.et-social-linkedin a.icon:before { content: "\E09D"; }

Ulga na internet to jedno z tych rozwiązań, które pomagają obniżyć wysokość podatku PIT należnego fiskusowi. W związku z tym warto, byś zapoznał się z zasadami korzystania z ulgi, tym bardziej że są pewne wymogi, których niespełnienie odbiera możliwość odliczenia.

Pozostałe ulgi do odliczenia w zeznaniu rocznym, przedstawiliśmy w naszym artykule: Działalność Gospodarcza Podatek PIT

Dla kogo jest przeznaczona ulga na internet?

Zastanawiasz się, kto może skorzystać z ulgi na internet? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że przysługuje ona podatnikom, którzy rozliczają swoje dochody z użyciem deklaracji:

    PIT-37

    • Źródła dochodów np.: z Umowy o pracę, umowy zlecenia.
    • Odliczenie kwoty ulgi przysługuje od dochodu.

    PIT-36

    • Źródła dochodów np.: z działalności gospodarczej osoby fizycznej rozliczanej na zasadach ogólnych (tzn. w ramach skali podatkowej)
    • Odliczenie kwoty ulgi przysługuje od dochodu.

     

     

     

    PIT-28

    • Źródła dochodów np.: z działalności gospodarczej rozliczanej w ramach ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów
    • Odliczenie kwoty ulgi przysługuje od przychodu.

    Do formularza podatkowego należy dołączyć załącznik PIT/O (Informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku). Wskazuje się w nim kwotę odliczenia.
    Niestety, nie możesz skorzystać z ulgi, jeśli twoją formą opodatkowania jest podatek liniowy lub prowadzisz ewidencję w formie karty podatkowej.

      r

      Pamiętaj, że:

      Wydatki na internet, które uwzględniasz w kosztach swojej firmy nie mogą zostać uwzględnione jako ulga w zeznaniu rocznym. Stanowią one podatkowe koszty działalności gospodarczej o czym wspominaliśmy w naszym artykule:

      7 Wydatków – Koszty uzyskania przychodu w branży IT 

       

      Kiedy przysługuje ulga i jaka jest maksymalna kwota odliczenia?

      Maksymalna kwota odliczenia z tytułu ulgi na internet wynosi obecnie 760 złotych — taka kwota odzwierciedla wydatki, jakie przeciętnie ponosi pojedyncza osoba, która chce mieć stały dostęp do internetu w trakcie całego roku.

      Jeśli jesteś w związku małżeńskim i chcesz rozliczać się wspólnie z mężem/żoną, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość — w takiej sytuacji limit odliczeń w ramach ulgi na internet zwiększa się dwukrotnie i wynosi 1520 złotych. Aby było to możliwe, między małżonkami nie może występować rozdzielność majątkowa. Oprócz tego środki powinny zostać przelane ze wspólnego konta bankowego.

      Limity te dotyczą kwot, które został faktycznie zapłacone w danym roku kalendarzowym, nie zaś jedynie naliczone.

      Trzeba pamiętać o jeszcze jednym, istotnym ograniczeniu — jest nim dopuszczalny czas korzystania z ulgi. Zgodnie z ustawą o PIT ulga za internet przysługuje przez okres dwóch lat, przy czym muszą być to 2 następujące po sobie lata. Niestety, lat tych nie można rozdzielić. Co więcej, ulga ta nie odnawia się z czasem. A zatem, jeśli podatnik skorzystał z ulgi w dwóch następujących po sobie latach np. w okresie 2016-2017, ponowne odliczenie nie jest już możliwe.

      Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by po raz pierwszy skorzystać z ulgi dopiero po upływie kilku lat od instalacji internetu przez danego podatnika.

        W jaki sposób udokumentować wydatek, aby móc skorzystać z ulgi za internet?

        Chcesz odliczyć od dochodu PIT ulgę na internet? Musisz wiedzieć, że jest to możliwe dopiero w sytuacji, gdy posiadasz odpowiedni dokument potwierdzający wydatek. W przeciwnym wypadku fiskus może zakwestionować odliczenie, którego dokonałeś.
        Przepisy jasno nie wskazują konkretnego typu dokumentu — może być to:

        • faktury za usługi internetowe realizowane w danym roku podatkowym,
        • potwierdzenie wpłaty w postaci przekazu pocztowego.

        Wśród danych, jakie powinny się w nim znaleźć następujące dane:

        • nazwa i adres dostawcy usług,
        • dane identyfikujące odbiorcę usługi (imię i nazwisko, adres),
        • kwota do zapłaty,
        • opis usługi.

        Jaki rodzaj Internetu można odliczyć w ramach ulgi za Internet?

        Ulgę podatkową możesz zastosować zarówno w przypadku korzystania ze stałego łącza internetowego, jak i usług mobilnych.
        Co konkretnie można odliczyć w ramach ulgi na internet? Musisz wiedzieć, że do powyższego limitu nie zaliczamy wszystkich wydatków związanych korzystaniem z sieci.

        JAKIE KOSZTY KWALIFIKUJĄ SIĘ DO ULGI NA INTERNET

        A co w sytuacji, gdy na otrzymywanej co miesiąc fakturze znajduje się opłata za pakiet usług (np. internet + TV)? W takim wypadku na fakturze musi znajdować się jasne wyszczególnienie, jaka część faktury dotyczy usługi internetowej.

        Podsumowanie

        Ulga na internet to bez wątpienia ciekawe rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie zobowiązań wobec fiskusa. Aby jednak było to możliwe, pamiętaj, że konieczne jest posiadanie dokumentów potwierdzających zapłatę.

        Masz pytania? Napisz do nas!

        Pole obowiązkowe
        Pole obowiązkowe
        Pole obowiązkowe

        Biuro Rachunkowe

        SOVA Księgowość

        1/5 - (1 vote)