.et-social-linkedin a.icon:before { content: "\E09D"; }
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z form opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w Polsce. Przedsiębiorcy często decydują się na ten sposób opodatkowania, a wynika to z faktu, że jest to często bardzo opłacalne w aspekcie rozliczeń podatkowych. Mając to na uwadze, niektóre osoby decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości dla swojej firmy. W tym artykule przedstawimy szczegóły dotyczące ryczałtu, omówimy jego zalety i wady oraz wskażemy, dlaczego warto rozważyć skorzystanie z usług biura rachunkowego.

Ryczałt jako forma opodatkowania JDG

Ryczałt to jedna z form opodatkowania, na którą mogą zdecydować się osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce. Jest to alternatywa dla skali podatkowej oraz podatku liniowego. Szczegółowe zestawienie wszystkich form opodatkowania znajdziesz na naszym blogu w dedykowanym artykule, gdzie przeczytasz m.in. o tym, z jakich ulg możesz skorzystać przy danej formie rozliczenia swojej firmy.

Rozważając zmianę formy opodatkowania na ryczałt, musisz wiedzieć, że podstawową różnicą jest, że podstawę opodatkowania stanowi tutaj Twój przychód, a nie dochód. Przy wyliczaniu podatku nie uwzględnia się zatem kosztów uzyskania przychodów. Drugą zasadniczą różnicą jest stawka odprowadzanego zobowiązania. Przy podatku zryczałtowanym funkcjonują różne stawki w zależności od rodzaju wykonywanej działalności, np. 17%, 15%, 10%, 8.5%, 5.5%, 3%. Szczegóły znajdziesz w ustawie o podatku zryczałtowanym oraz na poniższej infografice.

Stawki ryczałtu

Decydując się na ryczałt dla swojej jednoosobowej działalności gospodarczej, musisz jednak pamiętać, że nie zawsze będzie to możliwe. Niektóre firmy niestety nie będą miały tej możliwości, ponieważ zgodnie z prawem istnieją warunki korzystania z ryczałtu, które określają limit przychodów, a także zakres prowadzonej działalności:

  • Limit przychodów: Ryczałt mogą wybrać podatnicy, których przychody z działalności gospodarczej za poprzedni rok nie przekroczyły 2 mln euro.
  • Zakres działalności: Niektóre rodzaje działalności gospodarczej nie kwalifikują się do ryczałtu, np. apteki czy lombardy. 

Jak już wspominaliśmy, zasadniczą zaletą rozliczenia na ryczałcie jest stosunkowo prosty sposób rozliczenia, gdzie zasady rozliczania są jasne i łatwe do zrozumienia. Przedsiębiorca płaci podatek od przychodu, którego nie da się zmniejszyć ponoszonymi kosztami. Musisz jednak wiedzieć, że masz prawo do częściowego rozliczenia składek z ZUS, jednakże tym zajmie się Twoje biuro rachunkowe. Z naszego doświadczenia z rozmów z przedsiębiorcami, realną korzyścią ryczałtu jest wysokość odprowadzanego podatku. Dla niektórych branż stawki podatkowe w ramach ryczałtu mogą być niższe w porównaniu do skali podatkowej czy podatku liniowego. To właśnie czyni tę formę opodatkowania atrakcyjną finansowo, zwłaszcza dla działalności o stosunkowo niskich kosztach

Symulacja podatkowa
Warto jednak zaznaczyć, że ryczałt nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Jeżeli dany przedsiębiorca ponosi wysokie koszta, to inne formy opodatkowania mogą być dla nich po prostu korzystniejsze.

Księgowość na ryczałcie

Niektórzy z przedsiębiorców prowadzących swoją działalność na ryczałcie decydują się samodzielnie rozliczać ze skarbówką i ZUS. Decyzja ta często wynika z założenia, że skoro jest to podatek od przychodu, to prowadzenie ksiąg musi być stosunkowo proste. Czy tak jest jednak w rzeczywistości?

Czy warto skorzystać z księgowości dla JDG na ryczałcie ?

Prowadząc JDG na ryczałcie, który wydaje się być prostą formą opodatkowania, warto jednak rozważyć skorzystanie z usług księgowych zewnętrznego biura. Decydując się na zewnętrzną firmę, wszystkie obowiązki rachunkowe, a co najważniejsze, odpowiedzialność za ewentualne błędy zostanie przeniesiona na Twoją księgowość. Co więcej, biura rachunkowe zatrudniają specjalistów, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą mieć pewność, że księgi są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, a wszelkie zobowiązania podatkowe są prawidłowo obliczane. Jako przedsiębiorca, zamiast głowić się nad zmianami w prawie, możesz skupić się na rozwoju własnego biznesu. To jednak nie koniec korzyści — skorzystanie z zewnętrznych usług zdecydowanie zmniejsza ryzyko błędów w prowadzonych rozliczeniach, a tym samym minimalizuje ryzyko kontroli i kar ze strony urzędów skarbowych. Gdyby jednak urząd chciał sprawdzić Twoje rozliczenia, to w przypadku kontroli podatkowych lub innych czynności sprawdzających Twoje biuro rachunkowe może reprezentować Cię przed urzędnikiem. Zgodnie z prawem, Twoi księgowi mogą komunikować się z urzędnikami, wyjaśniać wszelkie kwestie i aktywnie uczestniczyć w kontroli ksiąg, co może znacznie zmniejszyć stres i komplikacje dla przedsiębiorcy.

Bezpłatna konsultacja

Czy można rozliczyć się samemu prowadząc JDG na ryczałcie?

Tak, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) na ryczałcie, można samemu prowadzić swoją rachunkowość. Musisz jednak wiedzieć, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. Pamiętaj, że samodzielne rozliczenie swojej firmy wymaga dobrej znajomości ogólnych przepisów rachunkowych, a także zasad dotyczących ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Decydując się na rozliczanie samemu, musisz być świadomy, że brak tej wiedzy może prowadzić do błędów w obliczeniach podatkowych, a to z kolei może skutkować nałożeniem kar finansowych przez urząd skarbowy. Niewłaściwe prowadzenie ewidencji przychodów, błędne ustalenie stawki ryczałtu, niepoprawne odliczenie składek w ZUS lub pominięcie ważnych terminów składania deklaracji podatkowych, to tylko niektóre z błędów, których musisz unikać. Decyzja o samodzielnym rozliczaniu Twojej firmy wiąże się także z tym, że będziesz musiał aktywnie śledzić zmiany w prawie tak, aby nie narazić swojej firmy na ewentualne błędy.

Księgowość online dla JDG w SOVA Księgowość

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą na ryczałcie i szukasz biura rachunkowego, to zapoznaj się z naszą ofertą!

W SOVA Księgowość rozumiemy potrzeby współczesnych przedsiębiorców, dlatego wszystkie nasze usługi są realizowane bez wychodzenia z domu. Dzięki temu nasi Klienci mogą zaoszczędzić czas, eliminując konieczność osobistych wizyt i papierkowej roboty przy dostarczaniu dokumentacji. W SOVA przygotowanie oferty, popisanie umowy, a także cała współpraca przebiega online. Jednym z dodatkowych elementów naszej oferty jest udostępniany program do faktur, który dostarczy Ci wszystkich potrzebnych funkcji.

Co więcej, u nas w SOVA Księgowość każdy klient ma przydzielonego indywidualnego księgowego. To rozwiązanie gwarantuje Ci, że Twój księgowy zna specyfikę Twojej firmy i na bieżąco orientuje się w jej funkcjonowaniu. W każdej chwili możesz skontaktować się ze swoim księgowym, aby uzyskać pomoc i odpowiedzi na pytania.

Zobowiązania przy różnych formach opodatkowania

Podsumowanie

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest atrakcyjną formą opodatkowania dla wielu firm. Choć samodzielne prowadzenie księgowości może wydawać się dobrym rozwiązaniem, to warto rozważyć skorzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego. W SOVA Księgowość każdemu Klientowi zapewniamy indywidualnego księgowego, co daje Ci bezpieczeństwo, poczucie komfortu oraz rzetelną obsługę. Dzięki temu Ty możesz skupić się na rozwoju swojej działalności, pozostawiając księgowość w rękach ekspertów. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach!

Masz pytania? Napisz do nas!

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Biuro Rachunkowe

SOVA Księgowość

5/5 - (1 vote)