Wspieranie innowacyjności jest jednym z priorytetów rządów Państw, aby pobudzać postęp rozwoju gospodarczego i dorównać najbogatszym krajom. Tym samym ważnym jest tworzenie ram prawnych sprzyjających nowoczesnym rozwiązaniom. Jednym ze sposobów jest wprowadzenie preferencyjnych stawek podatkowych dla dochodów z innowacyjnej działalności, jak w przypadku ulgi IP Box. Przyjrzyjmy się bliżej, kto i na jakich zasadach może skorzystać z ulgi IP Box, która umożliwia skorzystanie z 5% preferencji podatkowej.
Czym jest IP Box?
Ulga IP Box (znana również jako innovation box) to rozwiązanie podatkowe, które pozwala na preferencyjne opodatkowanie dochodów dla niektórych przedsiębiorców. Osoby, które mogą skorzystać z tego rozwiązania, korzystają z bardzo opłacalnej stawki podatku w wysokości tylko 5%.
Ulga IP Box, a działalność badawczo – rozwojowa
Ulga IP Box jest dedykowana dla przedsiębiorstw, które realizują działalność badawczo – rozwojową, czyli firm, które przyczyniają się do wytwarzania własności intelektualnej np. unikatowego kodu jakieś aplikacji. By prawidłowo zrozumieć działanie tej ulgi, warto zaznaczyć, że rozwiązanie to zostało wprowadzone w 2021 roku i miało na celu wspieranie innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce. Mówiąc prosto, IP Box to specjalny sposób rozliczania podatku, który pozwala firmom płacić niższy podatek dochodowy od zysków z innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które same opracowały. Jest to forma ulgi podatkowej dla twórców nowych i innowacyjnych rozwiązań, która wspiera ich rozwój i sprawia, że praca nad nowymi pomysłami staje się bardziej opłacalna dla polskich przedsiębiorców.
W perspektywie skorzystania ze wspomnianej ulgi ogromne znacznie ma tutaj realizowanie przez przedsiębiorstwo działalności badawczo-rozwojowej, które ściśle powiązane jest z prawami własności intelektualnej. Zgodnie z obowiązującym prawem, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej [(zwanymi dalej kwalifikowanymi IP) ang. qualified intellectual property] są:
- patent,
- prawo ochronne na wzór użytkowy,
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
- prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
- dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
- prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
- wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin (prawo do ochrony wyhodowanej albo odkrytej i wyprowadzonej przez hodowcę odmiany, a także zarobkowego korzystania z niej),
- autorskie prawo do programu komputerowego.
To właśnie generowane przez firmę dochody z wyżej wymienionych praw, dają możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania. W dalszej części niniejszego artykułu znajdziesz konkretne przykłady, które w prosty sposób obrazują, kto może skorzystać z 5% opodatkowania z tytułu ulgi IP Box.
Do jakich firm skierowana jest ulga IP Box?
Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych specjalistów, którzy mogą skorzystać z tej preferencji, to warto zaznaczyć, że przepisy o IP Box zostały wprowadzone zarówno do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), jak i do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Oznacza to, że z ulgi IP Box m.in. mogą skorzystać jednakowo osoby pracujące na samozatrudnieniu (JDG) oraz osoby prowadzące sp. z o.o. w Polsce.
Pamiętaj, że:
Warto zaznaczyć, że w przypadku podatku PIT, możliwość skorzystania z IP Box nie została wprowadzona do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W związku z powyższym, osoby rozliczające się z podatku PIT w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie są objęte preferencją IP Box.
Jacy specjaliści mogą skorzystać z ulgi IP Box?
Jak mogłeś już zauważyć, ulga IP Box to rozwiązanie dla firm i specjalistów, którzy swoją pracą odkrywają nowe ścieżki w obszarze innowacji, tworząc coś naprawdę wyjątkowego, co nazywamy kwalifikowanym IP. W SOVA Księgowość zdajemy sobie sprawę, że “kwalifikowane IP” czy “działalność badawczo-rozwojowa” może brzmieć dość niezrozumiale, stąd najlepszym sposobem na zrozumienie tego dla kogo utworzono ulgę IP Box, niech będzie konkretna ilustracja tego procesu.
W praktyce ulga IP Box najczęściej wykorzystywana jest przez programistów oraz różnych specjalistów z branży IT. Wynika to faktu, że deweloperzy w trakcie swojej pracy tworzą unikatowe i innowacyjne rozwiązania, a następnie przekazują do nich prawa autorskie. Niewątpliwie przyczyniają się oni do wytwarzania kwalifikowanego IP, stąd często mogą skorzystać ze wspomnianej ulgi, o czym pisaliśmy także na naszym blogu. Aby lepiej zrozumieć działanie ulgi IP Box, przyjrzyjmy się konkretnej sytuacji. Pani Ola prowadzi działalność gospodarczą i współpracuje na zasadzie B2B z dużą firmą telekomunikacyjną w Polsce. W ramach swojego kontraktu odpowiada za stworzenie innowacyjnej aplikacji, która ma na celu personalizację oferty dla klientów. W ramach umowy Pani Ola przekazuje prawa autorskie do stworzonych przez siebie efektów na rzecz swojego kontrahenta. Dzięki temu może skorzystać z ulgi IP Box, która jest dedykowana specjalistom takim jak ona. Po spełnieniu odpowiednich warunków i wykonaniu kroków opisanych w dalszej części artykułu ulga IP Box stanie się dla Pani Oli realną szansą na obniżenie obciążeń podatkowych i zwiększenie zysków z wykonywanej pracy.
Poza programistami, z ulgi IP Box skorzystać mogą także inni specjaliści, którzy tworzą unikatowe rozwiązania. W naszym artykule “Czy IP Box jest tylko dla programistów?” znajdziesz informacje także o innych specjalistach, którzy mogą skorzystać z tego rozwiązania!
