12 210 08 78 info@sovaksiegowosc.pl

Rozpoczynasz prowadzenie firmy w branży IT i nie wiesz co możesz wliczyć w koszty działalności? W poniższym artykule prezentujemy 7 wydatków, które można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu.

Koszty uzyskania przychodu w branży IT

W przypadku prowadzenia każdego rodzaju działalności, w tym spółki z o.o., istotne jest odpowiednie wliczanie wydatków z nią związanych do kosztów firmy. Dzięki temu możesz obniżyć wartość podatku dochodowego, który należy zapłacić. Obowiązujące prawo daje sporo możliwości dokonania tego w sposób sprawny i skuteczny.

Koszty uzyskania przychodu są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów bądź ich zabezpieczenia. Mogą one być związane z konkretnym przychodem w sposób bezpośredni lub pośredni. Warto, żebyś wiedział, że nie istnieją wytyczne uwzględniające wszelkie możliwe dla danej działalności koszty uzyskania przychodu; istnieją natomiast wykazy wydatków, których zdecydowanie nie możesz uznać za związane z uzyskanym przychodem. Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Poniżej prezentujemy 7 wydatków, które możesz wliczyć w koszty prowadząc firmę w branży IT.

1. Wynajem i wyposażenie biura

Wszelkie koszty związane z wynajmowaniem powierzchni służącej do pracy mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu. Dotyczy to chociażby czynszu, opłat za media, internet czy telefon. Podobne zasady obowiązują gdy korzystasz z biura co-workingowego, co jest dość częstą praktyką, zwłaszcza gdy dopiero startujesz ze swoją działalnością.

W branży IT powszechne jest także praktykowanie zawodu we własnym mieszkaniu. Jest to jak najbardziej legalne, należy jednak wyraźnie rozgraniczyć wydatki prywatne od tych związanych z firmą. Powinieneś również przygotować oświadczenie, w którym określisz jaką część mieszkania przeznaczysz na potrzeby działalności i na jego podstawie rozliczać koszty.

Do kosztów uzyskania przychodu możesz także zaliczyć wydatki związane z zakupem wyposażenia wynajmowanej powierzchni. Pamiętaj jednak żeby zachować umiar, bo przykładowe biurko czy też komputer nie będzie budziło wątpliwości, ale szafka kuchenna już niekoniecznie.

2. Wydatki związane z samochodem

Gdy prowadzisz własną firmę, posiadanie samochodu osobowego jest właściwie niezbędne.  Zaliczenie wydatków związanych z jego użytkowaniem do kosztów uzyskania przychodu nie stanowi praktycznie żadnego problemu. Już sam dojazd do klienta celem ustalenia szczegółów projektowanej przez Ciebie strony internetowej, programu bądź aplikacji daje Ci taką możliwość.

Samochód możesz wprowadzić do majątku firmy; możesz także swój prywatny pojazd wykorzystywać do celów biznesowych. W obu przypadkach wydatki związane z jego utrzymaniem mogą zostać wliczone w koszty. Różnica polega na tym, że koszty związane z samochodem firmowym możesz uwzględnić w całości, a prywatnym tylko do limitu określonego kilometrówką.

3. Oprogramowanie

Oprogramowanie to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii związanych z prowadzeniem firmy w branży IT. Bez odpowiednich narzędzi nie będziesz bowiem w stanie realizować projektów. Najprościej wygląda kwestia zakupu pakietów biurowych, gdyż nie ma żadnych przeciwwskazań aby zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku narzędzi specjalistycznych warto, żebyś miał na uwadze, że muszą one ściśle wiązać się z prowadzoną działalnością. Gdy dokonujesz zakupu licencji na oprogramowanie służące Ci do pracy, wartość danej transakcji możesz wliczyć w koszty.

