.et-social-linkedin a.icon:before { content: "\E09D"; }

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) i zastanawiasz się, czy i jak dokonać zmiany formy opodatkowania w 2025 roku? Jeżeli nie wiesz, czy to możliwe w Twoim przypadku lub szukasz informacji, w jakim terminie i gdzie powinieneś dokonać tej zmiany, to odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Zasady ogólne, podatek liniowy czy ryczałt?

Jednym z zobowiązań podatkowych, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, jest rozliczanie podatku dochodowego. Przedsiębiorcy w Polsce mają do wyboru aż 3 formy opodatkowania, czyli sposoby, według jakich mogą rozliczać ten podatek. Każda z nich oferuje unikalne możliwości i pozwala dopasować opodatkowanie do potrzeb firmy i planów na dalszy rozwój. 

Pierwszą z nich są zasady ogólne, które nazywane są także skalą podatkową. To podstawowa forma opodatkowania, a opcja ta skierowana jest dla tych, którzy chcą być elastyczni i nie przewidują wysokich przychodów w danym roku. Na zasadach ogólnych podatek rośnie wraz z dochodami (wynosi 12% lub 32% z progiem 120 000 PLN), co oznacza, że koszty obniżają wysokość stawki podatkowej. Co więcej, na tej formie opodatkowania jako przedsiębiorca możesz korzystać z wielu ulg, które obniżą wysokość opłacanego podatku. Dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i myślą o dalszym rozwoju ponosząc wiele kosztów, zasady ogólne często okazują się najkorzystniejszym rozwiązaniem podatkowym.

Podatek liniowy to druga forma opodatkowania i jest to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy patrzą daleko w przyszłość i oczekują stabilności. Ta forma opodatkowania utożsamiana jest z poczuciem pewności, ponieważ charakteryzuje ją stała 19-procentowa stawka podatku. Ta forma opodatkowania pozwala przewidzieć dokładnie, ile zapłacisz podatku – niezależnie od wysokości wygenerowanego dochodu. Choć tutaj ulgi są ograniczone, wciąż przedsiębiorcy mają poczucie kontroli nad finansami, co może ułatwić planowanie przyszłych inwestycji.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to najprostsza forma opodatkowania, idealna dla tych, którzy chcą po prostu skupić się na rozwijaniu swojej pasji, a nie na zawiłościach księgowych. To, co istotne, to na ryczałcie podatek jest liczony od przychodu, więc koszty nie zmniejszają ponoszonych zobowiązań podatkowych. Co więcej, stawka fiskusa uzależniona jest od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. W artykule 12 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wyszczególnione zostały stawki podatkowe wraz z przypisanymi usługami, które podlegają danemu opodatkowaniu.

Jak możesz zauważyć wybór właściwej formy opodatkowania to nie tylko decyzja o charakterze podatkowym, to coś więcej! Decyzja ta to odkrycie ścieżki, która pozwoli przedsiębiorcy lepiej zarządzać biznesem, zyskać spokój i poczuć kontrolę nad dalszymi decyzjami.

Czy zastanawiałeś się, jak zmiana formy opodatkowania może wpłynąć na Twoje zobowiązania podatkowe i zmienić strukturę Twoich zarobków? W dalszej części artykułu odkryjesz konkretne przykłady i wyliczenia, które pokażą, jak mogą zmienić się Twoje podatki w zależności od wybranej formy – a tym samym, jak świadomy wybór może przełożyć się na większe korzyści dla Ciebie i Twojego biznesu. Co więcej, jeżeli chciałbyś otrzymać konkretne wyliczenia dla Twojej sytuacji, to skontaktuj się z nami!

r

Pamiętaj, że:

Na naszym blogu znajdziesz artykuły, w których skupiamy się na konkretnych specjalistach i przedstawiamy dostępne rozwiązania podatkowe:

      Zmiana formy opodatkowania w 2025 roku

      Do kiedy mogę dokonać zmiany?

      Przepisy podatkowe w Polsce pozwalają na elastyczność i dostosowanie formy opodatkowania do aktualnych potrzeb i planów przedsiębiorcy, dlatego istnieje możliwość wprowadzenia tej zmiany na prostych zasadach.

      Zmianę formy opodatkowania można przeprowadzić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w roku podatkowym. Mówią prosto, jeśli pierwszy przychód w roku pojawi się np. w lutym, decyzję o zmianie możesz podjąć do 20 marca. A jeśli przychód ten pojawił się dopiero we wrześniu, to masz czas na decyzję do 20 października.

      Gdzie mogę dokonać zmiany formy opodatkowania?

      Zmiana formy opodatkowania może zostać dokonana zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej.

      Zmiany w wersji papierowej możesz dokonać w urzędzie miasta lub gminy.

      Możesz dokonać zmiany formy opodatkowania bez konieczności udania się do urzędu za pośrednictwem dedykowanego serwisu. Do podpisania wniosku, będziesz potrzebował jedynie profilu zaufanego bądź podpisu kwalifikowanego.

      r

      Pamiętaj, że:

      Jeżeli zdecydujesz się na zmianę formy opodatkowania, to pamiętaj, aby powiadomić o tym swojego księgowego! Zmiana formy bezpośrednio wpływa na realizowaną obsługę księgową!

      Ograniczenia w wyborze formy opodatkowania

      Jak już zauważyłeś, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, masz do wyboru 3 formy opodatkowania – skalę podatkową, podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Musisz jednak wiedzieć, że istnieje kilka wyjątków, kiedy nie będziesz miał możliwości wyboru dobrowolnej formy opodatkowania, które omówimy poniżej.

      Wysokość osiągniętych przychodów

      Jeżeli w 2024 roku Twoja firma wygenerowała przychód wyższy niż 2 000 000 euro, to zmiana formy opodatkowania na ryczałt nie będzie możliwa.

      Musisz jednak wiedzieć, że planowane jest podwyższenie limitu do wysokości 3 000 000 euro. Jeżeli tylko to nastąpi – to zaktualizujemy niniejszy artykuł.

      Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej

      Dla niektórych działalności zmiana formy opodatkowania na ryczałt również nie będzie możliwa, że jeżeli świadczą one usługi wyłączone z tej formy opodatkowania. Należy wymienić tu m.in. apteki czy działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Pełną listę znajdziesz w artykule 8 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

      Praca na rzecz byłego pracodawcy

      Jeżeli w ostatnich latach byłeś/jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę i w ramach działalności gospodarczej świadczysz takie same czynności dla byłego/obecnego pracodawcy, które świadczyłeś/świadczysz podczas umowy, to w niektórych przypadkach nie będziesz mógł dokonać zmiany formy opodatkowania na podatek liniowy oraz ryczałt. Zapoznaj się z naszym artykułem Przejście z umowy o pracę na B2B – Jakie są najważniejsze informacje?, aby dowiedzieć się więcej!

      Zmiana formy opodatkowania – case study i symulacja podatkowa

      W SOVA Księgowość rozumiemy, że decyzje finansowe nabierają przejrzystości, gdy podparte są przykładami i realnymi wyliczeniami. Poniżej przygotowaliśmy konkretne sytuacje, które pokażą Ci, jak wybór formy opodatkowania może wpłynąć na Twoje zobowiązania podatkowe. Zobacz, jak decyzja o zmianie formy opodatkowania może przełożyć się na rzeczywistość podatkową.

      r

      Czy wiesz, że:

      Jak możesz zauważyć z poniższych obliczeń, zmiana formy opodatkowania może wiązać się z licznymi korzyściami! Chciałbyś poznać takie wyliczenia dla Twojej firmy? Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści omówią z Tobą, jak skorzystać z tej spersonalizowanej usługi!

      Działalność usługowa – symulacja zobowiązań podatkowych

      Chcąc ułatwić zrozumienie poniższej sytuacji, przyjrzyjmy się sytuacji Pana Macieja, który od lat wielu lat prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) i pracuje na kontakcie B2B jako programista.

      W poprzednich latach – nasz Pan Maciej – wybierał ryczałt i było to przemyślane rozwiązanie, gdyż jego działalność charakteryzowały wysokie przychody i bardzo niskie koszty. Wydatki ujmował niemal wyłącznie na usługi biura rachunkowego, co czyniło ryczałt najkorzystniejszą formą opodatkowania. W naszej historii jednak od nowego roku sytuacja przybierze inny obrót.

      Pan Maciej od 2025 roku planuje leasing samochodu, który wygeneruje dodatkowe koszty, zmieniając profil generowanych wydatków.

      Jak można zauważyć z poniższych obliczeń ryczałt (wcześniej niezrównany pod względem korzyści podatkowych!), przestanie być optymalnym rozwiązaniem. W tej sytuacji przejście na skalę podatkową (czyli zasady ogólne), pozwoli Panu Maciejowi odliczyć nowe koszty od dochodu, co w rezultacie obniży jego zobowiązania podatkowe w nadchodzącym roku.

      Jak widać, przemyślana zmiana formy opodatkowania może otworzyć nowe możliwości do efektywnego zarządzania finansami.

      Działalność handlowa – symulacja zobowiązań podatkowych

      Tym razem przyjrzyjmy się historii Pana Krystiana, który w swojej działalności zajmuje się działalnością produkcyjną – czyli branżą objętą 5,5% stawką ryczałtu.

      W 2024 roku Pan Krystian osiągał znaczące przychody, ale jednocześnie ponosił wysokie koszty, dlatego wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych, co było rozsądnym rozwiązaniem. Na tej formie generowane koszty znacząco obniżały podstawę opodatkowania, dlatego było to optymalne podatkowo.

      W 2025 roku Pan Krystian planuje jeszcze wyższe przychody, bo jego biznes nabiera tempa, ale uda mu się jednocześnie znacząco ograniczyć koszty – wynegocjował świetne warunki współpracy z kluczowymi dostawcami.

      W efekcie zmiana formy opodatkowania na ryczałt staje się dla niego bardziej opłacalna, a korzyści podatkowe z tej decyzji możesz zauważyć w poniższej tabeli. Jak pokazują te obliczenia ryczałt stanie się najkorzystniejszym wyborem na nowy rok!

      Bezpłatna konsultacja księgowa

      Umów się na bezpłatną konsultację w SOVA Księgowość, a w trakcie rozmowy wspólnie przeanalizujemy Twoją sprawę. Jeżeli będziesz zainteresowany, to po rozmowie przygotujemy spersonalizowaną ofertę rejestracji i obsługi Twojej firmy w Polsce!

      Termin indywidualnej konsultacji możesz ustalić przez nasz kalendarz online lub w trakcie rozmowy z naszym pracownikiem.

      Bezpłatna konsultacja

      Podsumowanie

      Wybór formy opodatkowania dla jednoosobowej działalności gospodarczej, to ważny krok w perspektywie zarządzania firmą. Przedsiębiorcy w Polsce mają do wyboru aż 3 opcje, a każda z nich oferuje inne rozwiązania. Jak można zauważyć na podstawie zaprezentowanych symulacji zobowiązań – precyzyjny wybór formy opodatkowania ma duży wpływ na działalność danej firmy. Decyzja o zmianie formy opodatkowania, dostępna raz w roku, wymaga stosownej analizy i konsultacji, dlatego już dziś skontaktuj się z naszym zespołem!

      Masz pytania? Napisz do nas!

      Pole obowiązkowe
      Pole nieobowiązkowe
      Pole obowiązkowe
      Pole obowiązkowe

      Biuro Rachunkowe

      SOVA Księgowość

      Rate this post