Pamiętaj, że:
W przestrzeni publicznej często pojawiają się głosy, że w przyszłości planowane jest wyłączenie niektórych przedsiębiorców ze skorzystania z tej ulgi. Jeżeli informacje te znajdą odzwierciedlenie w obowiązującym prawie, to niezwłocznie zaktualizujemy ten artykuł tak, aby znalazły się tu aktualne informacje.
Ulga IP Box w praktyce
Jak w praktyce skorzystać z ulgi?
Chcąc skorzystać z opisanej w tym artykule preferencji podatkowej, w wielkim uproszczeniu należy wykonać proces, który składa się z trzech kroków. Wynika to z faktu, że ulga IP Box działa na zasadzie zwrotu z Urzędu Skarbowego. Jeżeli w 2024 roku wykonujesz pracę podlegającą IP Box, to w ciągu całego roku odprowadzasz podatki zgodnie z wybraną formą opodatkowania (dla JDG będzie to 12% lub 32% podatku na zasadach ogólnych bądź 19% na podatku liniowym). Dopiero po spełnieniu poniższych warunków przy rozliczeniu PIT w 2025 odzyskasz zwrot nadpłaconych środków.
Ubieganie się o ulgę IP Box należy rozpocząć od pozyskania indywidualnej interpretacji podatkowej z Krajowej Informacji Skarbowej. Krok ten wykonuje się we współpracy z kancelarią podatkową i w uproszczeniu polega on na potwierdzeniu ze strony organów podatkowych, że skorzystanie z ulgi będzie możliwe dla danego przedsiębiorcy. Ważnym elementem tego kroku jest określenie wskaźnika Nexus – przeczytasz o nim w dedykowanym artykule.
Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi należy zadbać o prawidłowe przygotowanie ewidencji księgowej tzw. ewidencji IP Box. Proces ten polega na stworzeniu szczegółowej dokumentacji, w której uwzględnione będą wszystkie koszty i przychody związane z tworzeniem własności intelektualnej. To drugi kluczowy krok, który uprawnia przedsiębiorcę do obniżenia podatku do 5%.
Na samym końcu komplet dokumentacji wraz z PIT należy złożyć do urzędu skarbowego i oczekiwać na zwrot przelanych środków! Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się korzyściami płynącymi z ulgi IP Box.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym procesie, to w SOVA Księgowość jesteśmy chętni, aby Ci kompleksowo pomóc! Umów się na bezpłatną konsultację, a nasi specjaliści dokładnie zapoznają się z Twoją sytuacją i przedstawią spersonalizowaną ofertę, dostosowaną do Twoich potrzeb. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystkie kroki zostaną przeprowadzone właściwie, a Ty będziesz mógł w pełni skorzystać z możliwości, jakie daje ulga IP Box.
Symulacja podatkowa IP Box
Chcąc rzeczowo zrozumieć korzyści, jakie niesie ulga IP Box, prześledźmy historię Pana Wiktora, przedsiębiorcy pracującego nad przełomowym projektem dla jednej z czołowych polskich firm IT. Pan Wiktor, ekspert w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, tworzy kod, który zmienia oprogramowanie swojego kontrahenta. Przekazując zgodnie z umową prawa autorskie do swojego dzieła, spełnia wszystkie wymogi, by skorzystać z ulgi IP Box. Spójrzmy zatem na poniższe dane: w tabeli zestawiliśmy zobowiązania PIT oraz składki ZUS przy różnych formach opodatkowania.
Wyniki są jednoznaczne – wybór podatku liniowego z ulgą IP Box staje się rozwiązaniem, pozwalającym na znaczne oszczędności. Oczywiście, skorzystanie z tej ulgi wymaga dodatkowego nakładu czasu i kosztów (np. przygotowania ewidencji czy pozyskania interpretacji podatkowej), jednak zaoszczędzone środki zdecydowanie przewyższają poniesione wydatku.
Bezpłatna konsultacja księgowa
Umów się na bezpłatną konsultację w SOVA Księgowość, a w trakcie rozmowy wspólnie przeanalizujemy Twoją sprawę. Nasi specjaliści przedstawią Ci, jak dokładnie wygląda proces skorzystania z ulgi IP Box. W trakcie rozmowy zapoznamy się z Twoją sprawą, przedstawimy rozwiązania dopasowane do Twojej sytuacji, a także pomożemy Ci w zaplanowaniu procesu ubiegania się o ulgę. Jeżeli będziesz zainteresowany, to po rozmowie przygotujemy spersonalizowaną ofertę rejestracji i obsługi Twojej firmy w Polsce!
Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda taka rozmowa i czy warto skorzystać z naszej pomocy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Podsumowanie
Ulga IP Box jest rozwiązaniem podatkowym skierowanym do firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową, które generują dochody z kwalifikowanej własności intelektualnej. Dzięki niej przedsiębiorcy mogą skorzystać z obniżonej, 5%-owej stawki podatku dochodowego od zysków z innowacyjnych rozwiązań, takich jak programy komputerowe czy patenty. Wymaga to spełnienia dodatkowych formalności, lecz wygenerowane korzyści często przewyższają poniesione koszta!
Źródła:
- Objaśnienia podatkowe z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP Box
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, Dz.U. 1997 nr 137 poz. 926, t.j. Dz.U. 2019 poz. 900.
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350, t.j. Dz.U. 2019 poz. 1387.
- Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz.U. 1992 nr 21 poz. 86, t.j. Dz.U. 2019 poz. 865.
- Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930, t.j. Dz.U. 2019 poz. 43.
Masz pytania? Napisz do nas!
Biuro Rachunkowe
SOVA Księgowość
Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy