Opłacenie zaliczki na podatek dochodowy to jedno z kluczowych zobowiązań, które dotyczą przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Sposób opłaty zaliczki na podatek dochodowy uzależniony jest od tego, czy rozliczasz się na zasadach ogólnych, podatku liniowym czy ryczałcie. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo opłacić zobowiązania podatkowe w Polsce.
Zlecenie przelewu zaliczki na podatek dochodowy dla JDG
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, zobowiązani są do opłacania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy. Najprostszym sposobem opłacenia zobowiązania jest wykonanie przelewu bankowego. Aby opłacić zaliczkę na podatek, należy zalogować się na konto bankowe Twojej firmy. Następnie w zakładce z rodzajami przelewów znajdziesz opcję przelewu podatkowego — to właśnie z niego powinieneś skorzystać, chcąc opłacić podatek.
W dalszej części artykułu znajdziesz przykłady, jak prawidłowo to zrobić w wybranych platformach bankowych.
Zapłata zaliczki na podatek – instrukcja
Zlecając przelew podatkowy, musisz uzupełnić następujące informacje:
1. Symbol formularza płatności – to unikalny identyfikator przelewu przypisany do każdego typu podatku lub opłaty, zgodnie z obwieszczeniem Ministra Finansów. Brak tego symbolu lub jego nieprawidłowy wybór może prowadzić do błędnego zaksięgowania wpłaty przez urząd skarbowy, co może wiązać się z koniecznością odpowiednich wyjaśnień. W poniższej tabeli znajdziesz wybrane symbole wraz z opisem ich zastosowania.
2. Numer konta – w tym miejscu należy wpisać numer Twojego indywidualnego mikrorachunku podatkowego.
Pamiętaj, że:
Indywidualny mikrorachunek podatkowy to rozwiązanie, które obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2020 roku. Jest to rachunek bankowy, na który jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany wpłacać podatek PIT/CIT i VAT.
W SOVA Księgowość Twój indywidualny księgowy po rozliczeniu miesiąca prześle Ci spersonalizowanego maila, w którym znajdziesz wszystkie kluczowe informacje konieczne do wykonania przelewu. Oprócz kwoty oraz terminu przelewu znajdziesz w nim także numer Twojego indywidualnego mikrorachunku podatkowego! Dzięki temu w momencie wykonywania przelewu wszystkie informacje będziesz miał pod ręką w jednej wiadomości mailowej.
- Typ identyfikatora – w tym miejscu należy wybrać NIP, jako formę identyfikacji,
- Identyfikator płatnika – wpisz tutaj numer NIP swojej firmy,
- Okres – zależnie od okresu wybierz: rok, kwartał, miesiąc, dekada, dzień,
- Zależnie od wybranej powyżej opcji – uzupełnij rok/miesiąc/dzień,
- Kwota – wprowadź wartość zobowiązania,
Pamiętaj, że:
Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z SOVA Księgowość, to Twój indywidualny księgowy po rozliczeniu miesiąca prześle Ci spersonalizowanego maila, w którym znajdziesz wyszczególnioną kwotę.
- Identyfikacja zobowiązania – pole pozostaw puste,
- Data wykonania – uzupełnij dzień wykonania przelewu.
Jeżeli uzupełnisz powyższe informacje, to wszystko jest gotowe! Możesz wykonać przelew.
Przelew podatkowy w wybranych serwisach bankowości elektronicznej
W celu opłacenia tego zobowiązania przedsiębiorcy mogą skorzystać ze specjalnego rodzaju przelewu, który jest dostępny w ich aplikacji bankowej. Poniżej znajdziesz instrukcję jak prawidłowo wykonać przelew na przykładzie banku Milenium. W dalszej części artykułu znajdziesz jednak przykłady z innych banków.
Bank Millennium
Z menu wybierz odpowiedni typ przelewu:
Następnie przejdź do uzupełnienia danych zgodnie z opisanym powyżej schematem:
mBank
Z menu wybierz odpowiedni typ przelewu:
Następnie przejdź do uzupełnienia danych zgodnie z opisanym powyżej schematem:
Nest Bank
Wejdź w sekcję płatności:
Wybierz odpowiedni rodzaj przelewu:
Uzupełnij stosowne informacje:
Bezpłatna konsultacja księgowa
Założenie własnej działalności to poważna decyzja, która niesie ze sobą wiele obowiązków, w tym wybór odpowiedniego opodatkowania. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Nasz zespół chętnie Ci pomoże – umów się już dziś na bezpłatną i niezobowiązującą konsultację, podczas której przeanalizujemy Twoją sytuację i omówimy możliwe rozwiązania. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda taka rozmowa i czy warto skorzystać z naszej pomocy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Podsumowanie
Opłacenie zaliczki na podatek dochodowy to kluczowy obowiązek każdego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Wykonanie tego zobowiązania za pomocą przelewu bankowego jest prostym i skutecznym rozwiązaniem, o ile zostaną zachowane wszystkie wymagane procedury i dokładnie uzupełnione niezbędne informacje.
Pamiętaj, że prawidłowe i terminowe uiszczanie zaliczek na podatek dochodowy pozwala uniknąć potencjalnych problemów z urzędem skarbowym. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy lub masz pytania dotyczące swojego zobowiązania podatkowego, nie wahaj się skontaktować z naszym zespołem.
Masz pytania? Napisz do nas!
Biuro Rachunkowe
SOVA Księgowość
Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy