.et-social-linkedin a.icon:before { content: "\E09D"; }

Wraz z postępem technologii i odchodzeniem od papierowych form dokumentów, również regulacje prawne ulegają postępowi, aby ułatwić obywatelom szybsze opcje załatwiania spraw również z podmiotami publicznymi.

Wprowadzenie e-Doręczeń ma na celu ułatwienie obywatelom kontakt nie tylko między podmiotami publicznymi, ale również np. między firmami. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, co to są e-Doręczenia i od kiedy staną się obowiązkowe.

Czym są e-Doręczenia?

Od kiedy e-Doręczenia weszły w życie, stanowią one odpowiednik tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Aby skorzystać z e-Doręczeń, musisz założyć adres do e-Doręczeń.

r

Pamiętaj, że:

E-Doręczenia są przeznaczone dla podmiotów publicznych, obywateli i firm.

W stosunku do podmiotów publicznych i firm są one obowiązkowe, a termin na ich wdrożenie dla poszczególnych grup został uregulowany, natomiast w przypadku obywateli są one dobrowolne.

Dla kogo i od kiedy e-Doręczenia są obowiązkowe?

Zgodnie z harmonogramem e-Doręczenia dla poszczególnych grup podmiotów niepublicznych są obowiązkowe od następujących terminów:

Dla kogo i od kiedy e-Doręczenia są obowiązkowe

Jak zatem możesz zauważyć – prowadząc/zakładając jednoosobową działalność gospodarczą – dotyczą Cię terminy obejmujące przedsiębiorców wpisanych do CEiDG, natomiast prowadząc/zakładając sp. z o.o. dotyczą Cię terminy przedsiębiorców wpisanych do KRS.

Założenie adresu e-Doręczeń przed obowiązującym terminem jest możliwe – ale nie obowiązkowe.

Aby zapoznać się z innymi zmianami wchodzącymi od 2024 roku, przeczytaj nasz artykuł Czy znasz 4 najważniejsze zmiany podatkowe w 2024 roku?

W jaki sposób uzyskać adres do e-Doręczeń?

Uzyskanie adresu może odbyć się na dwa sposoby:

  1. Bezpłatnie poprzez stronę biznes.gov.pl .
  2. Odpłatnie, od dedykowanego dostawcy, którego można znaleźć na stronie https://www.nccert.pl/uslugi.htm .

Uzyskując adres poprzez portal biznes.gov.pl , należy złożyć wniosek do ministra właściwego do spraw informatyzacji, podpisując go za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, e-dowodu lub pieczęci elektronicznej. Złożony wniosek zostanie zweryfikowany merytorycznie i formalnie przez Urząd. Po poprawnym przetworzeniu wniosku i po jego utworzeniu zostanie przesłana wiadomość e-mail przez zespół e-Doręczeń wraz z instrukcją aktywowania adresu e-Doręczeń – po aktywacji zostanie dopełniony obowiązek uwidocznienia adresu e-Doręczeń w bazie adresów elektronicznych – informacja o potwierdzeniu jego wpisania zostanie wysłana na adres e-Doręczeń.

Wykupując adres poprzez dedykowanego dostawcę, dopełni on wszelkich formalności związanych z założeniem adresu do doręczeń. Dodatkowo będziesz mógł poprosić go o zgłoszenie adresu do bazy adresów elektronicznych.

Ze skrzynki e-Doręczeń będzie możliwe korzystanie poprzez:

  • mObywatel.gov.pl,
  • edoreczenia.gov.pl,
  • biznes.gov.pl (poprzez skrzynkę znajdującą się na Koncie Przedsiębiorcy),
  • system kancelaryjny EZD,
  • aplikacje firm dostarczających usługę e-Doręczeń.

Podsumowanie

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku wysyłki korespondencji między obywatelami i podmiotami publicznymi, wysyłka będzie bezpłatna. Odpłatności usługi będzie polegała korespondencja wysłana m.in. między firmami. W przypadku odbiorców, którzy nie będą posiadali adresu do e-Doręczeń, Urząd będzie wysyłał dokumenty elektronicznie oraz w formie papierowej przesyłając je za pomocą Poczty Polskiej.

Masz pytania? Napisz do nas!

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Biuro Rachunkowe

SOVA Księgowość

Rate this post