Opłacanie składek ZUS jest jednym z podstawowych i comiesięcznych obowiązków przedsiębiorców w Polsce. Wysokość tych zobowiązań uzależniona jest od tego, na jakiej formie opodatkowania jest Twoja firma, oraz tego, czy korzystasz z ulg w ZUS. O wysokości składek przeczytasz w specjalnym artykule, a poniżej znajdziesz szczegółowe informacje o tym, jak prawidłowo opłacić te zobowiązania.
Składki ZUS — podstawowe informacje
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z licznymi obowiązkami, a jednym z nich jest terminowe opłacenie zobowiązań w ZUS.
Rodzaje składek ZUS
Prowadząc JDG jesteś zobligowany do odprowadzania składek na:
- ubezpieczenie emerytalne,
- ubezpieczenie rentowe,
- ubezpieczenie wypadkowe,
- ubezpieczenie zdrowotne,
- Fundusz Pracy – opłacane tylko w określonych warunkach.
Co więcej, możesz także zdecydować się na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. To zobowiązanie niesie za sobą wymierne korzyści, a o szczegółach przeczytasz także na naszym blogu – wady i zalety dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Czy wiesz, że:
Są sytuacje, w których prowadząc JDG opłacasz wyłącznie składkę zdrowotną? Przykładowo, jeżeli podatnik połączy pracę na etacie z prowadzeniem własnej firmy, to przy spełnieniu odpowiednich warunków, może dojść do zbiegu tytułów ubezpieczenia.
Przeczytaj o tym na naszym blogu!
Termin opłacenia składek ZUS
Składki ZUS należy opłacić w odpowiednich terminach, co zostało zaprezentowane w poniższej tabeli. Pamiętaj, że jeśli dzień opłacenia składek ZUS wypada w niedzielę lub święto, to termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy.
Opłacenie składek ZUS
Przedsiębiorcy w Polsce składki ZUS regulują przelewem na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Najprostszym i najwygodniejszym sposobem opłacenia tych zobowiązań jest wykonanie przelewu za pomocą bankowości elektronicznej. Co do zasady, jeżeli jesteś mikroprzedsiębiorcą (zatrudniasz mniej niż 10 pracowników, a twój obrót netto nie przekracza 2 mln euro), to możesz opłacać składki za pomocą przekazu pocztowego lub w formie przekazu pieniężnego. Zdecydowanie prostszym i szybszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z przelewu internetowego, co opisujemy w dalszej części artykułu.
W dalszej części artykułu znajdziesz przykłady, jak prawidłowo zlecić przelew do ZUS w wybranych platformach bankowych.
Przelew składek ZUS — instrukcja
Zlecając przelew ZUS, musisz posiadać następujące informacje:
- Indywidualny numer rachunku składkowego – jest to numer indywidualnego rachunku, na który jako przedsiębiorca wpłacasz swoje zobowiązania. Jeżeli nie wiesz, jaki jest Twój numer NRS, to możesz sprawdzić w dowolnym momencie w Wyszukiwarce numeru rachunku składkowego.
- Kwota składek do opłacenia – jest to łączna suma zobowiązań względem ZUS za dany miesiąc. Pamiętaj, że dokonując wpłaty na swój rachunek NRS, nie wskazujesz, jaki typ składki zamierzasz opłacić. To ZUS samodzielnie rozdzieli Twoją wpłatę na odpowiednie ubezpieczenia na podstawie złożonej deklaracji.
- Dane nadawcy – w niektórych bankach musisz wpisać nazwę swojej firmy.
- Dane odbiorcy – w niektórych bankach musisz wpisać nazwę ZUS.
Pamiętaj, że:
Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z SOVA Księgowość, to Twój indywidualny księgowy po rozliczeniu miesiąca prześle Ci spersonalizowanego maila, w którym znajdziesz wszystkie powyższe informacje, które są niezbędne do wykonania przelewu oraz dodatkowe informacje o sytuacji finansowej Twojej firmy jak np. obecny limit rejestracji do VAT.
Opłacając te zobowiązania, w tytule przelewu nie podajesz dodatkowych informacji, takich jak NIP, REGON czy PESEL, jak miało to miejsce np. przy opłaceniu zaliczki na podatek dochodowy. Jak prawidłowo opłacić podatek dochodowy opisaliśmy na naszym blogu w artykule Zaliczka na podatek dochodowy – jak opłacić?
Przelew do ZUS w wybranych serwisach bankowości elektronicznej
W celu opłacenia składek ZUS przedsiębiorcy mogą skorzystać ze specjalnego rodzaju przelewu, który jest dostępny w ich aplikacji bankowej. Poniżej znajdziesz instrukcję jak prawidłowo wykonać przelew na przykładzie wybranych banków.
Bank Millennium
Z menu wybierz odpowiedni typ przelewu:
Następnie przejdź do uzupełnienia danych zgodnie z opisanym powyżej schematem:
- W polu nazwa odbiorcy wpisz ZUS.
- W polu numer konta wpisz swój numer rachunku składkowego (NRS).
- Możesz skorzystać z proponowanego tytułu przez aplikację bankową.
- W polu kwota wpisz kwotę zgodną ze składkami wykazanymi w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, która została złożona do ZUS.
- Wybierz datę, kiedy chcesz, aby przelew został wykonany.
Gotowe!
mBank
Z menu wybierz odpowiedni typ przelewu:
Następnie przejdź do uzupełnienia danych zgodnie z opisanym schematem:
- W polu nazwa odbiorcy wpisz ZUS.
- W polu numer konta wpisz swój numer rachunku składkowego (NRS).
- Wybierz rachunek, z którego mają zostać pobrane środki.
- Możesz skorzystać z proponowanego tytułu przez aplikację bankową lub wpisać tekst zaproponowany na poniższej grafice.
- W polu kwota wpisz kwotę zgodną ze składkami wykazanymi w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, która została złożona do ZUS.
- Wybierz datę, kiedy chcesz, aby przelew został wykonany.
- Gotowe!
Nest Bank
Wejdź w sekcję płatności:
Wybierz odpowiedni rodzaj przelewu:
Uzupełnij stosowne informacje:
- Tutaj widnieje Twój numer głównego konta bankowego.
- W tej sekcji widzisz numer Twojego konta VAT.
- Z listy wybierz odbiorcę, do którego wykonujesz przelew – możesz wpisać po prostu ZUS.
- W polu numer konta wpisz swój numer rachunku składkowego (NRS).
- W polu kwota wpisz kwotę zgodną ze składkami wykazanymi w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, która została złożona do ZUS.
- Uzupełnij tytuł przelewu – możesz skorzystać z proponowanego tytułu przez aplikację bankową lub wpisać tekst zaproponowany na poniższej grafice.
- Wybierz datę, kiedy chcesz, aby przelew został wykonany.
Gotowe!
Bezpłatna konsultacja księgowa
Założenie własnej działalności to poważna decyzja, która niesie ze sobą wiele obowiązków, w tym wybór odpowiedniego opodatkowania. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Nasz zespół chętnie Ci pomoże – umów się już dziś na bezpłatną i niezobowiązującą konsultację, podczas której przeanalizujemy Twoją sytuację i omówimy możliwe rozwiązania. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda taka rozmowa i czy warto skorzystać z naszej pomocy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Podsumowanie
Opłacenie składek ZUS to jeden z kluczowych obowiązków każdego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Opłacenie tego zobowiązania jest bardzo intuicyjne za pomocą przelewu bankowego, o ile zostaną zachowane wszystkie wymagane procedury i dokładnie uzupełnione niezbędne informacje.
Pamiętaj, że prawidłowe i terminowe opłacenie składek pozwala uniknąć potencjalnych problemów z ZUS. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy lub masz pytania dotyczące swojego zobowiązania podatkowego, nie wahaj się skontaktować z naszym zespołem.
Masz pytania? Napisz do nas!
Biuro Rachunkowe
SOVA Księgowość
Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy