jeśli Twoje obowiązki nie wpisują się w zakres typowego pisania, testowania i utrzymywania kodu, to treść tego artykułu będzie dla Ciebie pomocna w odpowiedzi na powyższe pytania.

Ten tekst przeczytasz w 5 minut. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Co decyduje o wyborze stawki ryczałtu?

Dane stawki ryczałtu są przypisane do odpowiednich kodów PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług). Kody te określają rodzaj świadczonych usług. 

Wysokość stawki ryczałtu jest wobec tego zależna przede wszystkim od charakteru Twojej pracy. Inna stawka może dotyczyć programisty, project managera, grafika, UX designera czy scrum mastera

Project manager ryczałt 15-procentowy?

Zgodnie z Ustawą o zryczałtowanych podatku dochodowym 15% stawka ryczałtu odnosi się do świadczonych usług w zakresie między innymi:

  • reprodukcji komputerowych nośników informacji (PKWiU 18.20.30.0)
  • nabywaniem praw do korzystania z gier komputerowych (PKWiU 58.21.40.0),
  • nabywaniem praw do korzystania z programów komputerowych (PKWiU 58.29.50.0),
  • firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70)

Praca project managera często w swojej istocie skupia się na zarządzaniu zasobami ludzkimi w realizowaniu projektów. W związku z tym, stanowisko project managera opisywane jest zazwyczaj kodami PKWiU z działu 70.

Najczęściej zatem project manager ryczałt rozlicza stawką podatku w wysokości 15%, gdyż jednoznacznie wynika to z zapisów wyżej wymienionej Ustawy.

Stawka podatku obowiązująca Project Managera

Stawka 14% ryczałtu w branży IT

W art. 12 ust. 1 pkt 2a. lit. c) ustawy o ryczałcie wskazano, iż w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1) zastosowanie ma mieć stawka ryczałtu w wysokości 14%. 

Zgodnie z definicją przez taką działalność rozumie się między innymi:

  • projektowanie przemysłowe, tj. tworzenie i rozwój projektów i specyfikacji, które optymalizują użytkowanie, wartość i wygląd wyrobów, włącznie z określeniem materiałów, mechanizmów, kształtu, koloru i wykończeniem powierzchni wyrobu, biorąc pod uwagę cechy i potrzeby użytkowników, bezpieczeństwo, popyt, sposób dystrybucji, użytkowanie i konserwację,
  • działalność projektantów graficznych

W związku z tym stawka 14% ryczałtu ma często zastosowanie w branży IT w zakresie takich specjalizacji jak: grafik, UX designer, UI designer. 

Czy pomimo tego, iż moje kody PKWiU odnoszą się do 15% bądź 14% stawki ryczałtu, mogę zastosować jej niższą wysokość?

Prowadząc działalność gospodarczą, zawsze powinieneś wskazywać informacje zgodne ze stanem faktycznym i stosować się do zapisów Ustawy. Jeżeli zatem kody PKWiU wskazują, iż Twoje usługi będą objęte 15% stawką ryczałtu, nie możesz decydować samodzielnie o obniżeniu jej wysokości. 

Pamiętaj, że w przypadku stosowania zaniżonej stawki ryczałtu, oprócz zaległości podatkowych oraz odsetek, mogą zostać na Ciebie nałożone dodatkowe kary.

Podsumowanie

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej niezwykle ważnym aspektem jest prawidłowe określenie rodzaju świadczonych usług. Inaczej definiuje się pracę programisty, czym innym zajmuje się project manager bądź specjalista w zakresie UX.

Charakter świadczonej usługi bezpośrednio wpływa na to, w jaki sposób jest ona klasyfikowania na gruncie PKWiU oraz jaką należy stosować stawkę ryczałtu.

Jeśli pracujesz jako project manager lub inny specjalista w branży IT i zastanawiasz się nad założeniem własnej działalności gospodarczej, to skorzystaj z możliwości nieodpłatnej rozmowy z jednym z naszych specjalistów.

Masz pytania? Napisz do nas!

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Biuro Rachunkowe

SOVA Księgowość

5/5 - (7 votes)