.et-social-linkedin a.icon:before { content: "\E09D"; }

Planujesz założenie własnej firmy i zastanawiasz się, którą formę prawną wybrać? Czy wiesz, jakie są podstawowe różnice między spółką z o.o. a jednoosobową działalnością gospodarczą? Czy aby na pewno najpopularniejsza JDG jest zawsze najlepszą opcją? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Sp. z o.o. czy JDG?

Decyzja o założeniu własnego biznesu wiąże się z wyborem odpowiedniej formy prawnej planowanej firmy. W Polsce większość przedsiębiorców zastanawia się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) oraz spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każde z tych rozwiązań posiada swoje zalety oraz wady, a sama forma prawna wpływa na szereg innych decyzji do podjęcia. Poniższa grafika porównuje te dwie formy prawne, analizując m.in. jak przebiega rejestracja firmy, jak wygląda odpowiedzialność właścicieli czy o czym należy pamiętać “na start”.

Rejestracja firmy

Rejestracja JDG to bezpłatny proces, który całkowicie możesz wykonać online. Nie jest on skomplikowany, jednakże łatwo popełnić w nim błędy, o których pisaliśmy już na naszym blogu

Rejestracja Sp. z o.o. jest płatna oraz znacznie bardziej złożona. Co więcej, w niektórych przypadkach obligatoryjnym może być skorzystanie z pomocy notariusza. 

Odpowiedzialność właściciela

Właściciele JDG w całości odpowiadają za zobowiązania firmy, co stanowi jedną z wad tej formy prawnej. W przypadku spółki odpowiedzialność udziałowców jest ograniczona do wysokości udziałów. Struktura właścicielska oparta na udziałach daje spółce i jej właścicielom sporą wygodę.

Darmowa konsultacja w SOVA Księgowość

Planujesz założenie firmy i wciąż nie wiesz, którą formę prawną wybrać? Umów się na niezobowiązującą rozmowę z naszym specjalistą, a wspólnie przeanalizujemy Twoją sprawę!

Termin indywidualnej konsultacji możesz ustalić przez nasz kalendarz online lub w trakcie rozmowy z naszym pracownikiem.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy spółką z o.o. a jednoosobową działalnością gospodarczą nie jest oczywisty i wymaga przeanalizowania wielu kwestii. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub zastanawiasz się nad tym, którą formę prawną wybrać dla swojej działalności – napisz do nas! Nasz specjalista, w trakcie całkowicie bezpłatnej i niezobowiązującej rozmowy przeanalizuje Twoją sprawę!

Prowadzenie ksiąg rachunkowych dla niektórych firm jest obowiązkiem, a dla innych możliwością, z której mogą skorzystać. Warto zaznaczyć, że taki system ewidencji jest znacznie bardziej złożony, jednak daje znacznie więcej informacji niż podstawowe ewidencje. Efektem finalnym prowadzenia ksiąg rachunkowych, są sprawozdania finansowe. W tym artykule skupimy się wyłącznie na podstawowych elementach sprawozdania finansowego i wyjaśnimy Ci, jak wiele cennych informacji możesz dzięki niemu uzyskać.

Masz pytania? Napisz do nas!

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Biuro Rachunkowe

SOVA Księgowość

4.7/5 - (29 votes)