Z tego artykułu dowiesz się, kto i na jakich zasadach może rozliczać się 12% ryczałtem oraz komu przysługuje stawka 8,5%. Przeanalizujemy także, ile podatku zapłacisz wybierając ryczałt w porównaniu do innych form opodatkowania i co to oznacza dla Twoich finansów!
Czym jest ryczałt?
Ryczałt to forma opodatkowania działalności gospodarczej, w której podatek płacisz od osiągniętego przychodu. Koszty takie jak np. zakup sprzętu do pracy, czy paliwo nie pomniejszają kwoty, od której naliczany jest podatek.
Dla programistów i innych specjalistów IT, którzy zwykle ponoszą niskie koszty związane z prowadzeniem firmy, ryczałt staje się najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Poprzez odpowiedni wybór stawki ryczałtu możesz płacić niższe podatki i skupić się na tym, co najważniejsze – rozwoju swojego biznesu!
Jak wybrać stawkę ryczałtu?
Wysokość stawki ryczałtu zależy od tego, jakie usługi świadczysz. Dlatego w pierwszej kolejności musisz opisać wykonywane przez siebie usługi wybierając odpowiedni kod/kody Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. W naszym artykule: Kody PKWiU – czym są i jak wybrać odpowiedni kod dla własnej firmy? znajdziesz szczegółową instrukcję wyszukiwania kodów.
W ustawie o ryczałcie do poszczególnych kodów PKWiU przypisane zostały konkretne stawki ryczałtu. Po wybraniu odpowiedniego kodu/kodów, możesz sprawdzić w ustawie, jaka stawka ryczałtu Ci przysługuje.
12% ryczałtu dla programisty
Zgodnie z ustawą, ta stawka dotyczy:
Przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem:
- pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,
- pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
- pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),
- oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line
Przychodów ze świadczenia usług:
- związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),
- związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),
- objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2),
- związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02) oraz w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),
- związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)
Jak widzisz, powyższe zapisy dotyczą głównie usług związanych z wydawaniem oraz wytwarzaniem oprogramowania komputerowego. Można więc stwierdzić, że odpowiednią stawką ryczałtu dla programisty jest właśnie 12%.
Pamiętaj, że:

8,5% ryczałtu dla branży IT
Ustawa o ryczałcie nie wskazuje wprost usług z branży IT, do których można zastosować stawkę 8,5%. Będą to zatem takie usługi, które nie zostały przypisane do innych stawek ryczałtu.
Jeśli jesteś testerem manualnym, scrum masterem, product ownerem i Twoje usługi nie mieszczą się w kategoriach związanych z oprogramowaniem, doradztwem w zakresie oprogramowania ani innych usług, do których przypisane są konkretne stawki ryczałtu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie obowiązywać Cię stawka 8,5%.
Podsumowując, 12% stawka ryczałtu dla programisty jest jasno określona, podczas gdy 8,5% stawka dla innych specjalistów z branży IT bywa nieco bardziej skomplikowana.
Jak sprawdzić, czy wybrałem odpowiednią stawkę ryczałtu?
Jeśli określiłeś już dokładne kody PKWiU opisujące świadczone przez Ciebie usługi, a próba znalezienia odpowiedniej stawki ryczałtu w ustawie nie zakończyła się pomyślnie, nie martw się – istnieje rozwiązanie.
Możesz złożyć wniosek do Krajowej Informacji Skarbowej o indywidualną interpretację podatkową. Pozwoli Ci ona na ustalenie, jaką stawkę powinieneś stosować przy rozliczaniu świadczonych usług programistycznych, czy innych działań w obszarze IT.

Czy mogę korzystać z dwóch lub więcej stawek ryczałtu jednocześnie?
Oczywiście, nie ma przeszkód abyś prowadził działalność z zastosowaniem kilku stawek ryczałtu.
Przykładowo – możesz świadczyć usługi programistyczne stosując stawkę 12% i jednocześnie możesz być manualnym testerem oprogramowania i do tych usług stosować stawkę 8,5%. Pamiętaj tylko, że świadcząc usługi objęte dwoma stawkami dla jednego kontrahenta, na fakturze musisz wyodrębnić dwie osobne pozycje.
Symulacja podatku dla programisty i osób z sektora IT
Jeżeli chcesz sprawdzić, jaki podatek dochodowy (PIT) zapłacisz jako programista lub inny specjalista IT w zależności od wybranej formy opodatkowania, zapoznaj się z poniższymi tabelami. Znajdziesz w nich symulacje podatkowe dla Pani Ani i Pana Karola – imiona zostały dobrane przypadkowo!
Pani Ania, która przez wiele lat pracowała jako scrum master na etacie, postanowiła założyć własną działalność gospodarczą opodatkowaną 8,5% stawką ryczałtu. Szacuje, że miesięczne koszty działalności wyniosą około 1 000 PLN, a jej przychody osiągną 14 000 PLN.
Poniższa tabela przedstawia szacunkowe kwoty podatków Pani Ani:

Poniższa tabela przedstawia szacunkowe kwoty podatków Pana Karola:

Bezpłatna konsultacja księgowa dla programisty i specjalisty IT
Założenie własnej działalności to krok w stronę niezależności, który niesie ze sobą wiele obowiązków, w tym wybór odpowiedniego opodatkowania. To niełatwa decyzja, ale nie musisz jej podejmować w pojedynkę – skorzystaj z wiedzy specjalistów, którzy pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Nasi eksperci są gotowi, by poprowadzić Cię przez ten proces – umów się na bezpłatną, niezobowiązującą konsultację, a wspólnie przeanalizujemy Twoją sytuację. Zastanawiasz się, jak wygląda taka rozmowa? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Podsumowanie
Najpopularniejszymi stawkami ryczałtu dla specjalistów z branży IT oraz samych programistów są 12% oraz 8,5%. Pamiętaj jednak, że każdy przypadek jest inny i gdy masz wątpliwości, jaką stawkę wybrać, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z interpretacji indywidualnej.
Księgowość to nie tylko liczby i dokumenty – to fundament, na którym zbudujesz przyszłość Twojej firmy. Zaufaj profesjonalistom, którzy poprowadzą Cię przez zawirowane kwestie podatkowe i nie tylko, a ty skupisz się na rozwoju. Jeśli nie wiesz jaką formę opodatkowania wybrać, przeprowadzimy dla Ciebie spersonalizowaną analizę i pomożemy Ci znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie!
Masz pytania? Napisz do nas!
Biuro Rachunkowe
SOVA Księgowość
Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy