Rok 2023 jest wyjątkowy – w tym roku zmiana formy opodatkowania w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych jest możliwa nie tylko za obecny rok, ale i również za poprzedni. Możliwość zmiany formy opodatkowania za rok wstecz brzmi ciekawie, jednak czy wiesz jakie wiążą się z tym dodatkowe obowiązki? Jeżeli zastanawiasz się, kto, kiedy i jak może dokonać zmiany formy opodatkowania nie tylko za 2022 rok ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!
Zmiana formy opodatkowania za 2022 rok
Jeżeli na początku 2022 roku wybrałeś podatek liniowy bądź ryczałt jako formę opodatkowania, będziesz mógł dokonać w 2023 roku jej zmiany za cały 2022. Warunkiem jest zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej opcji w zeznaniu podatkowych składanym za 2022 rok. Zeznanie roczne PIT-36 musi być złożone w terminie do 2 maja 2023 roku.
Dokonując zmiany formy opodatkowania, wystąpi konieczność ponownego przeliczenia podatku według zasad ogólnych. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że od 2022 roku, składka zdrowotna jest zależna od wybranej formy opodatkowania i tutaj tak jak i w przypadku PIT może wystąpić zarówno niedopłata jak i nadpłatą którą będzie należało uregulować.
Dodatkowo w przypadku, gdy zmiana formy opodatkowania nastąpi z ryczałtu na zasady ogólne, wystąpi obowiązek założenia i uzupełnienia podatkowej księgi przychodów i rozchodów przed złożeniem zeznania rocznego. Pamiętaj również, że zmiana formy opodatkowania wstecz, nie zwalnia cię z obowiązku posiadania spisu z natury na dzień 1 stycznia 2022 roku w którym ujmuje się m.in. towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze czy też wyroby gotowe.
Jeżeli dokonasz zmiany formy opodatkowania wstecz za 2022 rok i jeżeli nie dokonasz zmiany formy opodatkowanie na 2023 rok, to oznacza to, że w 2023 roku pozostajesz przy tej formie opodatkowania, którą wybrałeś na początku 2022 roku. Rozjaśnimy tą treść na przykładzie.
Przykład I
Na początku 2022 zdecydowałeś się na wybór podatku liniowego. W 2023 roku zdecydowałeś, że za 2022 rok korzystniejsze będzie dla Ciebie rozliczenie się według zasad ogólnych.
Nie dokonałeś zmiany formy opodatkowania na 2023 rok, zatem twoją formą opodatkowanie na ten rok jest podatek liniowy.
Czy istnieje możliwość zmiany formy opodatkowania, gdy złożę już zeznanie roczne?
Jeżeli za 2022 rok złożysz zeznanie roczne PIT-36L lub PIT-28 (w zależności od tego czy twoją formą opodatkowania był podatek liniowy czy ryczałt), to nie będziesz mógł dokonać korekty i rozliczyć się według zasad ogólnych za 2022 rok.
Do kiedy należy zmienić formę opodatkowania?
Wyjątkowo za 2022 rok możesz dokonać wyboru formy opodatkowania wstecz, tak jak wspomnieliśmy powyżej.
Generalnie zmianę formy opodatkowania możesz dokonać do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego
Czy również w taki samym terminie mogę dokonać zmiany z karty podatkowej?
W przypadku chęci rezygnacji z karty podatkowej, możesz dokonać jej zmiany do 20. stycznia. Rezygnując z karty podatkowej w danym roku, tracisz możliwość korzystania z niej bezpowrotnie.
Przed podjęciem decyzji o zmianie formy opodatkowania, warto abyś zastanowił się, która z form będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. W podjęciu decyzji może pomóc Ci przygotowany przez nas artykuł „Działalność gospodarcza – podatek PIT”.
Pamiętaj również, że nie zawsze będziesz mógł wybrać każdą z form opodatkowania np. w przypadku świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy o czym wspominaliśmy tutaj Przejście z umowy o pracę na B2B – Jakie są najważniejsze informacje?
Przykład II
W poprzednim roku podatkowym twoją formą opodatkowania były zasady ogólne. Zdecydowałeś się na zmianę formy opodatkowania w 2023 rok na podatek liniowy. Wyświadczyłeś usługi w styczniu, więc pierwszy przychód osiągnąłeś właśnie w tym miesiącu.
Zmianę formy opodatkowania na podatek liniowy będziesz mógł dokonać do 20. lutego
Przykład III
W poprzednim roku podatkowym twoją formą opodatkowania były zasady ogólne. Zawiesiłeś działalność od 1. grudnia 2022 roku. Postanowiłeś odwiesić działalność gospodarczą od 1. grudniu 2023 i chcesz zmienić formę opodatkowania na podatek liniowym. Wyświadczyłeś pierwsze usługi w grudniu 2023 i w właśnie tym miesiącu osiągnąłeś pierwszy przychód.
Zmianę formy opodatkowania na podatek liniowy powinieneś dokonać do 31. grudnia 2023 roku.
Przykład IV
W poprzednim roku podatkowym pozostałeś przy karcie podatkowej. W 2023 roku postanowiłeś, że korzystniejszy będzie dla Ciebie ryczałt. Zmianę formy opodatkowania powinieneś dokonać do 20. stycznia 2023
W kolejnych latach, nie będziesz mógł powrócić do karty podatkowej.
Gdzie mogę dokonać zmiany formy opodatkowania?
Zmiana formy opodatkowania może zostać dokonana zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej.
Zmiany w wersji papierowej możesz dokonać w urzędzie miasta lub gminy.
Możesz dokonać zmiany formy opodatkowania bez konieczności udania się do urzędu za pośrednictwem serwisu https://www.biznes.gov.pl/pl. Do podpisania wniosku, będzie potrzebował jedynie profilu zaufanego bądź podpisu kwalifikowanego.
Podsumowanie
Możliwość zmiany formy opodatkowania jest przydatną rzeczą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Kalkulując swoje przychody i koszty na dany rok, możesz zdecydować, która z 3 możliwych form opodatkowania będzie dla Ciebie najkorzystniejsza w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.
Zastanawiając się nad zmianą formy opodatkowania w 2023 roku, warto abyś zwrócić uwagę, czy będziesz mógł skorzystać z podatku liniowego czy też ryczałtu. Gdy podejmiesz decyzję o zmianie, pamiętaj również o ustawowych terminach.
Jeżeli chcesz, omówić kwestie związane z Twoją działalnością skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów.
Masz inne pytania?
Możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji z naszymi specjalistami.
Kliknij przycisk poniżej, by wybrać dogodny termin, w którym oddzwonimy do Ciebie!
Masz pytania? Napisz do nas!
Biuro Rachunkowe - SOVA Księgowość
Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy
Znajdź nas pod adresem
aleja "Solidarności" 68, 00-240 Warszawa