12 210 08 78 info@sovaksiegowosc.pl

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019

Zakładanie własnej firmy staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Najczęściej wybieraną formą, przede wszystkim ze względu na prostotę jej prowadzenia i praktycznie minimalną księgowość, jest jednoosobowa działalność gospodarcza. DG jest również najczęściej wybieraną formą prowadzenia firmy w branży IT. Stoisz przed wyborem formy prowadzenia swojej przyszłej firmy?
Z tego artykułu dowiesz się, kiedy korzystnie jest założyć spółkę z o.o, a kiedy pozostać przy tradycyjnej DG.

 

Jeśli interesuje Cię tylko konkretna sekcja artykułu, jak choćby różnice między jednoosobową działalnością gospodarczą a spółką z o.o. z perspektywy programisty, po kliknięciu w jeden z poniższych odnośników zostaniesz przeniesiony bezpośrednio do niej.

Praca w IT – etat czy własna firma?
Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza?
Odpowiedzialność za zobowiązania spółki
Kapitał zakładowy oraz księgowość
Brak obowiązku opłacania ZUS w spółce z o.o.
Dziedziczenie w spółce z o.o.
Spółka z o.o. a rozwój firmy

Praca w IT – etat czy własna firma?

Polskie firmy informatyczne mają coraz lepsze wyniki finansowe, zarówno te będące małymi przedsiębiorstwami, jak i duże korporacje. Dynamiczny rozwój branży IT sprawia, że programiści są jednymi z najbardziej pożądanych pracowników na rynku. Zarobki w IT należą do najwyższych w kraju, nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób z branży decyduje się na rezygnację z pracy na etacie i założenie własnej firmy.

Wśród programistów zarabiających ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie, 72% rozpoczyna własną działalność, a po przekroczeniu 15 tysięcy złotych miesięcznie, liczba ta wzrasta aż do 85%. Wykonywanie w Polsce działalności związanej z branżą informatyczną nie wymaga zezwoleń ani koncesji. Oferowane przez Ciebie usługi mogą obejmować: naprawy komputerów, budowanie stron internetowych, tworzenie aplikacji i oprogramowania czy też administrację serwerów.

Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

Podstawową przyczyną, która odstrasza przedsiębiorców od założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest aspekt finansowy, gdyż tylko nieliczna grupa wie, że prowadzenie spółki z o.o. w pewnych sytuacjach opłaca się bardziej.

Większość osób zakładających biznes myśli, że jedyną możliwością jest dla nich jednoosobowa działalność gospodarcza. Wbrew ogólnym opiniom właściwie prowadzona spółka z o.o. może prosperować znacznie lepiej niż DG – ważny jest przede wszystkim cel, z jakim rozpoczynasz drogę biznesową, poniżej przedstawiamy możliwości, jakie daje spółka z o.o., dzięki którym będzie Ci łatwiej podjąć decyzję.

Składki ZUS

Jeśli zarejestrujesz Jednoosobową Działalność Gospodarczą, nie posiadając innego tytułu do ubezpieczenia np. nie pracujesz równolegle na umowie o pracę – musisz opłacać składki ZUS oraz składkę zdrowotną. Na początku prowadzenia działalności możesz skorzystać z udogodnień dla przedsiębiorców tj. z Ulgi na Start bądź składek preferencyjnych. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Działalność Nierejestrowana i Preferencyjny ZUS

Podobnie jest w przypadku prowadzenia spółki z o.o. przez jednego wspólnika (pamiętaj jednoosobowa spółka z o.o. traktowana jest jak JDG) z tą różnicą, że przedsiębiorca prowadzący jednoosobową spółkę z o.o. nie może korzystać z preferencyjnych składek ZUS. Inaczej jest w przypadku wieloosobowej spółki z o.o. – nie ma konieczności opłacania składek. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Firma bez ZUS czyli spółka z o.o. 

Cel działalności – co umożliwi Ci spółka z o.o.?

Odpowiadając na pytanie, która forma byłaby lepsza dla Twojej działalności, należy zastanowić się nad jej celem. Jeśli poważnie myślisz o swoim biznesie i jego rozwoju korzystna może okazać się spółka z o.o., która umożliwi Ci m.in.:

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że spółka z o.o. dobrze nadaje się do działalności obarczonych dużym ryzykiem finansowym. Jeśli Twoja przyszła firma wymaga wniesienia wysokiego kapitału i jest pod dużym ryzykiem jego utraty, załóż spółkę z o.o. 

Dzięki ograniczonej odpowiedzialności wspólników, ponoszone ryzyko kończy się na utracie wkładów wniesionych w majątek spółki. Więcej na ten temat znajdziesz w akapicie poniżej oraz w artykule Odpowiedzialność Członków Zarządu w spółce z o.o.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki

Główną zaletą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak sama nazwa wskazuje, jest ograniczona odpowiedzialność właścicieli. Załóżmy, że prowadząc swoją działalność, z powodu niedotrzymania terminu płatności przez Twojego największego klienta, nie masz możliwości rozliczyć się z wierzycielami.

Jeżeli prowadzisz spółkę z o.o. i ogłosisz upadłość – nie odpowiesz za długi własnym majątkiem, straci tylko Twoja firma. W przypadku DG nie masz takiej możliwości, ponieważ wówczas Twój majątek jest równocześnie majątkiem firmy, a tym samym tracąc majątek firmy, tracisz swoje prywatne środki.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w branży IT operuje się na dość dużych kwotach, w związku z tym jeżeli przewidujesz rozwój swojej firmy, zakładając spółkę z o.o. ponosisz znacznie mniejsze ryzyko utraty środków.

Kapitał zakładowy oraz księgowość

Jako wadę spółki z o.o. bardzo często wymienia się konieczność dokonania wpłaty na kapitał zakładowy, który w jednoosobowej działalności gospodarczej nie występuje, a dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aktualnie wynosi 5 000 zł. Nie jest to jednak kwota, która jest “zamrożona” i nie możesz nią dalej dysponować. Są to po prostu środki zadeklarowane jako dostępne dla Twojej działalności i już na drugi dzień od momentu założenia spółki możesz je wydać np. na marketing czy też niezbędny sprzęt.

Bardzo często przedsiębiorców odstrasza też prowadzenie pełnej księgowości, która jest wymagana w spółce z o.o. oraz koszty z nią związane. Będąc na etapie podejmowania decyzji o rozpoczęciu własnej działalności, niejednokrotnie usłyszysz o tym, że księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej jest praktycznie zerowa i nieporównywalnie prostsza.

Nie sposób się z tym nie zgodzić. Mało kto jednak powie Ci, że tylko pełna księgowość zapewnia wgląd w faktyczne finanse firmy, stany rozliczeń i inne przydatne z punktu skutecznego prowadzenia i rozwoju firmy informacje. Niejedna działalność upadła tylko dlatego, że istotne czynniki finansowe zostały pominięte i zlekceważone. Jeżeli natomiast mowa o kosztach prowadzenia księgowości w spółce z o.o., w przypadku wielu biur oferujących daną usługę nie powinny być one problemem, gdyż dla startujących firm nie różnią się one znacznie od cen księgowości uproszczonej.

Brak obowiązku opłacania ZUS w spółce z o.o.

Dla wielu przedsiębiorców, główną przeszkodą na drodze do założenia własnej firmy jest konieczność opłacania stałych składek na ZUS, co miesiąc, niezależnie od osiąganych dochodów. I tak, w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jesteś zobowiązany do ich opłacania.

Prowadząc spółkę z o.o. nie masz takiego obowiązku, ale wówczas Twoja firma musi być minimum dwuosobowa. Dokładniej mówiąc, jeżeli prowadzisz jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jesteś zobowiązany do opłacania składek ZUS, ponieważ Twoja działalność jest wówczas traktowana na zasadach podobnych do DG. Wprowadzenie dodatkowego wspólnika do spółki z o.o. nie jest jednak problematyczne; może nim zostać nawet członek Twojej rodziny. 

Dziedziczenie w spółce z o.o.

Jeżeli myślisz o swojej działalności w dłuższej perspektywie czasu i dążysz do jej rozwoju, z pewnością istotne jest dla Ciebie, żeby trud włożony w jej rozwijanie nie poszedł na marne. Prowadząc spółkę z o.o., a tym samym posiadając w niej udziały, dysponujesz prawem do ich sprzedaży, a w przypadku Twojej śmierci spadkobiercy mają prawo do ich dziedziczenia.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wszelkie działania związane z przekazywaniem praw do firmy są znacznie utrudnione. Wynika to z faktu, iż DG nie ma oddzielnej osobowości prawnej i jest całkowitą własnością założyciela, co oznacza, że z chwilą jego śmierci prawa do jej nazwy, numeru NIP, uzyskanych koncesji i pozwoleń nie mogą przechodzić na spadkobiercę.

Spółka z o.o. a rozwój firmy

Jak wspominaliśmy na początku, branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce, w związku z tym zakładamy, że decydując się na własną działalność będziesz dążył do jej wzrostu. Spółka z o.o. zapewnia Ci przede wszystkim lepszy wizerunkowy start, ponieważ większość firm, a także indywidualnych klientów postrzega spółkę jako pewniejszy byt. Dodatkowo, prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością daje Ci wiele opcji na pozyskanie dodatkowego kapitału. Masz m.in. możliwość wprowadzenia nowych udziałowców, funduszy oraz emisji obligacji. Poza tym możesz starać się o dotacje unijne.

Dlatego też spółka z o.o. mimo różnic w przypadku księgowości czy też opłat początkowych, w dłuższej perspektywie czasu staje się rozwiązaniem dającym zdecydowanie większe możliwości rozwoju dla Twojej firmy niż jednoosobowa działalność gospodarcza.

Jeśli myślisz o przejściu na umowę B2B lub zamknięciu Działalności Gospodarczej i rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, albo masz jakiekolwiek pytania dotyczące treści tego artykułu, napisz do nas lub: