.et-social-linkedin a.icon:before { content: "\E09D"; }

Wspieranie innowacyjności jest jednym z priorytetów rządów Państw, aby pobudzać postęp rozwoju gospodarczego i dorównać najbogatszym krajom. Tym samym ważnym jest tworzenie ram prawnych sprzyjających nowoczesnym rozwiązaniom. Jednym ze sposobów jest wprowadzenie preferencyjnych stawek podatkowych dla dochodów z innowacyjnej działalności, jak w przypadku ulgi IP Box. Przyjrzyjmy się bliżej, kto i na jakich zasadach może skorzystać z ulgi IP Box, która umożliwia skorzystanie z 5% preferencji podatkowej.

Czym jest IP Box?

Ulga IP Box (znana również jako innovation box) to rozwiązanie podatkowe, które pozwala na preferencyjne opodatkowanie dochodów dla niektórych przedsiębiorców. Osoby, które mogą skorzystać z tego rozwiązania, korzystają z bardzo opłacalnej stawki podatku w wysokości tylko 5%

Ulga IP Box, a działalność badawczo – rozwojowa

Ulga IP Box jest dedykowana dla przedsiębiorstw, które realizują działalność badawczo – rozwojową, czyli firm, które przyczyniają się do wytwarzania własności intelektualnej np. unikatowego kodu jakieś aplikacji. By prawidłowo zrozumieć działanie tej ulgi, warto zaznaczyć, że rozwiązanie to zostało wprowadzone w 2021 roku i miało na celu wspieranie innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce. Mówiąc prosto, IP Box to specjalny sposób rozliczania podatku, który pozwala firmom płacić niższy podatek dochodowy od zysków z innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które same opracowały. Jest to forma ulgi podatkowej dla twórców nowych i innowacyjnych rozwiązań, która wspiera ich rozwój i sprawia, że praca nad nowymi pomysłami staje się bardziej opłacalna dla polskich przedsiębiorców.

W perspektywie skorzystania ze wspomnianej ulgi ogromne znacznie ma tutaj realizowanie przez przedsiębiorstwo działalności badawczo-rozwojowej, które ściśle powiązane jest z prawami własności intelektualnej. Zgodnie z obowiązującym prawem, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej [(zwanymi dalej kwalifikowanymi IP) ang. qualified intellectual property] są:

  • patent,
  • prawo ochronne na wzór użytkowy,
  • prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
  • prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
  • dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
  • prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
  • wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin (prawo do ochrony wyhodowanej albo odkrytej i wyprowadzonej przez hodowcę odmiany, a także zarobkowego korzystania z niej),
  • autorskie prawo do programu komputerowego.

To właśnie generowane przez firmę dochody z wyżej wymienionych praw, dają możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania. W dalszej części niniejszego artykułu znajdziesz konkretne przykłady, które w prosty sposób obrazują, kto może skorzystać z 5% opodatkowania z tytułu ulgi IP Box.

Do jakich firm skierowana jest ulga IP Box?

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych specjalistów, którzy mogą skorzystać z tej preferencji, to warto zaznaczyć, że przepisy o IP Box zostały wprowadzone zarówno do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), jak i do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Oznacza to, że z ulgi IP Box m.in. mogą skorzystać jednakowo osoby pracujące na samozatrudnieniu (JDG) oraz osoby prowadzące sp. z o.o. w Polsce.

r

Pamiętaj, że:

Warto zaznaczyć, że w przypadku podatku PIT, możliwość skorzystania z IP Box nie została wprowadzona do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W związku z powyższym, osoby rozliczające się z podatku PIT w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie są objęte preferencją IP Box.

 

Kto może skorzystać z ulgi IP Box

Jacy specjaliści mogą skorzystać z ulgi IP Box?

Jak mogłeś już zauważyć, ulga IP Box to rozwiązanie dla firm i specjalistów, którzy swoją pracą odkrywają nowe ścieżki w obszarze innowacji, tworząc coś naprawdę wyjątkowego, co nazywamy kwalifikowanym IP. W SOVA Księgowość zdajemy sobie sprawę, że “kwalifikowane IP” czy “działalność badawczo-rozwojowa” może brzmieć dość niezrozumiale, stąd najlepszym sposobem na zrozumienie tego dla kogo utworzono ulgę IP Box, niech będzie konkretna ilustracja tego procesu.

W praktyce ulga IP Box najczęściej wykorzystywana jest przez programistów oraz różnych specjalistów z branży IT. Wynika to faktu, że deweloperzy w trakcie swojej pracy tworzą unikatowe i innowacyjne rozwiązania, a następnie przekazują do nich prawa autorskie. Niewątpliwie przyczyniają się oni do wytwarzania kwalifikowanego IP, stąd często mogą skorzystać ze wspomnianej ulgi, o czym pisaliśmy także na naszym blogu. Aby lepiej zrozumieć działanie ulgi IP Box, przyjrzyjmy się konkretnej sytuacji. Pani Ola prowadzi działalność gospodarczą i współpracuje na zasadzie B2B z dużą firmą telekomunikacyjną w Polsce. W ramach swojego kontraktu odpowiada za stworzenie innowacyjnej aplikacji, która ma na celu personalizację oferty dla klientów. W ramach umowy Pani Ola przekazuje prawa autorskie do stworzonych przez siebie efektów na rzecz swojego kontrahenta. Dzięki temu może skorzystać z ulgi IP Box, która jest dedykowana specjalistom takim jak ona. Po spełnieniu odpowiednich warunków i wykonaniu kroków opisanych w dalszej części artykułu ulga IP Box stanie się dla Pani Oli realną szansą na obniżenie obciążeń podatkowych i zwiększenie zysków z wykonywanej pracy.

Poza programistami, z ulgi IP Box skorzystać mogą także inni specjaliści, którzy tworzą unikatowe rozwiązania. W naszym artykule “Czy IP Box jest tylko dla programistów?” znajdziesz informacje także o innych specjalistach, którzy mogą skorzystać z tego rozwiązania!

r

Pamiętaj, że:

W przestrzeni publicznej często pojawiają się głosy, że w przyszłości planowane jest wyłączenie niektórych przedsiębiorców ze skorzystania z tej ulgi. Jeżeli informacje te znajdą odzwierciedlenie w obowiązującym prawie, to niezwłocznie zaktualizujemy ten artykuł tak, aby znalazły się tu aktualne informacje.

Ulga IP Box w praktyce

Jak w praktyce skorzystać z ulgi?

Chcąc skorzystać z opisanej w tym artykule preferencji podatkowej, w wielkim uproszczeniu należy wykonać proces, który składa się z trzech kroków. Wynika to z faktu, że ulga IP Box działa na zasadzie zwrotu z Urzędu Skarbowego. Jeżeli w 2024 roku wykonujesz pracę podlegającą IP Box, to w ciągu całego roku odprowadzasz podatki zgodnie z wybraną formą opodatkowania (dla JDG będzie to 12% lub 32% podatku na zasadach ogólnych bądź 19% na podatku liniowym). Dopiero po spełnieniu poniższych warunków przy rozliczeniu PIT w 2025 odzyskasz zwrot nadpłaconych środków.

Bezpłatna konsultacja

Ubieganie się o ulgę IP Box należy rozpocząć od pozyskania indywidualnej interpretacji podatkowej z Krajowej Informacji Skarbowej. Krok ten wykonuje się we współpracy z kancelarią podatkową i w uproszczeniu polega on na potwierdzeniu ze strony organów podatkowych, że skorzystanie z ulgi będzie możliwe dla danego przedsiębiorcy. Ważnym elementem tego kroku jest określenie wskaźnika Nexus – przeczytasz o nim w dedykowanym artykule.

Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi należy zadbać o prawidłowe przygotowanie ewidencji księgowej tzw. ewidencji IP Box. Proces ten polega na stworzeniu szczegółowej dokumentacji, w której uwzględnione będą wszystkie koszty i przychody związane z tworzeniem własności intelektualnej. To drugi kluczowy krok, który uprawnia przedsiębiorcę do obniżenia podatku do 5%.

Na samym końcu komplet dokumentacji wraz z PIT należy złożyć do urzędu skarbowego i oczekiwać na zwrot przelanych środków! Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się korzyściami płynącymi z ulgi IP Box.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym procesie, to w SOVA Księgowość jesteśmy chętni, aby Ci kompleksowo pomóc! Umów się na bezpłatną konsultację, a nasi specjaliści dokładnie zapoznają się z Twoją sytuacją i przedstawią spersonalizowaną ofertę, dostosowaną do Twoich potrzeb. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystkie kroki zostaną przeprowadzone właściwie, a Ty będziesz mógł w pełni skorzystać z możliwości, jakie daje ulga IP Box.

Symulacja podatkowa IP Box

Chcąc rzeczowo zrozumieć korzyści, jakie niesie ulga IP Box, prześledźmy historię Pana Wiktora, przedsiębiorcy pracującego nad przełomowym projektem dla jednej z czołowych polskich firm IT. Pan Wiktor, ekspert w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, tworzy kod, który zmienia oprogramowanie swojego kontrahenta. Przekazując zgodnie z umową prawa autorskie do swojego dzieła, spełnia wszystkie wymogi, by skorzystać z ulgi IP Box. Spójrzmy zatem na poniższe dane: w tabeli zestawiliśmy zobowiązania PIT oraz składki ZUS przy różnych formach opodatkowania. 

Wyniki są jednoznaczne – wybór podatku liniowego z ulgą IP Box staje się rozwiązaniem, pozwalającym na znaczne oszczędności. Oczywiście, skorzystanie z tej ulgi wymaga dodatkowego nakładu czasu i kosztów (np. przygotowania ewidencji czy pozyskania interpretacji podatkowej), jednak zaoszczędzone środki zdecydowanie przewyższają poniesione wydatku.

Symulacja podatkowa IP Box

Bezpłatna konsultacja księgowa

Umów się na bezpłatną konsultację w SOVA Księgowość, a w trakcie rozmowy wspólnie przeanalizujemy Twoją sprawę. Nasi specjaliści przedstawią Ci, jak dokładnie wygląda proces skorzystania z ulgi IP Box. W trakcie rozmowy zapoznamy się z Twoją sprawą, przedstawimy rozwiązania dopasowane do Twojej sytuacji, a także pomożemy Ci w zaplanowaniu procesu ubiegania się o ulgę. Jeżeli będziesz zainteresowany, to po rozmowie przygotujemy spersonalizowaną ofertę rejestracji i obsługi Twojej firmy w Polsce!

 Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda taka rozmowa i czy warto skorzystać z naszej pomocy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Zdalne biuro rachunkowe

Podsumowanie

Ulga IP Box jest rozwiązaniem podatkowym skierowanym do firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową, które generują dochody z kwalifikowanej własności intelektualnej. Dzięki niej przedsiębiorcy mogą skorzystać z obniżonej, 5%-owej stawki podatku dochodowego od zysków z innowacyjnych rozwiązań, takich jak programy komputerowe czy patenty. Wymaga to spełnienia dodatkowych formalności, lecz wygenerowane korzyści często przewyższają poniesione koszta!

Źródła:

Masz pytania? Napisz do nas!

Pole obowiązkowe
Pole nieobowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Biuro Rachunkowe

SOVA Księgowość

5/5 - (10 votes)