4. Książki i publikacje specjalistyczne

Branża IT charakteryzuje się bardzo szybkim rozwojem, w związku z tym należy na bieżąco śledzić nowinki technologiczne oraz zdobywać wiedzę z zakresu nowych technologii. W tym celu z pewnością warto zainwestować w książki i publikacje, które umożliwią podniesienie Twoich kwalifikacji. Wydatki związane z zakupem lektur, które są związane z prowadzoną przez Ciebie działalnością śmiało możesz wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

5. Sprzęt elektroniczny

Laptop czy też komputer stacjonarny są niezbędne do prowadzenia firmy w branży IT. W związku z tym wliczenie ich w koszty uzyskania przychodu jest oczywiste i nie powinno sprawiać żadnych problemów. Zakup tabletu, smartfona, drukarki, skanera, czy też innych sprzętów usprawniających Twoją pracę, również nie powinien budzić wątpliwości. Inaczej wygląda sprawa telewizora, wieży stereo lub radia, gdyż ciężko jest znaleźć wyraźny związek między ich posiadaniem, a prowadzeniem działalności programistycznej. W związku z tym próby wliczenia ich w koszty uzyskania przychodu mogą być dość ryzykowne i zakończyć się fiaskiem.

6. Kursy i szkolenia

Wydatki związane z uczestnictwem w kursach i szkoleniach zazwyczaj budzą wiele kontrowersji. Urzędnicy często nie chcą pozwolić na zaliczenie ich w koszty związane z działalnością, ponieważ uważają, że mają one charakter osobisty. Bardzo często problematyczne jest podanie dowodu, że wiedza zdobyta w ramach danego kursu jest nam niezbędna do prowadzenia firmy.

Przyjmijmy, że jesteś programistą, który czuje się doskonale w tworzeniu backendu w .NET. Twój najnowszy klient zaoferował Ci jednak wykonanie dość złożonego projektu, do którego wykonania będzie Ci potrzebna również znajomość frontendu. Zapisujesz się zatem na szkolenie mające na celu uzupełnienie Twojej wiedzy. W danej sytuacji koszty z nim związane jak najbardziej możesz zaliczyć do związanych z uzyskaniem przychodu.

Jeżeli jednak chciałbyś zrealizować ten sam kurs, mimo iż nie wymagałoby tego od Ciebie żadne zlecenie, nie masz możliwości wliczenia jego kosztu w koszty firmy. Wynika to z faktu, iż urzędnicy nie patrzą przychylnym okiem na szkolenia robione „na przyszłość” i próba uwzględnienia ich jako koszt zakończy się niepowodzeniem.

7. Usługi online

Liczba przedsiębiorców, którzy korzystają z usług online rośnie z każdym rokiem. Wsparcie działalności za ich pośrednictwem ma wiele niepodważalnych plusów. Przede wszystkim zapewnia szybki rozwój stosunkowo niskim kosztem. Wiele z usług online jest dostępnych za darmo. Aby jednak usprawnić proces programowania możesz potrzebować narzędzi, do których dostęp jest płatny. Przykładowo GitHub, Bitbucket czy też usługi od Adobe oferują płatne pakiety biznesowe. Wydatki z nimi związane możesz zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodu, pod warunkiem, że faktycznie będziesz je wykorzystywał w ramach swojej działalności. Zakup usług online w celach prywatnych uniemożliwia bowiem potraktowanie ich jako koszt.

Podsumowanie

Jak już wspomnieliśmy we wstępie: nie istnieją wytyczne ściśle określające jakie wydatki możesz uznać za koszty uzyskania przychodu. Czynnikiem rozstrzygającym daną kwestię jest związek pomiędzy wydatkiem a uzyskanym przychodem, który musi zaistnieć.

Branża IT daje dość spore możliwości w zakresie wydatków, które możesz uznać za koszty uzyskania przychodu. Często jednak pojawiają się dodatkowe okoliczności, które uniemożliwią ich jednoznaczną ocenę. W związku z tym warto żebyś pamiętał, że do każdego zakupu dokonywanego w ramach prowadzonej przez siebie działalności należy podejść indywidualnie.

Jeśli zastanawiasz się czy konkretny wydatek możesz zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodu albo któraś z części artykułu jest dla Ciebie niezrozumiała napisz do nas lub: