.et-social-linkedin a.icon:before { content: "\E09D"; }

Dla branży IT zatrudnienie poprzez kontrakt B2B stało się bardzo popularne. Założenie własnej firmy w celu realizacji takiego kontraktu wymaga szeregu decyzji do podjęcia. Jesteś specjalistą w branży IT i stoisz przed wyborem formy prowadzenia swojej firmy w Polsce? Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, czy forma prawna sp. z o.o. jest dla Ciebie!

Praca na kontrakcie B2B w branży IT

Przedsiębiorstwa działające w branży IT od kilku lat notują coraz lepsze wyniki finansowe, a tym samym specjaliści pracujący w tej branży — programiści, testerzy oprogramowania czy scrum masterzy — mogą liczyć na bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia. Co charakterystyczne dla tej branży, najpopularniejszą formą zatrudnienia specjalistów IT jest kontrakt B2B, a nie klasyczna umowa o pracę. Dla osoby zatrudnianej wiąże się to z założeniem własnej firmy, co wymaga odpowiedniego zaplanowania. Pierwszą z decyzji do podjęcia jest forma prawna prowadzonej firmy.

r

Czy wiesz, że:

Większość przedsiębiorców zastanawia się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każde z tych rozwiązań posiada swoje zalety oraz wady, a sama forma prawna wpływa na szereg innych decyzji do podjęcia. Przystępne rozróżnienie znajdziesz w naszym artykule na blogu.


Rozliczenie spółki z o.o. w branży IT

Prowadzenie własnej spółki wymaga odpowiedniej dbałości o sprawy księgowe tak, abyś nie naraził swojej firmy na ewentualne kary z urzędów. Poniżej znajdziesz zestawienie kluczowych zobowiązań, które obejmą Twoją spółkę, ale także dodatkowe informacje o tym, co musisz mieć na uwadze, planując założenie sp. z o.o..

Podatek CIT

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest płatnikiem podatku od osób prawnych tj. CIT. Podatek ten, jest opłacany przez samą spółkę z o.o. od osiągniętych przez nią dochodów, a jego wysokość wynosi 9% lub 19%.

Kto może płacić niższy CIT?

Spółka płaci swój podatek od dochodu, co oznacza, że w ramach firmy możesz rozliczać koszty, które zmniejszą podstawę opodatkowania. Pamiętaj, że tym samym zmniejszą one wysokość Twojego podatku. Koszty w spółce z o.o. to rozbudowany temat. Przygotowaliśmy artykuł, w którym poznasz 7 rodzajów wydatków, które możesz wliczyć w koszty uzyskania przychodu w branży IT.

Składki ZUS

Zasady rozliczenia z ZUS uzależnione są od tego, czy planujesz założenie spółki jedno, czy wieloosobowej.

Jeżeli zdecydujesz się na założenie jednoosobowej sp. z o.o., to pamiętaj, że dla potrzeb przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, jednoosobowa spółka z o.o. traktowana jest jak JDG. Oznacza to, że będziesz zobligowany do odprowadzania pełnych składek społecznych oraz składki zdrowotnej. Co więcej, prowadząc jednoosobową spółkę z o.o., nie możesz korzystać z preferencyjnych składek w ZUS.

W przypadku wieloosobowej spółki z o.o. nie ma konieczności opłacania składek ZUS przez udziałowców spółki (dotyczy to także członków zarządu, chyba że wykonują swoje funkcje na podstawie umów o pracę albo umów cywilnoprawnych). Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Firma bez ZUS, czyli spółka z o.o.. 

Rejestracja do VAT

Rejestracja oraz rozliczanie podatku VAT w przypadku sp. z o.o. jest identyczne, jak przy JDG tzn. istnieją sytuacje, w których nie jest obowiązkowa. Istnieją dwa rodzaje zwolnień – podmiotowe i przedmiotowe, które powodują, że Twoja firma nie musi płacić tego zobowiązania.

Zwolnienie podmiotowe związane jest z funkcjonującym limitem sprzedaży w wysokości 200 000 PLN rocznie. Jeżeli Twoja firma nie przekroczy tego progu, to rejestracja jest nieobowiązkowa, a Ty nie musisz doliczać odpowiedniej stawki VAT do swoich faktur. 

Zwolnienie przedmiotowe dotyczy określonej ustawą grupy towarów i usług, które po prostu są wyłączone z opodatkowania VAT. Jeśli wykonujesz wyłącznie czynności zwolnione od podatku, to nie musisz składać deklaracji VAT-7!

O tym, kiedy rejestracja jest obowiązkowa, przeczytasz w dedykowanym artykule na naszym blogu  – rejestracja do VAT. Znajdziesz tam kluczowe informacje, które pozwolą Ci określić, czy w Twoim przypadku rejestracja będzie obowiązkowa. Jeżeli zastanawiasz się, jakie są wymierne korzyści tego rozwiązania, to także przeczytasz o tym na naszym blogu.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Jeżeli zdecydujesz się na założenie sp. z o.o., to proces ten wymaga odpowiedniego zaplanowania kluczowych kwestii.

Jak zarejestrować spółkę – online czy notarialnie? 

Rejestracji sp. z o.o. możesz dokonać na dwa sposoby – online lub notarialnie.

Rejestracja online zdecydowanie ułatwia ten proces i wiąże się z niższymi kosztami. Swoją spółkę możesz założyć przy pomocy naszego biura rachunkowego bez wychodzenia z domu, ponieważ potrzebujesz do tego tylko numeru PESEL oraz profilu zaufanego. Rejestracja notarialna jest zdecydowanie bardziej złożona i generuje wyższe koszty. Co więcej, ten sposób rejestracji Twojej firmy trwa znacznie dłużej! 

Niestety musisz pamiętać, że skorzystanie z rejestracji online nie zawsze jest możliwe. W dedykowanym artykule znajdziesz szczegółowe informacje, które pomogą Ci zdecydować, która forma rejestracji będzie dla Ciebie odpowiednia!

Wypłata wynagrodzenia ze spółki 

Spółka z o.o. jest rodzajem spółki kapitałowej, a tym samym posiada własną osobowość prawną. Co to oznacza? Główną korzyścią jest ograniczona odpowiedzialność udziałowców za zobowiązania spółki, co przekonuje wielu przedsiębiorców do tej formy prawnej biznesu. Niestety ten aspekt niesie za sobą także pewne komplikacje.

Spółka, posiadając swoją osobowość, jest zasadniczym właścicielem zarobionych środków z kontraktów. Oznacza to, że Ty jako udziałowiec nie możesz korzystać ze środków spółki na swoje prywatne wydatki. Powyższe powoduje, że musisz w odpowiedni sposób zaplanować, w jakiej formie wypłacisz swoją pensję ze spółki. Wynagrodzenie prezesa zarządu, zatrudnienie poprzez UoP, czy umowa o dzieło, to tylko niektóre z form wypłaty wynagrodzenia ze spółki. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule, gdzie opisaliśmy przykładowe rozwiązania.

Darmowa konsultacja księgowa

Jak widzisz, założenie spółki wiąże się z podjęciem wielu decyzji, które wymagają odpowiedniego zaplanowania oraz przemyślenia. Nie da się ukryć, że wiele kwestii jest tutaj złożonych, dlatego jeżeli rozważasz założenie sp. z o.o., to warto, abyś omówił swój plan ze specjalistą! Umów się na bezpłatną konsultację w SOVA Księgowość, a w  trakcie niezobowiązującej rozmowy wspólnie przeanalizujemy Twoją sprawę. Jeżeli będziesz zainteresowany, to po rozmowie przygotujemy spersonalizowaną ofertę rejestracji i obsługi Twojej sp. z o.o. w Polsce!

Konsultacja ksiegowosc sp. z o.o.

Termin indywidualnej konsultacji możesz ustalić przez nasz kalendarz online lub w trakcie rozmowy z naszym pracownikiem.

Podsumowanie

Założenie spółki z o.o. może być interesującym rozwiązaniem dla specjalisty w branży IT. Ta forma prawna firmy w Polsce wymaga odpowiedniego zaplanowania, jednakże niesie za sobą wiele korzyści np. ograniczoną odpowiedzialność jej właścicieli. Umów się na rozmowę z naszym konsultantem i zaplanuj swoją firmę z SOVA. My zajmiemy się księgowością, a Ty rozwojem firmy na własnych zasadach!

Masz pytania? Napisz do nas!

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Biuro Rachunkowe

SOVA Księgowość

4.5/5 - (46 votes)