Opłacanie podatku VAT to jeden z kluczowych i regularnych obowiązków przedsiębiorców w Polsce. Przedsiębiorcy muszą regularnie opłacać podatek VAT, a jego rozliczanie często oddelegowują biurom rachunkowym. O rejestracji do VAT przeczytasz w specjalnym artykule, a poniżej znajdziesz kompleksowy przewodnik, jak prawidłowo opłacić to zobowiązanie.
Rozliczanie podatku VAT — podstawowe informacje
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej czy spółki z o.o. wiąże się z licznymi obowiązkami, a jednym z nich jest terminowe opłacenie zobowiązań z tytułu podatku VAT. Potrzebujesz wiedzieć, że podatników VAT należy podzielić na dwie grupy: podatników VAT czynny i podatników VAT zwolniony. Opłacanie podatku VAT, to zobowiązanie, które nie dotyczy tylko czynnych (zarejestrowanych) podatników VAT. Opłacenie tego podatku może także dotyczyć podatników zwolnionych – szczegółowe informacje znajdziesz poniżej.
Podatnik VAT czynny
Podatnik VAT czynny to firma, która zarejestrowana jest jako płatnik VAT w Polsce. Oznacza to, że podmiot dokonał formalnej rejestracji, a tym samym musi wykonywać szereg obowiązków z tego tytułu. Takie przedsiębiorstwo m.in.:
- ma obowiązek naliczania VAT na sprzedawane towary i usługi,
- wystawiania faktur VAT, na których podaje kwotę netto oraz VAT, który dolicza do ceny sprzedaży,
- składa deklaracje VAT, w których rozlicza VAT należny oraz VAT naliczony,
- odlicza VAT naliczony, czyli ma możliwość odliczenia VAT od zakupów związanych z działalnością gospodarczą, co zmniejsza ostateczną kwotę podatku do zapłaty.
W ramach bieżącej działalności firma ta musi rozliczać VAT na deklaracji JPK_V7 oraz opłacać zobowiązanie podatkowe do urzędu skarbowego. Poniższej znajdziesz kompleksową instrukcję, jak prawidłowo dokonać opłaty tego zobowiązania.
Podatnik VAT zwolniony
Podatnik VAT zwolniony, to przedsiębiorstwo, które nie dokonało rejestracji do VAT w Polsce. Firmy te korzystają z jednego z dwóch typów zwolnienia (podmiotowego lub przedmiotowego), a tym samym:
- nie naliczają VAT na fakturach,
- nie odliczają VAT-u naliczonego przy zakupach,
- nie muszą składać deklaracji VAT.
Należy jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach podatnik VAT zwolniony będzie zobligowany do opłacenia VAT w Polsce oraz złożenia deklaracji. Obowiązek ten może powstać, gdy dany podatnik dokona wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług.
Przykładowo, jeżeli jako podmiot niezarejestrowany do VAT w Polsce dokonasz zakupu reklam od Facebook lub Google, to będziesz zobligowany do wykazania tego na stosownej deklaracji, a także opłacenia stosownych zobowiązań
Rozliczenie VAT w Polsce
Rozliczenie podatku VAT składa się z dwóch kroków.
Rodzaje deklaracji VAT i terminy ich składania deklaracji
W pierwszej kolejności, jako przedsiębiorca musisz złożyć stosowną deklarację VAT. Będąc czynnym podatnikiem rozliczasz się na deklaracji JPK_V7M lub JPK_V7K (dawniej VAT-7), natomiast jako podatnik zwolniony, zależnie od sytuacji, możesz skorzystać z deklaracji VAT-9M lub VAT-8. W praktyce deklaracji jest znacznie więcej, a w dalszej części artykułu w części poświęconej instrukcji, jak wykonać przelew, znajdziesz rozróżnienie poszczególnych formularzy/deklaracji.
Termin opłacenia VAT, a tym samym złożenia danej deklaracji uzależniony jest od tego, który formularz musisz rozliczyć. Szczegółowe terminy znajdziesz na oficjalnej stronie rządowej.
Pamiętaj, że:
Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z SOVA Księgowość, to jako biuro rachunkowe kompleksowo zajmiemy się rozliczaniem deklaracji VAT. To my zajmiemy się wszystkimi obowiązkami w tym zakresie, a Ty będziesz musiał pamiętać tylko o prawidłowym wykonaniu przelewu. Twój indywidualny księgowy po rozliczeniu miesiąca prześle Ci spersonalizowanego maila, w którym znajdziesz wszystkie powyższe informacje, które są niezbędne do wykonania przelewu oraz dodatkowe informacje o sytuacji finansowej Twojej firmy jak np. obecny limit rejestracji do VAT, jeżeli korzystasz ze zwolnienia.
Przelew VAT — instrukcja
W drugiej kolejności należy dokonać opłacenia podatku VAT, który wynika ze złożonej deklaracji podatkowej.
Najprostszym sposobem opłacenia podatku VAT jest wykonanie przelewu. Aby opłacić podatek VAT, należy zalogować się na konto bankowe Twojej firmy. Następnie w zakładce z rodzajami przelewów znajdziesz opcję przelewu podatkowego — to właśnie z niego powinieneś skorzystać, chcąc opłacić podatek VAT.
W dalszej części artykułu znajdziesz przykłady, jak prawidłowo to zrobić w wybranych platformach bankowych.
Zlecając przelew podatkowy, musisz uzupełnić następujące informacje:
- Typ formularza lub symbol formularza płatności — to indywidualny kod przelewu przypisany do konkretnego rodzaju podatku, zgodnie z przepisami Ministra Finansów. Niewłaściwe wpisanie tego kodu lub jego brak może skutkować nieprawidłowym zaksięgowaniem wpłaty przez urząd skarbowy, co może wymagać dodatkowych wyjaśnień. W poniższej tabeli znajdziesz wybrane kody przelewu odpowiadające odpowiednim deklaracjom, oraz ich zastosowanie.
2. Numer konta – w tym miejscu należy wpisać numer Twojego indywidualnego mikrorachunku podatkowego.
Pamiętaj, że:
Indywidualny mikrorachunek podatkowy to rozwiązanie, które obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2020 roku. Jest to rachunek bankowy, na który jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany wpłacać podatek PIT/CIT i VAT.
W SOVA Księgowość Twój indywidualny księgowy po rozliczeniu miesiąca prześle Ci spersonalizowanego maila, w którym znajdziesz wszystkie kluczowe informacje konieczne do wykonania przelewu. Oprócz kwoty oraz terminu przelewu znajdziesz w nim także numer Twojego indywidualnego mikrorachunku podatkowego! Dzięki temu w momencie wykonywania przelewu wszystkie informacje będziesz miał pod ręką w jednej wiadomości mailowej.
3. Typ identyfikatora – w tym miejscu należy wybrać NIP, jako formę identyfikacji,
4. Identyfikator płatnika – wpisz tutaj numer NIP swojej firmy,
5. Okres – zależnie od okresu wybierz: kwartał lub miesiąc,
6. Zależnie od wybranej powyżej opcji – uzupełnij kwartał lub miesiąc i rok,
7. Kwota – wprowadź wartość zobowiązania.
Pamiętaj, że:
Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z SOVA Księgowość, to Twój indywidualny księgowy po rozliczeniu miesiąca prześle Ci spersonalizowanego maila, w którym znajdziesz wyszczególnioną kwotę.
8. Identyfikacja zobowiązania – pole pozostaw puste,
9. Data wykonania – uzupełnij dzień wykonania przelewu.
Jeżeli uzupełnisz powyższe informacje, to wszystko jest gotowe! Możesz wykonać przelew.
Przelew podatkowy w wybranych serwisach bankowości elektronicznej
Bank Millennium
Z menu wybierz odpowiedni typ przelewu:
Następnie przejdź do uzupełnienia danych zgodnie z opisanym powyżej schematem:
- Wybierz typ formularza.
- Wpisz swój indywidualny mikrorachunek.
- Wybierz NIP, jako typ identyfikatora.
- Wpisz Twój numer NIP.
- Wybierz okres.
- Wskaż rok.
- Wpisz kwotę zobowiązania VAT.
- Określ datę wykonania przelewu.
- Gotowe!
mBank
Z menu wybierz odpowiedni typ przelewu:
Następnie przejdź do uzupełnienia danych zgodnie z opisanym schematem:
- Wybierz typ formularza.
- Wybierz rachunek, z którego chcesz opłacić zobowiązanie.
- Wybierz NIP, jako typ identyfikatora.
- Wpisz Twój numer NIP.
- Wpisz swój indywidualny mikrorachunek.
- Wpisz kwotę zobowiązania VAT.
- Wybierz okres rozliczenia, a następnie wskaż miesiąc i rok.
- Gotowe!
Nest Bank
Wejdź w sekcję płatności:
Wybierz odpowiedni rodzaj przelewu:
Uzupełnij stosowne informacje:
- Tutaj widnieje Twój numer głównego konta bankowego.
- Wybierz typ formularza.
- Wybierz NIP, jako typ identyfikatora i poniżej wpisz Twój numer NIP.
- Wyszukaj odbiorcę.
- Wpisz swój indywidualny mikrorachunek.
- Wpisz kwotę zobowiązania VAT.
- Wybierz termin realizacji przelewu
- Wybierz okres rozliczenia, a następnie wskaż miesiąc i rok.
Gotowe!
Bezpłatna konsultacja księgowa
Założenie własnej działalności to poważna decyzja, która niesie ze sobą wiele obowiązków, w tym wybór odpowiedniego opodatkowania. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Nasz zespół chętnie Ci pomoże – umów się już dziś na bezpłatną i niezobowiązującą konsultację, podczas której przeanalizujemy Twoją sytuację i omówimy możliwe rozwiązania. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda taka rozmowa i czy warto skorzystać z naszej pomocy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Podsumowanie
Opłacenie podatku VAT, to jedno z zobowiązań przedsiębiorców, którzy prowadzą firmy w Polsce. Opłacenie tego zobowiązania jest bardzo proste i można wykonać to za pomocą przelewu bankowego.
Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy lub masz pytania dotyczące swojego zobowiązania podatkowego, nie wahaj się skontaktować z naszym zespołem.
Masz pytania? Napisz do nas!
Biuro Rachunkowe
SOVA Księgowość
Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy