Jakie są podstawowe różnice między spółką z o.o. a jednoosobową działalnością gospodarczą? Jaki rodzaj działalności wybrać? Czy aby na pewno najpopularniejsza JDG jest zawsze najlepszą opcją? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Zalety i wady prowadzenia spółki z o.o.
Na pierwszy rzut oka, główną korzyścią spółki z o.o. wydaje się związana z nią ograniczona odpowiedzialność i bezpieczeństwo wynikające z oddzielenia majątku udziałowców od majątku spółki. To jednak nie wszystko.
Odpowiedzialność udziałowców spółki z o.o. jest ograniczona do wysokości udziałów. Struktura właścicielska oparta na udziałach daje spółce i jej właścicielom sporą wygodę. Spółka z o.o. to forma sprzyjająca rozwojowi biznesu. Udziałami można podzielić się z inwestorem, z pracownikami lub z rodziną. W przypadku śmierci jednego z właścicieli spółki, dziedziczenie udziałów jest łatwiejsze niż w przypadku przedsiębiorstw zarejestrowanych jako jednoosobowa działalność gospodarcza.
Rejestracja spółki z o.o. dzięki możliwości skorzystania z trybu S24 została znacznie skrócona i uproszczona – często działalność w takiej formie można rozpocząć w czasie krótszym niż 7 dni!
Dodatkowo, w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie musisz płacić ZUS-u, o ile zostaniesz powołany na stanowisko członka zarządu oraz nie będziesz jedynym właścicielem spółki (np. będziesz właścicielem 80% udziałów, a pozostałe 20% będzie w posiadaniu innej osoby). Jest to konieczne, ponieważ na potrzeby przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, wspólnik jednoosobowej sp. z o.o. jest traktowany podobnie jak osoba prowadząca JDG, w związku z czym podlega on obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.
Jest wiele sposobów na wypłacenie środków ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jako członek zarządu, możesz pobierać wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie. Możesz świadczyć na rzecz spółki usługi na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenie (opodatkowana według standardowej skali podatkowej stawką 12% lub 32%), wypłacać dywidendy lub wynajmować spółce przedmioty, czy też nieruchomości (opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5% do 100 tys. zł oraz 12,5% powyżej tej kwoty). Oczywiście czynności te muszą być uzasadnione.
Do kosztów prowadzenia spółki z o.o. z pewnością należy zaliczyć koszty księgowości, (które mogą okazać się wyższe niż w przypadku prowadzenia JDG) oraz podatki.
Zalety i wady prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej
Jednoosobowa działalność gospodarcza to forma prawna najczęściej wybierana przez polskich przedsiębiorców. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na prostotę jej prowadzenia, niskie koszty księgowości i powszechność takiego rozwiązania. Wielu z nas ma przecież znajomych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Jednak czy aby na pewno jest to najbardziej optymalna forma prowadzenia biznesu?
Osoby prowadzące JDG, mogą wybrać skalę podatkową, podatek liniowy (który w przypadku większych dochodów jest całkiem opłacalnym rozwiązaniem) lub rozliczać się ryczałtem (który również w niektórych przypadkach bywa bardzo korzystny, jednak jest rozwiązaniem dla ograniczonej grupy przedsiębiorców – a co z resztą?).
Jedną z wad JDG jest fakt, że za zobowiązania wynikające z prowadzonej działalności gospodarczej będzie odpowiadał także małżonek przedsiębiorcy, w sytuacji gdy będzie między nimi istniała wspólność majątkowa.
Wad działalności gospodarczej jest sporo – konieczność opłacania ZUS-u (w okresie, w którym nie przysługuje już tzw. ulga na start, preferencyjny ZUS lub Mały ZUS + należy opłacać standardową stawkę), pełna odpowiedzialność majątkowa przedsiębiorcy, trudny i kłopotliwy rozwój działalności, ryzyko upadku firmy po śmierci jej założyciela, itp. Można by powiedzieć, że wady działalności gospodarczej to przeciwieństwo zalet spółki z o.o.
Wybór pomiędzy spółką z o.o. a jednoosobową działalnością gospodarczą nie jest oczywisty. Aby dobrze wybrać, należy dokładnie przeanalizować własną sytuację i potrzeby. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub zastanawiasz się nad tym, którą formę prawną wybrać dla swojej działalności – napisz do nas! Nasz specjalista, całkowicie bezpłatnie, udzieli Ci indywidualnej porady.
Masz inne pytania?
Możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji z naszymi specjalistami.
Kliknij przycisk poniżej, by wybrać dogodny termin, w którym oddzwonimy do Ciebie!
Masz pytania? Napisz do nas!
Biuro Rachunkowe - SOVA Księgowość
Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy
Znajdź nas pod adresem
aleja "Solidarności" 68, 00-240 Warszawa