Ulga IP Box to korzystne rozwiązanie podatkowe na poziomie tylko 5-ciu %, które ma na celu wspieranie innowacyjności w Polsce. Powszechnie przyjęło się, że z tego rozwiązania skorzystać mogą tylko programiści. W rzeczywistości znacznie więcej specjalistów może skorzystać z tego preferencyjnego opodatkowania, a szczegóły znajdziesz w niniejszym artykule.
Ulga IP Box — podstawowe informacje
Ulga IP Box, to rozwiązanie, które zostało wprowadzone przez rząd, aby wspierać postęp rozwoju gospodarczego w Polsce. Ta preferencja ma przekonać krajowych przedsiębiorców do wytwarzania własności intelektualnej tak, aby byli twórcami innowacyjnych rozwiązań na arenie międzynarodowej. Przy spełnieniu odpowiednich warunków, firma ta może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania swoich zarobków w wysokości 5%.
Zgodnie z obowiązującym prawem, jeżeli:
- prowadzisz własną jednoosobową działalność gospodarczą,
- wybrałeś zasady ogólne lub podatek liniowy, jako formę opodatkowania,
- Twoja praca polega na wytwarzaniu kwalifikowanego IP (własności intelektualnej), co do której przekazujesz prawa autorskie,
to najprawdopodobniej masz możliwość skorzystania ze wspomnianej ulgi.
Jak możesz zauważyć, w perspektywie ubiegania się o skorzystanie z tej ulgi znaczenia ma kwestia wytwarzania przez dane przedsiębiorstwo dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tzw. kwalifikowanego IP. Zgodnie z prawem poprzez termin ten rozumie się m.in. patenty, prawo ochronne na wzór użytkowy czy autorskie prawo do programu komputerowego. Jeżeli dana firma wytwarza takie IP, a następnie sprzedaje z przekazaniem praw autorskich, to klasyfikuje się pod skorzystanie z IP Box.
Proces skorzystania z ulgi IP Box wiąże się z pewnymi formalnościami. W pierwszym kroku konieczne jest uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej z Krajowej Informacji Skarbowej. Następnie po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi, należy zadbać o prawidłowe przygotowanie ewidencji księgowej, tzw. ewidencji IP Box. Na samym końcu komplet dokumentacji wraz z PIT należy złożyć do urzędu skarbowego i oczekiwać na zwrot przelanych środków.
Czy wiesz, że:
Ulga IP Box to preferencja, która działa na zasadzie zwrotu. Przedsiębiorca przez cały rok podatkowy (np. od stycznia 2024 do grudnia 2024) wpłaca zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z wybraną formą opodatkowania. Dopiero po spełnieniu wszystkich opisanych powyżej warunków, otrzymuje zwrot środków z urzędu skarbowego i wyrównanie do preferencyjnych 5% podatku.
Funkcja indywidualnej interpretacji przy IP Box
Jak zostało to opisane powyżej, IP Box to ulga, która ściśle połączona jest z wytwarzaniem i sprzedażą kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Przyjęło się, że z tego rozwiązania skorzystać mogą tylko i wyłącznie programiści, którzy zajmują się tworzeniem autorskiego kodu danej aplikacji, a następnie zrzekają się praw do niego na rzecz ich kontrahenta. W rzeczywistości jednak z IP Box skorzystać może znacznie więcej firm i specjalistów, których działalność polega na tworzeniu, rozwinięciu lub ulepszeniu prawa własności intelektualnej. Oznacza to, że grono osób, które może skorzystać z tej preferencji, jest znacznie większe niż sami deweloperzy oprogramowania.
Mając to na uwadze, często wśród przedsiębiorców pojawia się pytanie, czy moja firma mogłaby skorzystać z tej preferencji? Odpowiedź na to pytanie wymaga określenia, czy działalność (świadczone usługi) danego przedsiębiorstwa klasyfikuje się pod wytwarzanie lub rozwijanie klasyfikowanego IP, co jest zasadniczo jednym z elementów ubiegania się o ulgę IP Box. Zgodnie z opisanymi wcześniej zasadami ubiegania się o ulgę IP Box, podatnik musi złożyć zapytanie o indywidualną interpretację podatkową do właściwego organu podatkowego. Mówiąc prosto, krok ten polega na dokładnym opisaniu, na czym polega działalność przedsiębiorstwa z zapytaniem, czy dany podatnik może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania. Pomimo że proces ten brzmi dość prosto, warto jednak skorzystać z rzetelnej kancelarii podatkowej, która pomoże w prawidłowym sformułowaniu wniosku o interpretację, która jest podstawą do skorzystania z 5%-ego opodatkowania.
Podsumowując, ulga IP Box to preferencyjne opodatkowanie, z którego może skorzystać znacznie więcej specjalizacji niż tylko programiści. Kluczowym warunkiem klasyfikującym do skorzystania z 5% opodatkowania jest uzyskanie indywidualnej interpretacji.
Ulga IP Box – dla kogo poza programistami?
Wiedząc, że ulga IP Box to rozwiązanie skierowane dla wielu specjalistów warto przeanalizować dotychczas wydane indywidualne interpretacje. Pamiętaj, że każdy przedsiębiorca musi posiadać interpretację dla swojej firmy i nie może skorzystać z dokumentów wydanych dla innego podmiotu.
Uwaga!
Poniższe przykłady stanowią tylko zbiór przypadków, które potwierdzają, że skorzystanie z ulgi IP Box jest możliwe dla specjalizacji innych niż programiści. Ostateczna decyzja, czy dane przedsiębiorstwo może skorzystać z ulgi, jest uzależniona od indywidualnej sytuacji przedsiębiorstwa, czego potwierdzeniem jest pozytywna interpretacja z Krajowej Informacji Skarbowej.
IP Box dla project managera
Project manager to specjalista, który najczęściej zajmuje się planowaniem, koordynowaniem i nadzorowaniem prac danego zespołu tak, aby został on wykonany na czas i z przyjętymi założeniami. Jest to osoba, która w pełni odpowiada za realizację projektu, począwszy od jego planowania, przez realizację aż po ocenę końcową. To ten specjalista w swojej pracy łączy oczekiwania firmy z codziennymi działaniami zespołu, jednocześnie zarządzając zasobami, ryzykiem i budżetem.
Jednak rola project managera nie kończy się na harmonogramie i kontrolowaniu przebiegu prac danego projektu. Często osoby te towarzyszą wytwarzaniu i modyfikowaniu własności intelektualnej, a tym samym mają realny wpływ na zmiany w formie produktu końcowego. Przykładowo w trakcie projektów związanych z wytwarzaniem oprogramowania systemowego czy użytkowego mają oni realny wpływ na strategię rozwoju danego produktu, a tym samym przyczyniają się do rozwoju kwalifikowanego IP, co może być podstawą do skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania.
Niniejsze pismo z dnia 10 lutego 2021 r. o sygnaturze 0114-KDIP3-1.4011.717.2020.2.LS jest przykładowym potwierdzeniem, że skorzystanie z ulgi będzie możliwe dla niektórych project managerów.
IP Box dla analityka biznesowego
Analityk biznesowy to ekspert, który jest ważnym elementem działalności każdej firmy. Osoba ta zajmuje się analizowaniem danych, a celem jego pracy jest tworzenie rekomendacji, które mają pomóc w podejmowaniu przez firmę przemyślanych decyzji biznesowych. Standardowa praca tego specjalisty opiera się m.in. na zbieraniu i przetwarzaniu danych oraz ich interpretacji. Jego zadaniem jest zrozumienie np. potrzeb klientów docelowych danych firmy na podstawie dostępnych informacji, a następnie zaprezentowanie ich kadrze zarządczej tak, aby firma mogła podjąć skuteczne decyzje o dalszych kierunkach rozwoju.
Zdarza się, że osoby na tym stanowisku są twórcami nowych i innowacyjnych rozwiązań. Na podstawie analizy zgromadzonych danych, specjaliści ci mają możliwość tworzenia narzędzi, które stanowią novum we współczesnym świecie. Działania o tym charakterze mogą stanowić podstawę do skorzystania z ulgi IP Box.
Niniejsze pismo z dnia 30 listopada 2020 r. o sygnaturze 0113-KDIPT2-2.4011.733.2020.2.AKU jest potwierdzeniem, że skorzystanie z ulgi będzie możliwe dla niektórych analityków biznesowych.
Bezpłatna konsultacja
Umów się na bezpłatną konsultację w SOVA Księgowość, a w trakcie rozmowy wspólnie przeanalizujemy Twoją sprawę. Nasi specjaliści przedstawią Ci, jak dokładnie wygląda proces skorzystania z ulgi IP Box. W trakcie rozmowy zapoznamy się z Twoją sprawą, przedstawimy rozwiązania dopasowane do Twojej sytuacji, a także pomożemy Ci w zaplanowaniu procesu ubiegania się o ulgę. Jeżeli będziesz zainteresowany, to po rozmowie przygotujemy spersonalizowaną ofertę rejestracji i obsługi Twojej firmy w Polsce!
Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda nasza konsultacja i czy warto skorzystać z naszej pomocy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Podsumowanie
Ulga IP Box to atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców, których praca polega na wytwarzaniu i rozwijaniu własności intelektualnej. Chociaż ulga początkowo była głównie kojarzona z programistami, to w rzeczywistości z tej preferencji może skorzystać znacznie większe grono specjalistów. Wiele osób może mieć realny wpływ na wytwarzanie czy rozwijanie własności intelektualnej, co stanowi przesłankę do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania osiąganych zarobków.
Masz pytania? Napisz do nas!
Biuro Rachunkowe
SOVA Księgowość
Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy