.et-social-linkedin a.icon:before { content: "\E09D"; }

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, to różne sytuacje życiowe mogą sprawić, że zdecydujesz się na okresowe zawieszenie prowadzonej firmy. Takie rozwiązanie z założenia ma charakter odwracalny i możliwe jest wznowienie działalności gospodarczej. W jaki sposób należy to zrobić? Z tego artykułu dowiesz się, jak odpowiednio przygotować się do procesu odwieszenia JDG w Polsce.

Zawieszenie działalności gospodarczej — co to oznacza?

Zawieszenie działalności gospodarczej to nic innego jak przerwa w prowadzeniu biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na to z różnych powodów. Znalezienie atrakcyjnej pracy na etacie, problemy zdrowotne czy po prostu brak czasu na prowadzenie biznesu to tylko niektóre z powodów, dla których można zdecydować się na zawieszenie firmy.

r

Pamiętaj, że:

Minimalny okres zawieszenia wynosi 30 dni.

Nie ma maksymalnego terminu zawieszenia, zatem działalność możesz zawiesić bezterminowo.

W jaki sposób następuje odwieszenie działalności?

Odwieszenie działalności gospodarczej nie należy do trudnych zadań. Aby to zrobić, należy złożyć wniosek o aktualizację danych w CEIDG. Można to zrobić na 3 różne sposoby, tzn. poprzez:

  • złożenie wniosku online — za pośrednictwem portalu Biznes.gov.pl. Dzięki temu nie trzeba wychodzić z domu, by urzędowo odwiesić działalność gospodarczą. Aby móc skorzystać z tej usługi, należy posiadać aktywny profil zaufany lub e-dowód,
  • osobistą wizytę w urzędzie (miasta lub gminy) — jest to rozwiązanie czasochłonne, ale można na miejscu skonsultować ewentualne wątpliwości. Stosowny formularz można wypełnić online i wydrukować lub skorzystać z papierowego druku dostępnego na miejscu,
  • wysyłkę papierowego dokumentu drogą pocztową z własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza.

Odwieszenie działalności gospodarczej może również nastąpić “automatycznie”, jeśli we wniosku o zawieszenie wskazaliśmy jego konkretny czas, lub na nasz wniosek.

Wniosek o odwieszenie działalności gospodarczej mamy prawo również złożyć przez pełnomocnika, o ile ten został wcześniej ustanowiony. Takie pełnomocnictwo powinno jednak obejmować swoim zakresem zawieszanie i odwieszanie działalności gospodarczej.

Czy musimy informować ZUS o odwieszeniu działalności?

Jeśli zdecydujesz się na odwieszenie działalności gospodarczej, musisz pamiętać o kwestiach związanych z ZUS. Zgłoszenie w rejestrze CEIDG informacji o wznowieniu działalności gospodarczej oznacza, że ZUS otrzyma informację o tym zdarzeniu — jako przedsiębiorca nie musisz robić tego samodzielnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych samodzielnie dokona zgłoszenia płatnika składek; zaczynają wówczas obowiązywać zasady sprzed okresu zawieszenia.

A co w sytuacji, gdy przedsiębiorca w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej podjął działania, które przyczyniły się do zmiany tytułu do ubezpieczeń lub zmiany wysokości składek? Płatnik jest wówczas zobowiązany do samodzielnej rejestracji w ZUS — należy to zrobić w ciągu 7 dni od momentu wznowienia działalności gospodarczej. Dotyczy to takich zdarzeń, jak np. podjęcie pracy na etacie czy utrata prawa do opłacania preferencyjnych składek ZUS.

r

Pamiętaj, że:

Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że wstrzymuje się również czas korzystania z preferencyjnych składek ZUS. Przykładowo, z ulgi na start można korzystać przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia firmy. A zatem, jeśli przedsiębiorca zawiesił przedsiębiorstwo po 4 miesiącach od momentu jego uruchomienia, a następnie odwiesił je np. po 7 miesiącach, pozostałe 2 miesiące ulgi przepadają — są one liczone także w czasie, gdy działalność jest zawieszona.

Bezpłatna konsultacja

Wznowienie działalności gospodarczej a podatek VAT

Wznowienie działalności gospodarczej sprawia, że należy ponownie uiszczać zobowiązania podatkowe, w tym np. z tytułu VAT. W przypadku tego podatku, po odwieszeniu działalności, bez składania zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R, zostaniesz zarejestrowany do VAT z takim samym statusem jak przed zawieszeniem. Jeżeli przed zawieszeniem nie byłeś czynnym podatnikiem VAT – w dalszym ciągu twój status nie ulegnie “automatycznej” zmianie.

r

Pamiętaj, że:

Odwieszenie przedsiębiorstwa jest traktowane jako kontynuacja działalności, nie zaś utworzenie nowego podmiotu. Tym samym, do limitu przychodów w danym roku zalicza się również wpływy osiągnięte przed zawieszeniem działalności gospodarczej. Jest to ważne dla wszystkich tych, którzy korzystają bądź zamierzają skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego.

Czy po odwieszeniu działalności można zmienić formę opodatkowania?

Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza jej likwidacji. Tym samym, przedsiębiorca musi rozliczać się z dochodów na takich zasadach, jak robił to przed zawieszeniem. Jeśli chce on zmienić formę opodatkowania, może zrobić to, stosując się do przepisów ogólnych.

Co do zasady, zmiana formy opodatkowania jest możliwa do 20. dnia następującego po zakończeniu miesiąca, w którym został po raz pierwszy w danym roku osiągnięty przychód.

    Czy po odwieszeniu działalności można skorzystać z ulgi na start?

    Ulga na start to rozwiązanie przeznaczone dla nowych przedsiębiorców — mogą oni przez okres 6 miesięcy nie opłacać składek społecznych.

    Do skorzystania z ulgi na start uprawnione są osoby, które w ciągu ostatnich sześćdziesięciu miesięcy nie prowadziły pozarolniczej działalności gospodarczej.

    Czy fakt zawieszenia działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy daje możliwość do skorzystania z ulgi na start po wznowieniu biznesu? Kluczowa w tym przypadku jest interpretacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 27.09.2022 roku (WPI/200000/43/1010/2022), zgodnie z którą jest to możliwe, ale jeśli okres zawieszenia był krótszy niż 60 miesięcy, ta możliwość przepada.

      Bezpłatna konsultacja księgowa 

      Odwieszenie własnej działalności to proces, który niesie ze sobą wiele obowiązków. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. Nasz zespół chętnie Ci pomoże – umów się już dziś na bezpłatną i niezobowiązującą konsultację, podczas której przeanalizujemy Twoją sytuację i omówimy możliwe rozwiązania.

      Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda taka rozmowa i czy warto skorzystać z naszej pomocy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

      Umów się na rozmowę, a przygotujemy ofertę współpracy oraz pomożemy Ci z odwieszeniem Twojej firmy.

      Zdalne biuro rachunkowe

      Masz pytania? Napisz do nas!

      Pole obowiązkowe
      Pole nieobowiązkowe
      Pole obowiązkowe
      Pole obowiązkowe

      Biuro Rachunkowe

      SOVA Księgowość

      3.5/5 - (4 votes)