.et-social-linkedin a.icon:before { content: "\E09D"; }

Rozpoczynasz prowadzenie firmy w branży IT i nie wiesz co możesz wliczyć w koszty działalności? W poniższym artykule prezentujemy 7 przykładowych kosztów, które można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodów.

Koszty uzyskania przychodu w branży IT

W przypadku prowadzenia każdego rodzaju działalności, w tym spółki z o.o., istotne jest odpowiednie wliczanie wydatków z nią związanych do kosztów uzyskania przychodów. Dzięki temu możesz obniżyć wartość podatku dochodowego, który należy zapłacić. Obowiązujące prawo daje wiele możliwości dokonania tego w sposób sprawny i skuteczny.

Kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów bądź zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Mogą one być związane z konkretnym przychodem w sposób bezpośredni lub pośredni. Warto abyś wiedział, że nie istnieje zamknięty katalog wszelkich możliwych dla danej działalności kosztów uzyskania przychodów. Istnieją natomiast wykazy kosztów, których zdecydowanie nie możesz do nich zaliczyć. Więcej na temat kosztów uzyskania przychodów w spółce z o.o. znajdziesz w tym artykule.

Poniżej prezentujemy 7 wydatków, które możesz wliczyć w koszty prowadząc firmę w branży IT.

1. Wynajem i wyposażenie biura

Wszelkie koszty związane z wynajmowaniem powierzchni biura mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Dotyczy to chociażby czynszu, opłat za media, Internet czy telefon. Podobne zasady obowiązują, gdy korzystasz z biura co-workingowego, co jest dość częstą praktyką, zwłaszcza gdy dopiero startujesz ze swoją działalnością.

W branży IT powszechne jest także wykonywanie zawodu we własnym mieszkaniu. Przedsiębiorcy wykonujący działalność jako osoby fizyczne. często praktykują wydzielanie części mieszkania, służącej do wykonywania działalności gospodarczej, od części mieszkalnej. Co prawda, umożliwia to zaliczenie części kosztów utrzymania mieszkania do kosztów uzyskania przychodów, jednak może to również wiązać się z drastycznym zwiększeniem stawki podatku od nieruchomości. W związku z tym należy być bardzo ostrożnym przy podejmowaniu tego rodzaju decyzji.

Do kosztów uzyskania przychodów możesz także zaliczyć wydatki związane z zakupem wyposażenia wynajmowanej powierzchni. Pamiętaj jednak, że koszt musi być uzasadniony, Przykładowo biurko bądź komputer nie będą zazwyczaj budziły wątpliwości, jednak zakup szafki kuchennej niekoniecznie może zostać uznany za uzasadniony.

2. Wydatki związane z samochodem

Gdy prowadzisz własną firmę, posiadanie samochodu osobowego często okazuje się niezbędne. Przykładowo, konieczny może okazać się dojazd do klienta, celem ustalenia szczegółów projektowanej przez Ciebie strony internetowej, programu bądź aplikacji.

Używanie samochodu do wykonywania działalności gospodarczej generuje dla Ciebie koszty, które możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Co prawda, zgodnie z przepisami podatkowymi, nie zawsze bedziesz w stanie zaliczyć je w całości do kosztów uzyskania przychodów, jednak w mniejszym lub większym stopniu mogą one wpłynąć na redukcję Twojego zobowiązania podatkowego.

3. Oprogramowanie

Oprogramowanie to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii związanych z prowadzeniem firmy w branży IT. Bez odpowiednich narzędzi nie byłbyś bowiem w stanie realizować projektów. Najprościej wygląda kwestia zakupu pakietów biurowych, gdyż raczej nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku narzędzi specjalistycznych warto, żebyś miał na uwadze, że muszą one ściśle wiązać się z prowadzoną przez Ciebie działalnością. Gdy dokonujesz zakupu licencji na oprogramowanie służące Ci do pracy, wartość danej transakcji możesz wliczyć w koszty.

4. Książki i publikacje specjalistyczne

Branża IT charakteryzuje się bardzo szybkim rozwojem, w związku z czym należy na bieżąco śledzić nowinki technologiczne oraz zdobywać wiedzę z zakresu nowych technologii. W tym celu z pewnością warto zainwestować w książki i publikacje, które umożliwią Ci podniesienie Twoich kwalifikacji. Wydatki związane z zakupem lektur, które są związane z prowadzoną przez Ciebie działalnością, możesz wliczyć w koszty uzyskania przychodu, choć musisz pamiętać, że musi istnieć związek między nimi a prowadzoną przez Ciebie działalnością. W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej może bowiem pojawić się wątpliwość, czy wydatek ma charakter osobisty, czy firmowy. Na wszelki wypadek możesz wystąpić o interpretację indywidualną w tej sprawie.

ksiegowosc sp zoo

5. Sprzęt elektroniczny

Laptop lub komputer stacjonarny są niezbędne do prowadzenia firmy w branży IT. W związku z tym wliczenie ich w koszty uzyskania przychodów jest oczywiste i nie powinno sprawiać żadnych problemów. Zakup tabletu, smartfona, drukarki, skanera, czy też innych sprzętów usprawniających Twoją pracę, również nie powinien budzić wątpliwości. Inaczej wygląda sprawa telewizora, wieży stereo lub radia, gdyż ciężko jest znaleźć wyraźny związek między ich posiadaniem a prowadzeniem działalności informatycznej. W związku z tym, próby wliczenia ich w koszty uzyskania przychodów mogą być dość ryzykowne.

6. Kursy i szkolenia

Wydatki związane z uczestnictwem w kursach i szkoleniach zazwyczaj budzą wiele kontrowersji. Urzędnicy często nie chcą pozwolić na zaliczenie ich w koszty uzyskania przychodów, ponieważ uważają, że mają one charakter osobisty. Bardzo często problematyczne jest wykazanie, że wiedza zdobyta w ramach danego kursu jest nam niezbędna do prowadzenia firmy.

Przyjmijmy, że jesteś programistą, który czuje się doskonale w tworzeniu backendu w .NET. Twój najnowszy klient zaoferował Ci jednak wykonanie dość złożonego projektu, do którego wykonania będzie Ci potrzebna również znajomość frontendu. Zapisujesz się zatem na szkolenie mające na celu uzupełnienie Twojej wiedzy w tym zakresie. W takiej sytuacji koszty z nim związane możesz spróbować zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wydaje się, że organy skarbowe nie powinny mieć w takiej sytuacji zastrzeżeń. Niestety każda sytuacja może cechować się detalami, które mogą wpłynąć na zmianę kwalifikacji danego kosztu. W grę wchodzą również arbitralne decyzje urzędników. Jeśli w takiej sytuacji chciałbyś czuć się bezpieczniej i zostać objętym ochroną prawnopodatkową, możesz złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Konsultacja ksiegowosc sp. z o.o.

7. Usługi online

Liczba przedsiębiorców, którzy korzystają z usług online, rośnie z każdym rokiem. Wsparcie działalności za ich pośrednictwem ma wiele niepodważalnych plusów. Przede wszystkim zapewnia szybki rozwój, stosunkowo niskim kosztem. Wiele z usług online jest dostępnych za darmo. Aby jednak usprawnić proces programowania możesz potrzebować narzędzi, do których dostęp jest płatny. Przykładowo GitHub, Bitbucket, czy też Adobe, oferują płatne pakiety biznesowe. Wydatki z nimi związane możesz zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem, że faktycznie będziesz je wykorzystywał w ramach swojej działalności gospodarczej. Zakup usług online w celach prywatnych uniemożliwia bowiem potraktowanie ich jako koszt uzyskania przychodów.

Podsumowanie

Jak już wspomnieliśmy we wstępie: nie istnieją wytyczne ściśle określające, które wydatki możesz uznać za koszty uzyskania przychodów. Czynnikiem rozstrzygającym tę kwestię jest związek pomiędzy poniesieniem kosztu a możliwością osiągnięcia przychodu bądź zachowaniem albo zabezpieczeniem jego źródła.

Branża IT daje dość spore możliwości w zakresie wydatków, które możesz uznać za koszty uzyskania przychodów. Często jednak pojawiają się dodatkowe okoliczności, które uniemożliwią ich jednoznaczną ocenę. W związku z tym warto żebyś pamiętał, że do każdego zakupu, dokonywanego w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, należy podejść indywidualnie.

Jeśli zastanawiasz się czy konkretny wydatek możesz zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów albo któraś z części artykułu jest dla Ciebie niezrozumiała, napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych dla niektórych firm jest obowiązkiem, a dla innych możliwością, z której mogą skorzystać. Warto zaznaczyć, że taki system ewidencji jest znacznie bardziej złożony, jednak daje znacznie więcej informacji niż podstawowe ewidencje. Efektem finalnym prowadzenia ksiąg rachunkowych, są sprawozdania finansowe. W tym artykule skupimy się wyłącznie na podstawowych elementach sprawozdania finansowego i wyjaśnimy Ci, jak wiele cennych informacji możesz dzięki niemu uzyskać.

Masz pytania? Napisz do nas!

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Biuro Rachunkowe

SOVA Księgowość

4.4/5 - (39 votes)