.et-social-linkedin a.icon:before { content: "\E09D"; }

Przejście na własną działalność z umowy o pracę i rozliczanie się na zasadach kontraktu B2B, jest w obecnych czasach dla wielu ludzi ważną decyzją. Proces ten wymaga jednak odpowiedniego zaplanowania tak, abyś uniknął niepotrzebnych konsekwencji. Jeśli stoisz aktualnie przed takim wyborem lub rozważasz przejście z UoP na B2B u obecnego pracodawcy, to w treści tego artykułu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Przejście z UoP na B2B u tego samego pracodawcy

Nie ma obecnie regulacji prawnych, które zakazywałby wykonywania czynności w ramach własnej działalności na rzecz byłego pracodawcy. Decydując się na przejście z UoP na B2B ważne jest, aby umowa B2B nie posiadała cech charakterystycznych dla stosunku pracy m.in. nie powinna być wykonywana pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu przez niego wyznaczonym – sam powinieneś zdecydować gdzie będziesz wykonywał własną działalność i w jakich godzinach. Jeżeli chcesz poznać więcej informacji na temat różnic pomiędzy umową o pracę,a umową B2B skorzystaj z przygotowanego przez nas artykułu.

Decydując się na przejście z UoP na B2B u byłego pracodawcy nie zawsze będziesz miał swobodę co do wyboru formy opodatkowania (dla przypomnienia, w przypadku JDG mamy do wyboru podatek liniowy, skalę podatkową oraz ryczałt), czy też skorzystania z możliwości opłacania niższych składek ZUS.

Szczegółowe informacje na temat form opodatkowania znajdziesz w artykule Działalność gospodarcza – podatek PIT, natomiast kwestie warunków, które potrzebujesz spełnić, aby skorzystać niższego ZUS-u znajdziesz w Preferencyjny ZUS 

Gdy w ramach działalności, będziesz wykonywał te same czynności dla byłego pracodawcy, które wykonywałeś będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w roku bieżącym lub w roku wcześniejszym – możesz skorzystać obecnym roku jedynie ze skali podatkowej, a dodatkowo musisz płacić pełny ZUS. W takim przypadku podczas współpracy z byłym pracodawcą, nie możesz w pierwszym roku działalności wybrać podatku liniowego i ryczałtu. W roku kolejnym masz już do wyboru również liniowy, niestety ryczałt dalej nie wchodzi w grę. 

Lekko zawiłe? Spróbujmy omówić tę kwestię na przykładach, zakładając że przez najbliższe lata nie zmienią się w tym zakresie przepisy.

Przykład 1.

Pewien programista (nazwijmy go Jan) pracował na podstawie umowy o pracę dla przedsiębiorcy X, Jego stosunek pracy z przedsiębiorcą X zakończył się z dniem 31.05.2024. Dnia 01.06.2024 Jan postanowił rozpocząć pierwszą własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi programistyczne.

Podpisał umowę B2B z przedsiębiorcą X (byłym pracodawcą) i przez najbliższe lata zamierza świadczyć dla niego usługi.

  • W 2024 roku jedyną formą opodatkowania, jaką Jan może wybrać, jest skala podatkowa, a dodatkowo musi od dnia rozpoczęcia działalności opłacać składki ZUS w pełnej wysokości (ubezpieczenia społeczne wraz z ubezpieczeniem zdrowotnym). 
  • W 2025 roku może skorzystać ze skali podatkowej bądź podatku liniowego.
  • W 2026 roku może wybrać 1 z 3 form opodatkowania: skalę podatkową, podatek liniowy lub ryczałt
Ograniczenia w wyborze formy opodatkowania

Przykład 2.

Marcin – kierownik projektów, postanowił zakończyć pracę na podstawie umowy o pracę 28.02.2024 z przedsiębiorcą A. 01.03.2024 rozpoczął pracę na etacie w firmie B, też jako kierownik projektów. Od dnia 01.03.2024 Marcin postanowił rozpocząć pierwszą własną działalność gospodarczą, jako kierownik projektów jednocześnie pozostał na etacie w firmie B. Jego kontrahentem ma zostać tylko przedsiębiorca A.

Od dnia rozpoczęcia działalności, Marcin może wybrać 1 z 3 form opodatkowania, a dodatkowo może skorzystać z ulg w ZUS (przez 6 miesięcy z ulgi na start, a później przez 24 miesiące z preferencyjnego ZUS).

No dobrze… a co w przypadku, gdyby Marcin postanowił zakończyć umowę o pracę z firmą B ostatniego dnia lutego 2024 i również z nią przejść na kontrakt B2B od marca 2024?

W tym przypadku mielibyśmy sytuację, w której Marcin świadczyłby usługi dla dwóch kontrahentów, z których jeden byłby jego byłym pracodawcą w obecnym roku rozpoczęcia działalności. W tej sytuacji w 1. roku działalności Marcin mógłby wybrać jedynie skalę podatkową i musiałby płacić pełny ZUS.

Uwaga: jeżeli na rzecz “byłego pracodawcy” będziesz wykonywał inne czynności niż dotychczas na UoP (np. pracowałeś w dziale HR a teraz programujesz), to możesz wybrać każdą opcję opodatkowania oraz masz możliwość skorzystania z ulgi w ZUS.

Co w przypadku, gdy pracowałem na umowę zlecenie lub umowę o dzieło?

W obu przypadkach możesz przejść na kontrakt B2B z możliwością skorzystania z ulgi w składkach ZUS oraz masz dowolność w wyborze wszystkich trzech form opodatkowania.

Co w przypadku, gdy będę wykonywał pracę na rzecz byłego pracodawcy spoza Polski?

Jeżeli wykonywałeś pracę na podstawie umowy o pracę na zagranicznych warunkach i obecnie zamierzasz otworzyć własną jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce i będziesz wykonywał czynności w oparciu o umowę B2B z tym samym pracodawcą, ograniczenie dotyczące wyboru formy opodatkowania pozostaje niezmienne – w roku rozpoczęcia działalności możesz wybrać jedynie zasady ogólne, jeżeli wykonujesz te same bądź podobne czynności co na podstawie umowy o pracę.

Kwestia ewentualnie przysługujących ulg w ZUS zależy przede wszystkim od tego, czy podczas trwającego stosunku pracy podlegałeś pod ZUS w Polsce. Jeżeli tylko i wyłącznie rozliczałeś się ze stosunku pracy za granicą i zdecydujesz się na przejście z umowy o pracę na B2B z tą samą firmą – będziesz mógł skorzystać z ulg w ZUS (ulgi na start oraz preferencyjnego ZUS).

Bezpłatna konsultacja

Podsumowanie

Jak widzisz, przejście z UoP na B2B pozwala na skorzystanie w tym zakresie z preferencji, jednak istnieją od tego wyjątki, które należy znać. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej z zakresu rozpoczęcia działalności gospodarczej, skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów.

Masz pytania? Napisz do nas!

Pole obowiązkowe
Pole nieobowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Biuro Rachunkowe

SOVA Księgowość

5/5 - (4 votes)