12 210 08 78 info@sovaksiegowosc.pl

Jakie są podstawowe różnice między Spółką z o.o. a Jednoosobową Działalnością Gospodarczą? Jaki rodzaj działalności wybrać? Czy aby na pewno najpopularniejsza JDG to zawsze najlepsza opcja? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Korzyści i wady prowadzenia Spółki z o.o.

Na pierwszy rzut oka, główną korzyścią spółki z o.o. wydaje się być związana z nią ograniczona odpowiedzialność i bezpieczeństwo wynikające z oddzielenia majątku udziałowców od poczynań firmy. Ale to nie wszystko.

Odpowiedzialność w spółce z o.o. jest ograniczona ze względu na udziały, one zaś dają firmie i jej właścicielom sporą wygodę. Sp. z o.o. to forma sprzyjająca rozwojowi biznesu – udziałami można podzielić się z inwestorem, z pracownikami czy z rodziną, a w przypadku śmierci jednego z właścicieli spółki ich przekazanie i dziedziczenie nie stanowi problemu, co zdarza się często w przypadku przedsiębiorstw zarejestrowanych jako Jednoosobowa Działalność Gospodarcza.

Rejestracja spółki z o.o. dzięki możliwości skorzystania z trybu S24 została znacznie skrócona i uproszczona – często działalność w takiej formie można rozpocząć w czasie krótszym niż 7 dni!

Dodatkowo, w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie musisz płacić ZUSu. Wystarczy, że zostaniesz powołany na stanowisko członka zarządu oraz nie będziesz jedynym właścicielem, a na przykład właścicielem 80% udziałów i pozostałą ich część przekażesz innej osobie. Jest to konieczne, ponieważ w polskim prawie spółka z jednym udziałowcem i jednym członkiem zarządu jest traktowana jako jednoosobowa działalność, od której należy odprowadzać składki na ZUS – od razu w pełnym wymiarze (tzw. “duży ZUS”).

Jest wiele sposobów na wypłacenie dochodu ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jako członek zarządu, możesz pobierać ze spółki wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie, możesz świadczyć na rzecz spółki usługi na podstawie umowy o dzieło (opodatkowana według standardowej skali podatkowej na 18%), wypłacać dywidendy lub wynajmować spółce przedmioty czy nieruchomości (opodatkowane ryczałtem na 8,5%).

Do kosztów prowadzenia spółki z o.o. z pewnością należy zaliczyć koszty księgowości – zaczynające się od  350 złotych miesięcznie oraz podatki, których wysokość będzie różna w zależności od wybranej formy rozliczenia.

Korzyści i wady prowadzenia Jednoosobowej Działalności Gospodarczej

Jednoosobowa Działalność Gospodarcza JDG to forma prawna najczęściej wybierana przez polskich przedsiębiorców, przede wszystkim ze względu na prostotę jej prowadzenia, niskie koszty księgowości i bliskość takiego rozwiązania – każdy ma przecież znajomego, który prowadzi Działalność Gospodarczą, ale czy aby na pewno jest to najbardziej optymalna forma prowadzenia biznesu?

Osoby prowadzące JDG, mogą wybrać podatek liniowy, co dla większych dochodów jest całkiem opłacalnym rozwiązaniem lub rozliczać się na ryczałcie, który również w niektórych przypadkach bywa bardzo korzystny, ale to rozwiązania dla stosunkowo niewielkiej grupy przedsiębiorców, co z resztą?

Niestety, ale dla większości osób wad Działalności Gospodarczej jest sporo – konieczność opłacania ZUS i jego pełnej stawki w okresie, w którym nie przysługuje już preferencyjny ZUS, pełna odpowiedzialność majątkowa właściciela firmy, trudny i kłopotliwy rozwój działalności, ryzyko upadku firmy po śmierci jej założyciela, itp. Można by powiedzieć, że wady działalności gospodarczej to przeciwieństwo zalet spółki z o.o.

Koszty prowadzenia Spółki z o.o. i Działalności Gospodarczej

Na poniższej grafice porównaliśmy pełne koszty prowadzenia Jednosobowej Działalności Gospodarczej i Spółki z Ograniczoną Odpowiedzialnością, dla miesięcznych dochodów w wysokości 5 000 PLN.

Uwaga: dla Jednoosobowej Działalności Gospodarczej obowiązuje tzw. Ulga na Start, która nie została uwzględniona w powyższym zestawieniu kosztów.

 

Wybór pomiędzy spółką z o.o., a Jednoosobową Działalnością Gospodarczą nie jest taki oczywisty, aby dobrze wybrać należy dokładnie przeanalizować własną sytuację i potrzeby. Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek pytania lub zastanawiasz się nad tym jaką formę prawną wybrać dla swojej działalności – napisz do nas! Nasz specjalista, całkowicie bezpłatnie, udzieli Ci indywidualnej porady.