.et-social-linkedin a.icon:before { content: "\E09D"; }

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, poza jednoosobową działalnością gospodarczą, jest najczęściej wybieraną formą prawną biznesu w Polsce. Jej prowadzenie jest znacznie bardziej złożone, ponieważ jest to podmiot, który posiada swoją osobowość prawną, co wpływa na bieżące funkcjonowanie firmy. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które powinieneś wiedzieć na jej temat.

Czym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), to rodzaj polskiej spółki handlowej. Warto wskazać, że na koniec 2023 roku spośród wszystkich 665 866 spółek handlowych aż 576 790 było spółkami z o.o.! 

Jeżeli zależy Ci na ograniczeniu ryzyka, jako właściciel firmy, to sp. z o.o. może być dla Ciebie bardzo dobrym wyborem, gdyż w spółce z o.o. Twoja odpowiedzialność za ewentualne długi i zobowiązania firmy jest (jak wskazuje sama nazwa) ograniczona do kwoty, którą zainwestujesz w ramach kapitału zakładowego. Zastanawiasz się, jaka to kwota oraz co ma on na celu? Odpowiedź znajdziesz na naszym blogu – kapitał zakładowy w sp. z o.o..

Prowadzenie spółki z o.o.

Rejestracja sp. z o.o. oraz jej bieżące prowadzenie wymaga jednak odpowiedniego zaplanowania. Poniżej znajdziesz główne zagadnienia, które musisz mieć na uwadze! 

Jak założyć spółkę z o.o.?

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) w Polsce to proces, który można wykonać na dwa sposoby:

  • tradycyjnie u notariusza,
  • zdalnie przez internetowy system S24. 

Wybór formy rejestracji zależy od potrzeb danego przedsiębiorcy. Zdecydowanie, skorzystanie z rejestracji online pozwala na szybsze i tańsze założenie firmy, jednakże wiążę się z pewnymi ograniczeniami np. co do formy wkładów pieniężnych. Korzystając z tego rozwiązania, koniecznym jest wybranie gotowego wzoru umowy spółki bez możliwości jego edycji. Tradycyjna rejestracja u notariusza jest bardziej elastyczna, lecz droższa, co sprawia, że wybór metody zależy od indywidualnych preferencji przedsiębiorcy i rodzaju wkładów na kapitał zakładowy. Rejestracja spółki zazwyczaj trwa od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od wybranej metody oraz obciążenia sądu rejestrowego. Obie formy rejestracji opisaliśmy w artykule na naszym blogu – Jak zarejestrować spółkę z o.o.? Znajdziesz w nim kluczowe informacje o przebiegu procesu rejestracji spółki, a także zestawienie kosztów związanych z rejestracją notarialną i zdalną.

r

Czy wiesz, że:

W SOVA Księgowość możemy pomóc Ci z kompleksową rejestracją Twojej spółki z o.o. za pomocą systemu S24, która uwzględnia wszystkie formalności związane z założeniem firmy. Pamiętaj, że sam wpis do KRS, to nie wszystko, o czym musisz wiedzieć. Złożenie deklaracji PCC-3, sporządzenie NIP-8, przygotowanie VAT-R czy zgłoszenie do CRBR, to tylko niektóre z obowiązków, o których musisz pamiętać. Poznaj naszą ofertę i skorzystaj z naszej usługi kompleksowej rejestracji spółki! 

 

Bezpłatna konsultacja

Bieżąca działalność sp. z o.o.

Podatek CIT

Podatek CIT (Corporate Income Tax) to podatek dochodowy od osób prawnych, czyli firm, takich jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to zobowiązanie, które spółki muszą odprowadzać od osiągniętych zysków. W prostych słowach – jeżeli spółka zarabia pieniądze, to musi je opodatkować właśnie podatkiem CIT. Spółka z o.o. oblicza swoje dochody, czyli różnicę między przychodami a kosztami prowadzenia działalności. Od uzyskanego dochodu naliczany jest podatek CIT. Stawka podstawowa wynosi 19%, ale istnieje obniżona stawka 9% dla małych podatników oraz nowych firm, które spełniają określone warunki. W artykule na naszym blogu – podatek CIT – znajdziesz kompletny opis tego zobowiązania, m.in. przeczytasz tam o jego wysokości, czy terminie płatności.

Rozliczenie z ZUS

Rozliczenie z ZUS w spółce z o.o. zdecydowanie różni się od tego, które dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej. W spółce z o.o. obowiązki i opłaty ZUS zależą od struktury spółki i formy wypłacanego wynagrodzenia.

Spółka jednoosobowa

Jeżeli spółka z o.o. ma jednego wspólnika (tzw. spółka jednoosobowa), to podmiot ten jest traktowany przez ZUS jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Mówiąc prościej, spółka jednoosobowa ma konieczność opłacania pełnych składek ZUS – takich jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Spółka wieloosobowa

Jeżeli spółka ma więcej niż jednego wspólnika (tzw. spółka wieloosobowa), to rozliczenie z ZUS uzależnione będzie od tego, czy i w jakiej formie wypłacają oni wynagrodzenie. Spółka, w której nie pojawiają się żadne wypłaty środków, może uniknąć ZUS, o czym przeczytasz na naszym blogu. Jeżeli wspólnicy zdecydują się na wypłatę środków lub na zatrudnienie, to pojawi się konieczność opłacania składek.

ZUS w spółce wieloosobowej

Podatek VAT

Kolejnym ważnym aspektem bieżącej działalności sp. z o.o. jest rejestracja oraz rozliczanie podatku VAT. Spółki z o.o. w Polsce są zobowiązane do rejestracji jako podatnicy VAT, jeśli ich roczne obroty przekraczają 200 000 zł lub świadczą usługi podlegające temu podatkowi. Na blogu znajdziesz dedykowany artykuł w tym zakresie, gdzie zawarliśmy kluczowe informacje związane z rejestracją do VAT – Rejestracja do VAT – kiedy to konieczne?. Rejestracja do VAT dla spółki wiąże się z wymiernymi korzyściami, ale także licznymi obowiązkami. Rozliczając ten podatek, jako przedsiębiorca zyskujesz m.in. możliwość odliczania podatku od faktur kosztowych. W naszym artykule – Plusy i minusy rejestracji do VAT – znajdziesz więcej szczegółowych informacji w tym zakresie.

r

Pamiętaj, że:

Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z SOVA Księgowość, to w ramach obsługi pomożemy Ci z rejestracją, a także bieżącą obsługą rozliczeń VAT w Polsce. Twój indywidualny księgowy na podstawie przesłanej dokumentacji przygotuje stosowne deklaracje i złoży w odpowiednich urzędach, a Tobie prześle maila z przejrzystym podsumowaniem tego zobowiązania.

 

Wypłata wynagrodzenia

Ostatnim kluczowym aspektem bieżącej działalności sp. z o.o. jest odpowiednie zaplanowanie wypłaty wynagrodzenia z firmy. Wynika to z faktu, że spółka ma swoją osobowość prawną, a tym samym środki na koncie spółki formalnie należą do niej, a nie do właścicieli, co utrudnia ich swobodne wypłacanie. Udziałowcy muszą zatem odpowiednio przygotować się do tego procesu, ponieważ będzie on wiązał się z dodatkowym opodatkowaniem, a w niektórych przypadkach także obciążeniem w ZUS

r

Pamiętaj, że:

Wątek wypłaty wynagrodzenia powiązany jest z podwójnym opodatkowaniem. Oznacza to, że spółka po pierwsze płaci podatek CIT od swoich dochodów, a następnie to wspólnicy dodatkowo opłacają PIT od wypłacanych środków. Wysokość tych zobowiązań uzależniona jest jednak od sposobu, w który wypłacisz wynagrodzenie ze spółki. Więcej o tym znajdziesz w poniższych artykułach.

 

Wypłata wynagrodzenia ze spółki jest możliwa na wiele sposób, jednakże każda transakcja musi być zgodna z przepisami i odpowiednio udokumentowana. Na naszym blogu znajdziesz artykuły, w których opisaliśmy to zagadnienie:

Case study — spółka dla programistów

Zdajemy sobie sprawę, że podjęcie decyzji o założeniu spółki nie jest łatwym procesem. Dla ułatwienia podsumujmy to na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że dwóch znajomych programistów planuje zrealizować wspólnie projekt stworzenia aplikacji dla dużego klienta. Programiści zdają sobie sprawę, że projekt będzie związany z dużymi sumami pieniędzy oraz potencjalnym ryzykiem związanym z nowym kontrahentem i tworzeniem oprogramowania, stąd w trosce o swoje majątki rozważają założenie sp. z ograniczoną odpowiedzialnością

Kwestie, które potrzebują przeanalizować to głównie: 

  • kwestia podatku CIT, czyli tego jak dokładnie będzie wyglądało opodatkowanie zysku spółki,
  • różnego rodzaju koszty – opis przykładowych kosztów w branży IT znajdziesz w artykule na naszym blogu,
  • temat opłacania ZUS i tego, jak wypłacać pieniądze ze swojej firmy,
  • samo założenie (zarejestrowanie) spółki, a w tym wybór czy będzie to rejestracja notarialna, czy elektroniczna.

Jeżeli rozważasz założenie sp. z o.o. i masz wątpliwości, to możesz skorzystać z bezpłatnej i niezobowiązującej konsultacji z nami, podczas której omówimy z Tobą powyższe punkty oraz odpowiemy na Twoje dodatkowe pytania!

Spółka z o.o. jako forma prowadzenia biznesu — czy to ma sens?

Bezpłatna konsultacja księgowa

Umów się na bezpłatną konsultację w SOVA Księgowość, a w trakcie rozmowy wspólnie przeanalizujemy Twoją sprawę. Nasi specjaliści odpowiedzą na Twoje pytania, oraz przedstawią rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb! Jeżeli będziesz zainteresowany, to po rozmowie przygotujemy spersonalizowaną ofertę rejestracji i obsługi Twojej sp. z o.o. w Polsce.

Termin indywidualnej konsultacji możesz ustalić przez nasz kalendarz online lub w trakcie rozmowy z naszym pracownikiem.

Konsultacja ksiegowosc sp. z o.o.

Podsumowanie

Jak możesz zauważyć, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, to jedna z najpopularniejszych form prawnych prowadzenia biznesu w Polsce, oferująca właścicielom znaczące korzyści, zwłaszcza w zakresie ograniczenia ryzyka finansowego. Mimo że jej założenie i prowadzenie wiąże się z bardziej złożonymi formalnościami niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, to dla wielu przedsiębiorców jest to optymalna forma działalności. Skorzystanie z odpowiedniej pomocy w zakresie zaplanowania całego biznesu, a także bieżącej obsługi sprawi, że unikniesz zbędnych komplikacji w tym procesie. Jeżeli rozważasz założenie spółki z o.o., nie zwlekaj – umów się na bezpłatną konsultację!

Masz pytania? Napisz do nas!

Pole obowiązkowe
Pole nieobowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Biuro Rachunkowe

SOVA Księgowość

4.6/5 - (5 votes)