Pracujesz jako tester oprogramowania (software tester) i rozważasz założenie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG)? Jednym z pierwszych kroków do podjęcia jest wybór formy opodatkowania. Testerzy, z uwagi na stosunkowo niskie koszty, często decydują się na opodatkowanie swojej działalności ryczałtem. W tym artykule przedstawimy Ci najważniejsze informacje dotyczące ryczałtu dla testera oprogramowania, a także porównamy zobowiązanie podatku dochodowego PIT testera na ryczałcie z dwoma pozostałymi formami opodatkowania – skalą podatkową oraz podatkiem liniowym.
Tester manualny – ryczałt 8,5%
Tester oprogramowania może wykonywać swoją pracę manualnie lub automatycznie.
Manualny tester oprogramowania, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadza testy ręcznie. Naśladuje działania użytkownika i weryfikuje, czy oprogramowanie działa zgodnie z określonymi wymaganiami i oczekiwaniami. Osoba na tym stanowisku nie musi posiadać wiedzy z zakresu programowania.
Wysokość stawki ryczałtu manualnego testera oprogramowania zależna jest od kodów PKWiU – Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, które określają rodzaj usług, jakie będziesz oferować, prowadząc działalność.
Manualni testerzy oprogramowania często wybierają kod 62.02.30 – Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.
Jeśli usługi opisane wyżej wymienionym kodem nie są związane z oprogramowaniem oraz doradztwem w zakresie oprogramowania, to odpowiednią stawką ryczałtu będzie 8,5%.
Natomiast usługi związane z oprogramowaniem i doradztwem w tej dziedzinie, będą objęte stawką 12%.
Więcej na ten temat możesz się dowiedzieć z naszego artykułu Ryczałt dla programisty i innych specjalistów z branży IT – stawka 12% czy 8.5%? .
Pamiętaj, że:
Obowiązek wyboru kodu (lub kodów) PKWiU pasującego do świadczonych przez Ciebie usług spoczywa na Tobie. Jeżeli masz wątpliwości co do zastosowania w swojej działalności danej stawki ryczałtu, możesz wystąpić z wnioskiem do KIS o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
Tester automatyczny – ryczałt 12%
Automatyczny (automatyzujący) tester oprogramowania opracowuje skrypty i programy, które następnie wykorzystuje do sprawdzania poprawności działania oprogramowania. W przeciwieństwie do testera manualnego osoba na tym stanowisku musi posiadać wiedzę z zakresu programowania.
Przykładowe kody PKWiU, jakie mogą mieć zastosowanie w przypadku testera automatycznego, to:
62.01.11 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania,
62.02.20 – Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego.
Ustawa o zryczałtowanym podatku wskazuje, że przychody ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem, a także z doradztwem w zakresie oprogramowania objęte są 12% stawką ryczałtu.
Co jeśli testuję zarówno manualnie jak i automatycznie?
Sytuacja, że w ramach jednej działalności gospodarczej przedsiębiorca świadczy usługi zakwalifikowane różne kody PKWiU jest jak najbardziej możliwa.
Wówczas po prostu prowadzisz działalność opodatkowaną dwoma różnymi stawkami ryczałtu. Przychody z testowania manualnego opodatkowujesz 8,5% ryczałtem, a przychody z testowania automatycznego – 12%.
W takiej sytuacji zaleca się umieszczenie kodu PKWiU odnoszącego się do świadczonych usług na fakturze wystawianej kontrahentowi. Dzięki temu będzie jasne, jaką stawką podatkową należy opodatkować dany przychód.
Symulacja podatku dla testera oprogramowania prowadzącego własną firmę
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaki podatek dochodowy (PIT) zapłacisz jako tester oprogramowania w zależności od wybranej formy opodatkowania – zapoznaj się z poniższymi tabelami, które przedstawiają symulacje podatku dla Pani Eweliny i Pana Marcina – zbieżność imion jest oczywiście przypadkowa!
Pani Ewelina jest manualnym testerem oprogramowania. Po wieloletniej pracy na etacie postanowiła założyć własną JDG opodatkowaną 8,5% stawką ryczałtu. Przewiduje, że w ciągu miesiąca poniesie koszty w wysokości ok. 1 000 PLN, a jej przychody wyniosą 8 000 PLN.
Poniższa tabela przedstawia orientacyjne sumy zobowiązań podatkowych Pani Eweliny:
Pan Marcin jest automatycznym testerem oprogramowania i zdecydował się na założenie JDG, opodatkowanej 12% stawką ryczałtu. Miesięczne koszty Pana Marcina wynoszą średnio 1 000 PLN, natomiast przychody 7 000 PLN.
Poniższa tabela przedstawia orientacyjne sumy zobowiązań podatkowych Pana Marcina:
Jak można zauważyć z wyliczeń w powyższych tabelach – ryczałt, pomimo że nie pozwala na odliczanie kosztów i tak stanowi najniższy podatek PIT do zapłaty.
Bezpłatna konsultacja księgowa dla testera oprogramowania
Założenie własnej działalności to poważna decyzja, która niesie ze sobą wiele obowiązków, w tym wybór odpowiedniego opodatkowania. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Nasz zespół chętnie Ci pomoże – umów się już dziś na bezpłatną i niezobowiązującą konsultację, podczas której przeanalizujemy Twoją sytuację i omówimy możliwe rozwiązania. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda taka rozmowa i czy warto skorzystać z naszej pomocy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Podsumowanie
Jeśli podobnie jak Pani Ewelina i Pan Marcin w naszych przykładach, przewidujesz, że koszty w Twojej działalności będą niewielkie, ryczałt może okazać się dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem.
Pamiętaj jednak, że obok ryczałtu istnieją jeszcze dwie inne formy opodatkowania – skala podatkowa oraz podatek liniowy. Mogą one być dla Ciebie korzystniejsze, jeśli koszty Twojej JDG będą wyższe. Aby dowiedzieć się więcej o tych formach opodatkowania, przeczytaj nasz artykuł: Działalność gospodarcza – podatek PIT.
Jeśli chcesz założyć własną działalność, skontaktuj się z nami. Oferujemy pomoc w załatwieniu wszelkich formalności z tym związanych, a także chętnie poprowadzimy Twoją księgowość!
Masz pytania? Napisz do nas!
Biuro Rachunkowe
SOVA Księgowość
Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy